Bizimle iletişime geçin

Güncel

UZMAN DR. RAMAZAN ARICAN: KORONAVİRÜS DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL DEĞİL

Denizli’de özel bir hastanede Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, Corona virüsüne yakalanan 60 yaş altı hastalarda ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu belirterek, Coronanın domuz gribinden daha ölümcül olmadığını söyledi.

Ülkemizde corona virüsüne yakalanan insan sayısı her geçen gün artarken, Denizlide özel bir hastanede Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Kenan Arıcan, virüs hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti.  Coronanın kamuoyunda çok ölümcül ve tedavisi olmayan bir virüs olarak algılandığını belirten Arıcan, aslında H1N1’den (Domuz Gribi) daha ölümcül olmadığını belirterek, 60 yaş altında ölüm riskinin yüzde 1 civarında olduğunu ifade etti.

Arıcan, virüsün hızla bulaşması ve 60 yaş üzerinde ölüm riskinin daha fazla olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı’nın talimatlarına uyulması ve kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

İşte Uzman Dr. Ramazan Kenan Arıcan ve kadın dergisinin Corona ile ilgili soruları ve cevapları:

Corona virüsü ölümcül bir virüs mü?

Corona virüsüne yakalanan 60 yaş altı bir hastada ölüm riski yaklaşık yüzde 1. 60 yaş üzeri hastalarda ise bu risk artıyor. Ama trafikte ölme riskiniz Corona’dan ölme riskinizden daha fazla. Gripten farklı olarak hem öksürük, hem alt hem de üst solunum yollarını beraber tutuyor ve çok hızlı yayılıyor. Bir aya kadar sürebiliyor.  Hızlı yayıldığı için de çok fazla insanı etkisi altına alıyor.  Bir fabrikada bugün 5 kişi enfekte olsa 3-4 gün sonra 100 kişi işe gelmeyebilir. Bu nedenle farkındalık ve bilgilendirme önemli.

Yaşlılar açısından riski nedir?

Türkiye’de yaşlılarda en çok ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu. Buna da pek çok virüs ve bakteri sebep olabiliyor. Bu 50 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle.  Enfeksiyona sebep olan ne kadar virüs ve bakteri varsa; bu mikroplardan birisi akciğer enfeksiyonu ile hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor.  Corona virüsü de bu virüslerden biri. Corona virüs bunu yapıyor da diğer virüsler bunu yapmıyor mu, yapıyor. 80 yaşındaki hasta için zaten yüksek risk var.

Virüsten korunmak için maske takmalı mıyız?

Maske daha çok başkalarına bulaşmasın diye hastanın takması gereken bir şey. Hastaysanız takın, başkalarına bulaşmasın.

Corona virüsünün tedavisi var mı?

Bizim kullandığımız klasik antiviral ilaçların bir bölümünün bu virüs üzerinde etkili olduğunu biliyoruz.. Bunun hiçbir ilacı yok, çaresiz perişanız gibi algı yaratılıyor, öyle bir şey yok. Virüs yeni olduğu için tanı ve tedavisi araştırılıyor.

Corona testi nerelerde yapılıyor?

Corona Testi PCR ve PZR denilen yöntemle yapılıyor. Avrupa’da Amerika’da var. Bizde de var, fakat rutin bir test değil. Şekerinizi ölçtürür gibi kolayca her yerde yaptıramazsınız. Yurt dışından geliyor ve 200-300 dolar maliyeti olan bir test. Belli merkezlerde, halk sağlığı ve toplum sağlığı laboratuvarlarında şüpheli vakalara, özellikle yurt dışı bağlantılı kişilere yapılıyor. Yurt dışı bağlantısı varsa ve yüksek ateşi varsa Corona virüs şüphelisi olarak kabul ediyor. 14 gün gözlem altına alınıyor. Bu laboratuvarlar her şehirde yok. Denizli’de de yok. Özel laboratuvarlara gidip parayla yaptırmak istediğinizde; onlar da numune alıp Ankara’ya veya İstanbul’a gönderip sonuç bekliyorlar.

Corona virüsünden korunmak için ne yapmalıyız?

Su, sabun ve alkol birçok mikrobu öldürür. Corona’yı  da öldürüyor. Basit bir deterjanlı suyla silip duruladığınız zaman orada hiçbir şey kalmıyor. Ellerimizi yıkayalım. Yalnız Corona için değil, gripten ve diğer virüslerden korunmak için her zaman bunlara dikkat etmemiz lazım. Bir bizim millette var, hastayken “Gel sana da satayım” deyip birbirini öpen.  Şu dönemde gerekmedikçe evden çıkmayalım. Kimseyle öpüşüp tokalaşmayalım. Virüsün yayılma sebebi kapalı alanlarda insanların bir arada bulunması. Kalabalık yerlere gitmemek lazım.  

No tags for this post.

The post UZMAN DR. RAMAZAN ARICAN: KORONAVİRÜS DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL DEĞİL appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Karne hediyesi Büyükşehir’den

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin yerli çizgi film karakteri Niloya’yı çocuklarla buluşturmasının ardından Harika Kanatlar Müzikali ile miniklerin gönlünde taht kurdu. Büyükşehir Belediyesinin sömestr tatili öncesi karne hediyesi verdiği binlerce çocuk unutulmaz bir hafta sonu yaşadı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, sevilen çizgi film karakteri Niloya’nın ardından çocukların beğenerek izlediği çizgi film Harika Kanatlar’ın müzikal gösterisi ile miniklerin karşısına çıktı. Geçen Cumartesi günü 4 seans sahnelenen Niloya’nın ardından Pazar günü de Harika Kanatlar Müzikali Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Mehmet Gazi Salonu’nda 4 seans sahne aldı. Harika Kanatların sevilen kahramanları Jet, Donnie ve Dizzy ile kutuplarda yaşayan sevimli dostları 4 ayrı seansta Denizlili miniklerle buluştu. Aileleriyle birlikte salonu dolduran çocuklar eğlenceli şarkılar ve beğenilen karakterlerin yer aldığı müzikalle muhteşem zaman geçirdi. Çocukların büyük bir keyif aldığı müzikalde keyifli şarkı ve özel sahne performanslarıyla sahne alan oyuncular büyük bir takdir topladı. Büyükşehir Belediyesinin sömestr tatili öncesi karne hediyesi verdiği binlerce çocuk unutulmaz bir hafta sonu yaşarken, kongre merkezinde kahkaha ve alkış sesleri eksik olmadı.

Kongre merkezi ile çok daha güzel etkinlikler yapılıyor

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, çocukların çok sevdiği Niloya’nın ardından Harika Kanatlar Müzikali’ni de miniklerle bir araya getirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin hizmete girmesinin ardından çok daha güzel etkinliklere imza attıklarını kaydeden Başkan Zolan, “Eskiden küçük etkinlikler yapabiliyorduk, çok şükür şimdi burada 500, 1000, 2000 kişilik salonlarımız var. Çok güzel programlar yapabilmek için bu salonları yaptık” dedi. Alt ve üstyapı gibi fiziki yatırımların yanında sosyal ve kültürel hizmetleri de çok önemsediklerine dikkati çeken Başkan Zolan, “Burada çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyı görmek bizleri çok mutlu etti. Çocuklarımız mutlu, bizler mutlu. Katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ederim” diye konuştu.

No tags for this post.

The post Karne hediyesi Büyükşehir’den appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

CHP’DEN EYT AÇIKLAMASI

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, parti merkezi önünde emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sesi olmak için basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor” dedi.

CHP İl Merkezi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve partililer katıldı.
1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısının kademe kademe arttırıldığını belirten Çavuşoğlu, bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından birinin ortaya çıktığını ifade etti.


Çavuşoğlu, “İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi” dedi.
Emeklilikte yaşa takılanların yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takıldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.
İktidar EYT mağdurlarına ‘daha gençsin, emekli olamazsın’, işverenler ise ‘sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘Sen yoksun’ diyor.
Emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor” dedi.

EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidarın her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ettiklerini öne süren Çavuşoğlu, “İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor; iktidar yetkilileri ‘sorunun çözümü için çalışma başlattık’ diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp ‘böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok’ deme cüretini gösteriyorlar. EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYTTiler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.
Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor” dedi.

No tags for this post.

The post CHP’DEN EYT AÇIKLAMASI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Büyükşehir Ulaşım A.Ş.’den başarılı şoförlere plaket

“Güler Yüzlü Ulaşım” sloganıyla çalışan Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. belediye otobüslerinde göstermiş oldukları örnek davranış, başarılı ve gayretli çalışmaları ile dikkat çeken şoförlere teşekkür plaketi verdi.

 Belediye otobüs şoförlerine yönelik hizmet içi eğitim çalışmalarına aralıksız devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. görevli olduğu sırada göstermiş oldukları örnek davranış, başarılı ve gayretli çalışmaları ile dikkat çeken şoförlere teşekkür plaketi verdi. Vatandaşların sosyal medya ve diğer iletişim kanallarından gelen teşekkür, tebrik ve diğer geri bildirimleriyle görev yaptıkları otobüslerde Güler Yüzlü Ulaşım anlayışı ile çalışmalarını sürdüren şoför Ahmet Özzeybek ile Ufuk Turgut’un bu tutumları ödülsüz bırakılmadı.  Şoförler Özzeybek ve Turgut, yolculara davranışları, gayretli çalışmaları, nezaket ve örnek tutumları nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ. Genel Müdürü Mustafa Gökoğlan tarafından plaketle ödüllendirildi.

Kaliteli ve nitelikli ulaşım

Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ. Genel Müdürü Mustafa Gökoğlan, Büyükşehir Belediyesi olarak her daim vatandaşların daha kaliteli ve nitelikli hizmet alması için gayret ettiklerini ifade etti. Gökoğlan, “Şoför arkadaşlarımız vatandaşlarımızın takdir ve teşekkürlerini almaya devam ediyor. Kendilerine işlerini severek yaptıkları ve vatandaşımıza gösterdikleri samimiyetten dolayı tekrar teşekkür ederiz” dedi. Gökoğlan, işlerini severek yapan ve vatandaşların takdirlerini kazanan personele plaketlerini takdim etti.

No tags for this post.

The post Büyükşehir Ulaşım A.Ş.’den başarılı şoförlere plaket appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER