Bizimle iletişime geçin

Ali Fuat Atik

SİİRTLİ GAZETECİLER YENİ DENİZLİ VALİSİNİ ANLATTI ‘KEYİFLE ÇALIŞACAKSINIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla, Denizli’nin yeni valisi Ali Fuat Atik oldu. Denizli’den önce Siirt’te valilik yapan Ali Fuat Atik, 45 yaşında, iyi derece İngilizce bilen donanımlı bir devlet adamı görüntüsünde.

Yeni valiyi sadece öz geçmişini okuyarak değerlendiremeyeceğimizi düşünerek Siirt’te görev yapan birkaç meslektaşımı aradım ve “Nasıl bir adamdır Ali Fuat Atik?” diye sordum. Açıkçası aldığım cevapların tümü hem Denizli hem de meslektaşlarım adına beni umutlandırdı.

Hepsinin yeni vali hakkında ilk söylediği, “Uyumlu, halkla iç içe” oldu. Onlar bunu söylediğinde gözümün önüne rahmetli Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu geldi. Uyumlu, halkla iç içe…

Siirtli vatandaşlar da kendilerine yakın gördükleri Atik’i çok severlermiş. Her arayan valiye kolaylıkla ulaşabilirmiş. Ilımlı, çözüm odaklı bir adammış. Meslektaşlarımın “Keyifle çalışacaksınız” dedikleri Sayın Valiyi sanırım sahada çok göreceğiz. Ve açıkçası Denizli’nin sahada bir valiye çok ihtiyacı var.

Yeni Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in fanatik bir Trabzonspor taraftarı olduğunu, hatta Trabzon’daki kimi yayınlarda spor köşeleri yazdığını da öğrendim. Köşe yazısı yazan bir Vali… Vallahi harika! Denizli’deki spor muhabiri arkadaşlarım yaşadı.

Denizlililer olarak yeni valimizi seveceğiz gibi görünüyor. Peki acaba o Denizli’yi sevecek mi? Tamam Denizli güzel bir Ege kenti. Sanayisi, doğası, turizmi, yaşam şartları güzel. Ama yeni valiyi daha çok işin siyaset kısmı zorlayacak gibi duruyor. Çünkü Denizli’de metrekare başına düşen siyasi dominant karakterler sayısı çok. Eski Ekonomi Bakanı, AK Parti’nin ağır toplarından Nihat Zeybekci, AK Parti’nin ‘sivri dilli’ Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun gözdesi Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Meral Akşener’in sağ kolu Denizli Milletvekili Yasin Öztürk… Bu isimleri idare etmek pek de kolay olmayacak sayın Valim.

Dijital medyayı yakından takip ettiğini öğrendiğim yeni Denizli Valisi Ali Fuat Atik’e bir Denizlili olarak ben de “Hoş geldiniz” diyorum. Umarım yeni valimiz sayesinde biz de haber için aradığımız bilgilere birinci ağızdan ulaşabilir, ön yargılardan uzak mesleğimizin, hakkını verebileceğimiz çalışma ortamını yakalayabiliriz.
Hayırlı olsun…

The post SİİRTLİ GAZETECİLER YENİ DENİZLİ VALİSİNİ ANLATTI ‘KEYİFLE ÇALIŞACAKSINIZ’ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

15 Temmuz

Denizlililer 15 Temmuz’da Yine Meydanlarda Buluştu

Denizlililer, 6 yıl önce olduğu gibi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yine meydanlarda buluştu. 15 Temmuz’un Türk vatanını işgal kalkışması olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Bizim bu inancımız, birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece hiçbir düşman bizi yıkamaz” dedi.

 Denizlililer, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün yıldönümünde vatanı için kanını döken şehit ve gazilerine bir kez daha şükranlarını dile getirdi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlediği programa, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Garnizon Komutan Vekili İstihbarat Albay Aziz Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve eşi Berrin Zolan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Tasavvuf Musiki Konseri ile başlayan programda kahramanlık türküleri seslendirildi, Türk Sanat Müziği Konseri verildi. Şehitler için saygı duruşunda bulunulduğu programda hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Denizli Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları kurdukları standlarda vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu. Dev ekrandan 15 Temmuz 2016’da yaşananların anlatıldığı sinevizyon gösterileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka sesleniş konuşması hep birlikte izlendi.

TÜRK MİLLETİ DARBE GİRİŞİMİNİ BERTARAF ETTİ

 BBP Partisi Denizli İl Başkanı İsmail Karateke programın açılış konuşmasında BBP olarak her zaman darbelerin karşısında olduklarını anlatarak, 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine karşı da aynı şekilde mücadele ettiklerini söyledi. MHP Denizli İl Başkanı Yusuf Garip ise, 6 yıl önce 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nı şereflendiren tüm Denizlililere şükranlarını sunarak, “O gece hainler, bu ülkenin birliğine, beraberliğine ve bölünmez bütünlüğüne ihanet etmeye kalktı. Ancak Denizlililer ve büyük Türk milleti yalınayak tankların, silahların önüne geçerek darbe girişimini bertaraf etti” ifadelerini kullandı. AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne kalabalık bir şekilde sahip çıkan Denizlililere teşekkür ederek, “Denizli tam 6 yıl önce başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine, ‘Buradan size geçit yoktur’ demiştir. Sizlerin buradaki mahşeri kalabalığında, ‘Bizim bedenimizi buradan çiğnemeden Türkiye’yi, Denizli’yi asla hiçbir terör örgütüne bırakmayacağız’ dedik” diye konuştu.

“VATANIMIZA, BAYRAĞIMIZA, EZANIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişimini hatırlatarak, “O gece hepimiz ayağa kalktık. Çünkü o sinsi planlar netice almak üzere 15 Temmuz akşamını seçmişti” dedi. 15 Temmuz’un vatanı işgal kalkışması olduğunu anlatan Başkan Zolan, bunun sıradan bir darbe olmadığını belirterek, herkesin uyanık olması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Türk milletinin ülkesine, demokrasisine ve bayrağına sahip çıktığını belirten Başkan Zolan, “Birlik ve beraberlik içinde el ele kol kola vatanımıza, bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkacağız. Bizim bu inancımız, birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece hiçbir düşman bizi yıkamaz. Bundan sonra da birçok şekilde, farklı yöntemlerle ülkemizi işgal etmek isteyecekler. Uyanık olacağız” dedi. Denizli’nin kurtuluş günü olmadığını belirterek, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü’nü anlatan Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Denizli sancağımızı 15 Temmuz 2016 akşamı, bu kez 98 yıl sonra 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda çıkardık. Allah’ıma hamdolsun ki ülkemiz, şehrimiz işgale uğramadı.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇAĞRISIYLA DARBE ENGELLENDİ

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise, Denizlililerin ve Türk milletinin 6 yıl önce hain darbe girişimine karşı dimdik ayakta durduğunu belirterek, “Akşam vakitlerinde başlayan hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın bizleri meydanlara çağırmasıyla birlikte sabaha karşı bertaraf edildi. Bugün Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6. yılını kutluyoruz. Niçin? Bunu unutturmamak için” diye konuştu. AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Denizlililerin 6 yıl önce olduğu gibi yine meydanları doldurduğunu belirterek, bunun kendisini duygulandırdığını söyledi. Türkiye’nin geçmişte maruz kaldığı darbeleri anlatan Yıldız, “Ancak 15 Temmuz farklı. 15 Temmuz’da bu kez milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde, dünyanın gözü önünde direncini gösterdi ve darbeyi engelledi” ifadelerini kullandı. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 15 Temmuz 2016’da Denizli’de yaşananları anlatarak, “O gün hep beraber darbeye ‘dur’ dedik. Neden? Çünkü bundan sonra artık geriye gitmeyeceğiz. Çünkü hiç kimsenin boyunduruğu altında kalmayacağımızın, bayrağımızın inmeyeceğinin ve ezanların dinmeyeceğinin sözüydü, ‘durun’ dediğimiz nokta. Ve darbeye karşı hep beraber burada durmuştuk” dedi.

“BİZ ESARETİ KABUL ETMEYİZ”

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 15 Temmuz 2016’da yaşanılanların bir ihtilal veya darbe kalkışması olmadığını, bunun resmen ülkenin işgali olduğunu kaydetti. Burada vatana ihanet olduğunu belirten Vali Atik, şunları söyledi: “Onun için benim milletim, büyük Türk milleti sokaklara indi. Ben Türk olmaktan gurur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız milletini çok iyi tanıyor. Onun için milletine bir işaret verdi ve Allah razı olsun Denizli’de olduğu gibi Türkiye’nin dört bir tarafında bu milletin evlatları vatanına ihanet edenlere karşı tek yumruk halinde birleşti. Biz esareti kabul etmeyiz, bu Türk milletinin en önemli özelliğidir.”

00.13’TE SALALAR OKUNDU

15 Temmuz 2016’da vatanı için şehit düşen tüm kahramanlar için Kuran-ı Kerim tilavetinin okunup, duaların edildiği gece vatandaşlar 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti Hatıra Defteri’ne duygularını yazdı. 6 yıl önceki gibi saat 00.13’de ise Denizli’deki tüm camilerden salalar okundu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, gösterileriyle vatandaşların coşkusuna ortak olurken, vatandaşlar geç saatlere kadar 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda demokrasi nöbeti tuttu.

 

 

 

The post Denizlililer 15 Temmuz’da Yine Meydanlarda Buluştu appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

15 temmuz denizli

Denizli’de Demokrasi Destanı Fotoğraflarla Anlatıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlediği fotoğraf sergisi açıldı. 15 Temmuz’da yaşanılan demokrasi destanı ve kahramanlıkların anlatıldığı sergide Denizli ve Türkiye’nin farklı illerinden çekilmiş fotoğraflar yer alıyor.

 Denizli Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi düzenledi. 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi’ne Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Garnizon Komutan Vekili İstihbarat Albay Aziz Çiçek, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, MHP Denizli İl Başkanı Yusuf Garip ve beraberindekiler ile vatandaşlar katıldı. Vali Atik, Başkan Zolan ve beraberindekiler sergide bulunan fotoğrafları inceleyerek 15 Temmuz 2016’da Denizli ve Türkiye’de yaşanılanları yad etti. Protokol üyeleri daha sonra burada bulunan 15 Temmuz Anı Defterini imzaladı. Denizli Valisi Ali Fuat Atik basın mensuplarına yaptığı açıklamada 15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Türk milletinin sokaklara ve meydanlara inerek hain darbe girişimine karşı tek vücut olduğunu anlattı.

SERGİDE TÜRK MİLLETİNİN KAHRAMANLIKLARI ANLATILIYOR

Vali Atik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allah şehitlerimize rahmet eylesin, bu vatan kolay vatan olmadı. Biz zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz ve bu coğrafyada yaşamanın bedelini ödüyoruz. Ama tarihimizin hiçbir döneminde böyle bir yapıyla karşılaşılmamıştır. O gün Türk milletinin olağanüstü gayretiyle bu girişim sonuçsuz kılınmıştır.” Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği fotoğraf sergisinde Denizli ve Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da yaşanan kahramanlıkların anlatıldığı 40 fotoğraf bulunuyor.

 

The post Denizli’de Demokrasi Destanı Fotoğraflarla Anlatıldı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ali Fuat Atik

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Denizli Bölgesel İçtihat Forumu’na Katıldı:

Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bölgesel İçtihat Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Akarca, insan haklarının, hukukun, hukuki güvenliğin, barışın, refahın ve özgürlüğün en önemli teminatının iyi işleyen bir yargı sistemi olduğunu söyledi.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, dava süreçleriyle ilgili yargılama aşaması bitmeden yapılan eleştirilerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Yargı süreçleri bitmeden, kesinleşmeden bir kararın eleştirilmesi gerçekten doğru değil, mahkemelere tavsiye ve telkin niteliğini taşımaktadır ve bundan sonraki süreç de zehirlenmektedir.” dedi. Temyiz mahkemelerinin içtihatları yaygınlaştırma, eğitici olma, liderlik yapma ve adalet politikalarına katkı sağlama gibi işlevlerinin de bulunduğunu anlatan Akarca, bu mahkemelerin hukuk sisteminin tüm kurumları üzerinde etkili bir kurum olma özelliğinin de bulunduğuna işaret etti.

DOLANDIRICILIK VE BELGEDE SAHTECİLİK SUÇLARI

Yargıtay ceza dairelerinin vergi suçlarına ilişkin bozma oranının diğer suçlarla ilgili bozma oranlarına göre çok daha fazla olduğunu kaydeden Akarca, gelişen teknolojiyle klasik anlamdaki “belgede sahtecilik” ve “dolandırıcılık” suçlarına yeni bir boyutun eklendiğine dikkati çekti. Bu konudaki yeni suç işleme yöntemlerinin ele alınmasının hukuk sisteminin günün ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaması bakımından kritik önem taşıdığını dile getiren Akarca, “Dolandırıcılık ve belgede sahtecilik suçları, uygulamalı, sık karşılaşılan suçlar arasında yer almaktadır. Bu suçlara ilişkin içtihatların doğru bir şekilde bilinmesi ve takip edilmesi, büyük sayılara ulaşan davaların da doğru bir şekilde sonuçlandırılması anlamına gelir.” diye konuştu. Mahkemelerin vereceği gerekçeli kararların kalitesinin halkın yargıya duyduğu güveni daha da arttıracağına işaret eden Akarca, bu konuda son bir yılda kapsamlı ve sistematik çalışma yürütüldüğünü, gerekçeli karar yazım rehberinin geliştirildiğini, rehberin gelecek yıldan itibaren uygulamaya gireceğini bildirdi.

“Yapay zeka tabanlı içtihat merkezi” ile ilgili de bilgilendirme yapan Akarca, şöyle konuştu:

“Rehbere uygun şekilde yazılacak gerekçeli kararlar, 2023 yılında faaliyete geçecek olan yapay zeka tabanlı Yargıtay İçtihat Merkezi aracılığıyla yaygınlaştırılacaktır. Bizim Yargıtay olarak 5 yıldır 6 milyonun üzerinde içtihadımız internet üzerinden takip edilebilmektedir ama bu içtihatların büyük bir kısmı artık güncelliğini yitirmiş, değişikliğe uğramış ve bu nedenle de burada gerçekten de o bilgiye net bir şekilde ulaşmak mümkün olmamaktadır. Herkes, işine geldiği bir şekilde bir içtihada ulaşıp bunu sunabilmektedir. Benzer konularda hem bozma hem onama kararlarına sıklıkla rastlıyoruz. Bu da bizim kendi öz eleştirimiz.”

“HUKUKA UYGUN DAVRANMAYA DAVET EDİYORUM”

Yargı ve mahkemelerin kararlarına yönelik eleştirilerin insaf ve vicdan ölçüleri içinde bilimsel yöntemlere, evrensel ilkelere ve hukuka uygun yapılması gerektiğini vurgulayan Akarca, yargılama süreci bitmeden getirilen eleştirilere dikkati çekti. Yargıtay Başkanı Akarca, şunları dile getirdi: “Yargı süreçleri devam ederken bir mahkemenin verdiği karar ister beraat, ister mahkumiyet, ister tahliye, ister tutukluluk halinin devamı… Her ne şekilde olursa olsun daha itiraz, istinaf sistemi, temyiz yolu mümkünken başından itibaren bütün yargı mensuplarına yönelik haksız ve ağır saldırı niteliğindeki görüşleri veya ifadeleri bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Yargı süreçleri bitmeden, kesinleşmeden bir kararın eleştirilmesi gerçekten doğru değil, mahkemelere tavsiye ve telkin niteliğini taşımaktadır ve bundan sonraki süreç de zehirlenmektedir. Sonuçta hakim ve cumhuriyet savcılarımız da insandır. Onlar da kamuoyunda oluşan havadan etkilenebilirler. O zaman adaletin gerçekleşmesi ve tecelli etmesi gerçekten zarar görebilir.”

Kararlar eleştirilirken yargı mensuplarına saldırı ve haksızlık yapılmaması gerektiğini belirten Akarca, basın mensupları, siyasi güç odakları, sosyal medya kullanıcıları ve kamuoyu oluşturan kesimlerin buna çok dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Anayasa’ya göre mahkemelere tavsiye, telkin ve baskı yapılamayacağını, görüş ve öneride bulunulamayacağını hatırlatan Akarca, “Anayasa’nın bu açık hükmü dururken buna aykırı şekilde söylem geliştiren, yerleştiren insanları bir kez daha anayasal çizgiye, hukuka uygun davranmaya davet ediyorum.” dedi.

AVUKATLARIN BASINA YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

Konuşmasında avukatlara da seslenen Akarca, mahkeme kararlarıyla ilgili basın mensuplarına yapacakları açıklamalarda dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Akarca, sözlerini şöyle tamamladı: “Mahkemelerimiz, hakimlerimiz ve savcılarımızın onurunu zedeleyecek söylemlerden herkesin kaçınması gerekir. Adaleti rahat bıraksınlar, her şey tıkır tıkır yürür, sistemi içinde yürür. İtiraz, istinaf ve temyiz sistemi var, kanun yolu var, olağanüstü itiraz kanun yolu var, yargılamanın yenilenmesi olayı var, bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi ve AİHM’e başvurma imkanı var ama daha baştan itibaren mahkemeleri baskı altına alacak söylemlerden bütün toplum kesimlerinin kaçınması gerekir.”

Vali Ali Fuat Atik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Eyup Yeşil ile hukukçuların katıldığı forumda dolandırıcılık, belgede sahtecilik ve vergi suçları gibi konularda sunumlar yapıldı.

The post Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Denizli Bölgesel İçtihat Forumu’na Katıldı: appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER