Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

TÜİK AÇIKLADI DENİZLİ’DEKİ İŞSİZLİK ORANI ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 işsizlik oranlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,7 puanlık artış ile %13,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %16,0 oldu.

DENİZLİ’DE İŞSİZLİK ARTTI
Denizli’yle birlikte Aydın ve Muğla’nın içinde bulunduğu TR32 Bölgesi’nde de işsizlik oranı bir önceki yıla göre artış gösterdi. Rapora göre, Denizli’nin de içinde bulunduğu TR32 Bölgesi’nde tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 11,9 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı da yüzde 53’ten, yüzde 51,2’ye düştü.

No tags for this post.

The post TÜİK AÇIKLADI DENİZLİ’DEKİ İŞSİZLİK ORANI ARTTI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

benzin zam

Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu Petrol Fiyatlarını Eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, petrol fiyatları yükselirken yapılan akaryakıt zamlarının, fiyatlar düşünce neden geri alınmadığını sordu.

Petrol fiyatlarına gelen zamların anında akaryakıt fiyatlarına yansıtıldığını ancak fiyatlar düşerken akaryakıt fiyatlarının düşmediğini ifade eden CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “31 Aralık’ta petrolün varil fiyatı 78 Dolar, Motorin 11,57 TL. 8 Mart’ta petrol 131 Dolar, Motorin 21,20 TL, 16 Mart’ta petrol 96 Dolara düşerken motorin ise 19,84 TL’ye düşmüş. 23 Mart’ta petrol fiyatları 117 Dolara çıkmış, motorin ise 22,41 TL. Dün itibariyle petrol fiyatları 104 Dolar seviyelerindeyken, motorin ise Denizli’de 20,37 TL’ye satılıyor. Nedense, fiyatlar çıktığı hızla geriye düşmüyor. Petrol fiyatlarına gelen yüzde 68’lik zam akaryakıta yüzde 83 olarak yansıtılırken, yüzde 36’lık indirim motorine yüzde 7 olarak yansımış. Petrol 131 dolar iken 21,20 TL’den satılan motorin, petrol 117 dolara satılırken 22,41 TL’ye kadar çıkmış. Yani petrole gelen yüzde 12’lik indirim, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımış” dedi.

“VATANDAŞ DEPO BAŞINA 360 LİRA FAZLA ÖDÜYOR”

Dolar ve petrol fiyatlarındaki değişime göre hesap yapıldığında 31 Aralık’ta 11,57 TL olan motorinin bugün 15,70 TL olması gerektiğini iddia eden Çavuşoğlu, “motorinde litre başına vatandaşın cebinden fazladan 4,5 TL çıkmaktadır. Bu da 80 litrelik depoyu baz alırsak, bir depo mazotta 360 TL’ye denk gelmektedir. Yani vatandaşımız depo başına 360 TL fazla para ödemektedir. Vatandaşlarımızın ekonomik durumu göze alındığında akaryakıt fiyatlarının maliyetleri direk olarak etkilediğini düşünürsek bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” diye konuştu.

“ALIM GÜCÜ 3 AYDA ERİYİP GİTTİ”

Enerji sektöründe yapılan zamların tüm sektörleri etkilediğini ve maliyet artışları nedeniyle enflasyonu tetiklediğini belirten Çavuşoğlu, “Bu zamlar çiftçimizden sanayicimize her kesimi etkiliyor. Tarladan ürünü bedavaya alsanız bile pazara çıkana kadar oluşan maliyet insanların alım gücünü zorluyor. Vatandaşlarımız pazarlarda zorunlu ihtiyaçlarını bile alamaz hale geldi. Zararına satış yapmak istemeyen pazarcı esnafı da tezgahlarını kapatmak zorunda kaldılar. Sabit gelirli vatandaşlarımızın alım gücü 3 ayda eriyip gitti, arabalara benzin almak bile lüks hale geldi. Üreticiler maliyetlerini fiyatlara yansıtınca yüksek enflasyon da kaçınılmaz oluyor. Enflasyon da ekonomi bakanının gözlerindeki ışıltıyla düşmüyor. Somut adımlar atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

The post Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu Petrol Fiyatlarını Eleştirdi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

AK Parti

Ak Partili Şahin Tin; “Beklentilere Uygun Adımlar Atıyoruz”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, ekonomiye dair birçok düzenlemeyi içeren kanun tasarısının TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini söyledi. Şahin Tin; “Bir taraftan küresel ölçekte yaşanan sıkıntılarla mücadele ederken diğer taraftan da milletimizi rahatlatacak, beklentilere cevap olacak adımları atmayı kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi. AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve kamuoyunda vergi ve ekonomi paketi olarak bilenen düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı. Milletvekili Şahin Tin; “Vergi suçlarına etkin pişmanlık uygulaması getiriyoruz. Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine çekiyoruz. 2B arazilerinin satış süresini kaçıranlara yeni başvuru hakkı tanıyoruz. Öğrenci taşıma ücretlerinde ek fiyat farkı verilmesine imkân tanıyoruz. Düzenleme ile tasarruf finans şirketlerinden kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçiyoruz” dedi.

“ORTAK DEĞERLERE ODAKLANIYORUZ”

Dünya’nın en gelişmiş ülkelerini bile derinden sarsan küresel bir kriz ile tüm ülkelerin karşı karşıya olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye her zorluğun üstesinden gelebilecek imkân ve güce sahiptir. Salgına karşı verilen savaş, sınırlarımızda yaşanan terör yuvalanmalarıyla etkin mücadele, Ukrayna Rusya savaşı gibi daha birçok bölgesel ve küresel sancıyı savmak için hükümetimiz üzerine düşeni yapmaktadır. Güçlü ve büyük devlet olmak bunu gerektirir. Küresel ölçekte yaşanan bu sancılı süreci de en kısa sürede ve en az hasarla atlatmanın gayretindeyiz. Türkiye’nin ve milletimizin geleceğini siyasi her türlü hesabın önünde tutuyoruz. Milletimizin derdine çare aramak için üzerimize düşeni sırasıyla yapıyoruz. Farklılara değil ortak değerlere odaklanıyoruz” dedi.

“ETKİN PİŞMANLIK UYGULAMASI GELİYOR”

Ekonomiye yönelik düzenlemelerin yer aldığı torba yasa ile yeni adımların atıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Düzenleme ile muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine çıkardık. İmalat sanayi ve turizmde yatırım teşvik sahibi mükelleflerin vergi müstesnasını 2025’e kadar uzattık. Vergi kaçakçılığına yönelik cezaları artırdık. Vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık uygulamasını getirdik. Düzenleme kapsamında defter veya kayıtlarda hile ve tahrif yapanlara 5 yıla, bu belgeleri yok edenlere ise 8 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Verginin, faizinin ve cezaların yarısının soruşturma evresinde ödenmesi durumunda cezada yarı oranında indirim yapılabilecek. Kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödenmesi halinde ise üçte bir oranında indirim yapılacak. Yine bu düzenleme ile taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamındaki hizmet alımlarında ek fiyat farkı getirdik. Böylelikle eğitimde taşıma kaynaklı muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

“SÜREYİ KAÇIRANLARA YENİ HAK TANINIYOR”

Hazine arazilerinin satışı ve kiralanmasına yönelik düzenlemelerinde yasa kapsamında yer aldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Hazineye ait tarım arazileri 10 yıla kadar kiralanabilecek. Orman vasfını yitirmiş 2B arazileri hak sahiplerine satılabilecek. 2B arazileri üzerinde bulunan taşınmazlar ile hazineye ait tarım arazilerine ilişkin süresi içerisinde başvuru yapmayanların başvuru ve ödeme süresini 31 Aralık 2022’ye kadar uzattık. Yasayla tasfiye durumundaki 21 tasarruf finansman şirketinden paralarını alamayan 50 bin üyenin sorunlarının çözülmesine yönelik alt yapı oluşturuldu. Bu kapsamda, üyeler sektörde kalan 6 firmaya hakları korunarak geçebilecekler. Sistemde kalmayanlar için ise Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu ödeme yapacak. Yine düzenleme ile finans sektöründe kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den 25’e çıkarıldı. İstifa eden hekimlerin tekrar kamu görevine dönüşü için zorunlu olan bekleme süreleri, bir defaya mahsus olmak üzere kaldırıldı. Çiftçilerin mallarına karşı aldıkları borçların geri ödenmesini kolaylaştırmak için de faiz düzenlemesine gidildi” dedi.

The post Ak Partili Şahin Tin; “Beklentilere Uygun Adımlar Atıyoruz” appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

CHP İL BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU: ELEKTRİK İNSAN HAKKIDIR!

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, elektirk zamlarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şu şekilde;
“Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor.
Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor.
Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş!
Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları!
Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu.
Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.
Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar.
Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar.
Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.
Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.
“Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık.
Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık.
Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı.

Değişen hiçbir şey olmadı!

Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.
4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu.
Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı!
Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı
faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.
Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz;
“Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”
Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.
• Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.
• Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.
• KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.
• Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.
• Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.
Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!”

No tags for this post.

The post CHP İL BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU: ELEKTRİK İNSAN HAKKIDIR! appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER