Bizimle iletişime geçin

Güncel

UZMAN DR. RAMAZAN ARICAN: KORONAVİRÜS DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL DEĞİL

Denizli’de özel bir hastanede Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, Corona virüsüne yakalanan 60 yaş altı hastalarda ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu belirterek, Coronanın domuz gribinden daha ölümcül olmadığını söyledi.

Ülkemizde corona virüsüne yakalanan insan sayısı her geçen gün artarken, Denizlide özel bir hastanede Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, virüs hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti.  Coronanın kamuoyunda çok ölümcül ve tedavisi olmayan bir virüs olarak algılandığını belirten Arıcan, aslında H1N1’den (Domuz Gribi) daha ölümcül olmadığını belirterek, 60 yaş altında ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu ifade etti.

Arıcan, virüsün hızla bulaşması ve 60 yaş üzerinde ölüm riskinin daha fazla olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarına uyulması ve kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

İşte Uzman Dr. Ramazan Kenan Arıcan ve kadın dergisinin Corona ile ilgili soruları ve cevapları:

Corona virüsü ölümcül bir virüs mü?

Corona virüsüne yakalanan 60 yaş altı bir hastada ölüm riski yaklaşık yüzde 1. 60 yaş üzeri hastalarda ise bu risk artıyor. Ama trafikte ölme riskiniz Corona’dan ölme riskinizden daha fazla. Gripten farklı olarak hem öksürük, hem alt hem de üst solunum yollarını beraber tutuyor ve çok hızlı yayılıyor. Bir aya kadar sürebiliyor.  Hızlı yayıldığı için de çok fazla insanı etkisi altına alıyor.  Bir fabrikada bugün 5 kişi enfekte olsa 3-4 gün sonra 100 kişi işe gelmeyebilir. Bu nedenle farkındalık ve bilgilendirme önemli.

Yaşlılar açısından riski nedir?

Türkiye’de yaşlılarda en çok ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu. Buna da pek çok virüs ve bakteri sebep olabiliyor. Bu 50 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle.  Enfeksiyona sebep olan ne kadar virüs ve bakteri varsa; bu mikroplardan birisi akciğer enfeksiyonu ile hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor.  Corona virüsü de bu virüslerden biri. Corona virüs bunu yapıyor da diğer virüsler bunu yapmıyor mu, yapıyor. 80 yaşındaki hasta için zaten yüksek risk var.

Virüsten korunmak için maske takmalı mıyız?

Maske daha çok başkalarına bulaşmasın diye hastanın takması gereken bir şey. Hastaysanız takın, başkalarına bulaşmasın.

Corona virüsünün tedavisi var mı?

Bizim kullandığımız klasik antiviral ilaçların bir bölümünün bu virüs üzerinde etkili olduğunu biliyoruz.. Bunun hiçbir ilacı yok, çaresiz perişanız gibi algı yaratılıyor, öyle bir şey yok. Virüs yeni olduğu için tanı ve tedavisi araştırılıyor.

Corona testi nerelerde yapılıyor?

Corona Testi PCR ve PZR denilen yöntemle yapılıyor. Avrupa’da Amerika’da var. Bizde de var, fakat rutin bir test değil. Şekerinizi ölçtürür gibi kolayca her yerde yaptıramazsınız. Yurt dışından geliyor ve 200-300 dolar maliyeti olan bir test. Belli merkezlerde, halk sağlığı ve toplum sağlığı laboratuvarlarında şüpheli vakalara, özellikle yurt dışı bağlantılı kişilere yapılıyor. Yurt dışı bağlantısı varsa ve yüksek ateşi varsa Corona virüs şüphelisi olarak kabul ediyor. 14 gün gözlem altına alınıyor. Bu laboratuvarlar her şehirde yok. Denizli’de de yok. Özel laboratuvarlara gidip parayla yaptırmak istediğinizde; onlar da numune alıp Ankara’ya veya İstanbul’a gönderip sonuç bekliyorlar.

Corona virüsünden korunmak için ne yapmalıyız?

Su, sabun ve alkol birçok mikrobu öldürür. Corona’yı  da öldürüyor. Basit bir deterjanlı suyla silip duruladığınız zaman orada hiçbir şey kalmıyor. Ellerimizi yıkayalım. Yalnız Corona için değil, gripten ve diğer virüslerden korunmak için her zaman bunlara dikkat etmemiz lazım. Bir bizim millette var, hastayken “Gel sana da satayım” deyip birbirini öpen.  Şu dönemde gerekmedikçe evden çıkmayalım. Kimseyle öpüşüp tokalaşmayalım. Virüsün yayılma sebebi kapalı alanlarda insanların bir arada bulunması. Kalabalık yerlere gitmemek lazım.  

No tags for this post.

The post UZMAN DR. RAMAZAN ARICAN: KORONAVİRÜS DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL DEĞİL appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMSAL SULAMAYA REKOR DESTEK

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tarımsal alanlarda rekolte ve kalitenin artırılması için bu yıl çiftçilere 56.000 metre tarımsal sulama borusu desteği verirken, bugüne kadar verilen sulama borusu desteğinin rekor seviyeye ulaşarak 226.000 metreye ulaştığı kaydedildi.

 Denizli Büyükşehir Belediyesinin kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla başlattığı tarımsal amaçlı sulama borusu desteği bu yıl da devam ediyor. Tarımsal alanda rekolte ve kalitenin artmasını sağlamak ayrıca kaynaktan tarım arazilerine giden suyun kaybını azaltmak amacıyla bu yıl Denizli’nin 14 ilçesindeki 81 mahallede 56.000 metre tarımsal sulama borusu desteği sağlandı. Binlerce üreticinin fayda sağladığı destek çiftçiler tarafından takdirle karşılanırken söz konusu katkının Denizli’nin rekolte ve kaliteli ürün üretimine de büyük fayda sağlayacağı belirtildi. Denizli’nin “büyükşehir” statüsüne kavuşmasıyla birlikte üreticilere her alanda destek veren Denizli Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadar çiftçilere verdiği tarımsal amaçlı sulama borusu desteğinin rekor bir seviyeye ulaşarak 226.000 metreye ulaştığı kaydedildi.

 “Her zaman çiftçimizin yanındayız”

 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin “büyükşehir” statüsüne kavuşmasıyla birlikte çiftçilere makine, ekipman, ilaç ve fidan gibi çok önemli destekler vermeye başladıklarını söyledi. Üreticinin verim, rekolte ve ürün çeşitliliğini artırmasını sağlayacak projelere destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Başkan Zolan, şunları belirtti: “Büyükşehir Belediyemizin üreticiye verdiği tarımsal desteklerin daha çok ve daha kaliteli ürün olarak geri döneceğine inancım tam. Çünkü biz daha kaliteli ürün üreten bir Denizli arzu ediyoruz. Çiftçimiz daha fazla kazansın, daha mutlu ve huzurlu olsun istiyoruz. İnşallah desteklerimizle tarımsal üretimimiz çoğalacak ve insanlarımızın mutluluğu da artacak. Desteklerimiz üreticimize hayırlı uğurlu olsun.”

No tags for this post.

The post BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMSAL SULAMAYA REKOR DESTEK appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Damla Su Türemen Türkiye Şampiyonu

Büyükşehir’in altın kızı Türkiye’yi Dünya Şampiyonası’nda temsil edecek

 Denizli Büyükşehir Belediyesporlu Damla Su Türemen genç yaşına rağmen başarılı kariyerine yenilerini eklemeye devam ediyor.  Damla Su Türemen Adana’da düzenlenen Karate Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon olarak, Türkiye’yi Kasım ayında Dubai’de düzenlenecek Karate Büyükler Dünya Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı.

 24-26 Eylül tarihleri arasında Adana’da düzenlenen Türkiye Büyükler ve Veteranlar Şampiyonası müsabakalarına Denizli Büyükşehir Belediyespor Karate Takımı sporcusu Damla Su Türemen bir kez daha damgasını vurdu. Denizli Büyükşehir Belediyespor Kulübü Karate Takımı sporcusu Damla Su Türemen, Büyük Bayanlar Kata kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu. Bu sonuçla 16-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek olan Karate Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Türkiye adına yarışacak Damla Su Türemen, bir kez daha Denizli ve Türkiye’yi gururla temsil edecek.

 

 

Başkan Osman Zolan’dan tebrik

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyük Bayanlar Kata kategorisinde Türkiye Şampiyonu olan Denizli Büyükşehir Belediyespor Kulübü Karate Takımı sporcusu Damla Su Türemen’i kutlayarak, katılacağı Dünya Şampiyonası’nda başarılar diledi. Başkan Zolan, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda “Tebrikler Damla Su, Büyükler Türkiye Şampiyonası müsabakalarında Denizli Büyükşehir Belediyespor Karate Takımı sporcumuz Damla Su Türemen, Türkiye Şampiyonu olarak bizleri bir kez daha gururlandırdı. Kasım ayında Dubai’de düzenlenecek olan Büyükler Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek sporcumuza yürekten başarılar diliyorum. #ŞehrimizinÇocukları #Geleceğimiz#BizimÇocuklar” dedi.

 

No tags for this post.

The post Damla Su Türemen Türkiye Şampiyonu appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

BÜYÜKŞEHİR, ÖĞRENİM YARDIM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi lise ve dengi okullar düzeyinde eğitim gören öğrencilere yönelik 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapacağı 4,8 milyon TL’lik öğrenim yardımı sonuçlarını açıkladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2021-2022 eğitim-öğretim yılında lise ve dengi okullar düzeyinde eğitim gören öğrencilere yönelik yapacağı öğrenim yardımı sonuçları belli oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının yaptığı değerlendirme sonucunda Denizli ve tüm ilçelerinde eğitim gören, ekonomik durumu iyi olmayan lise ve düzeyindeki öğrencilere 10 ay boyunca aylık 120 lira verilecek. Öğrenim yardımı sonuçları www.denizli.bel.tr adresinden öğrenilebilecek. Değerlendirmede evraklarını eksiksiz getirip, beyan ettiği bilgilerle örtüşen öğrencilere 10 ay boyunca (Eylül-Haziran) 120 lira olmak üzere toplamda 4 milyon 800 bin liralık öğrenim yardımı yapılacak.

4 bin öğrenciye öğrenim yardımı yapılacak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, gençlere yatırım yapmaya devam ettiklerini belirterek, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da eğitim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını dile getirdi. Öğrencilere 10 ay boyunca ayda 120 TL’lik bir destek vereceklerini kaydeden Başkan Zolan, “Okuyan, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı bir gelecek için eğitim yatırımlarımızı sürdüreceğiz.  Öğrenim yardımı almaya hak kazanan 4 bin öğrencimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

No tags for this post.

The post BÜYÜKŞEHİR, ÖĞRENİM YARDIM SONUÇLARI AÇIKLANDI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER