Seyir Tepesi’nin Maliyeti 147’den 120 Milyon Liraya Düşürüldü

08 Temmuz 2019 77 0

Hüseyin Gürlesin’in belediye başkanlığı esnasında yapımına başladığı ve kent genelinden eleştirilere neden olan Seyir Tepesi projesi, yeniden gündemde. Pamukkale Belediyesi yeni Belediye Başkanı Avni Örki, proje tadilatı yaparak 147 milyon lirayı bulacak projeyi, 120 milyon liraya tamamlayacaklarını söyledi.

Pamukkale İlçesi’nde eski Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin tarafından başlatılan ve büyük tepkilere neden olan “Seyir Tepesi” projesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.  Gürlesin döneminde ilk olarak 80 milyon TL’ye mal olacağı açıklanan “Seyir Tepesi” projesinin maliyetinin, daha sonra 110 milyon Tl’ye çıktığı öğrenilmişti. Ülkedeki ekonomik krize rağmen Gürlesin’in bu projeyi hayata geçirmesi önce Denizli ardından da Türkiye’de büyük tepki çekmişti. Ancak Gürlesin tüm olumsuz eleştirilere rağmen projeyi iptal etmemişti. Gürlesin’in 31 Mart seçimlerinde yeniden aday gösterilmemesinin ardından seçilen ve başkanlık görevini büyük bir borçla devralan Avni Örki’nin “Seyir Tepesi” projesiyle ilgili tutumu merak ediliyordu. Belediyeye büyük bir borç yükü olan projeyle ilgili Pamukkale Belediye Başkanı seçilen Avni Örki, Temmuz ayı meclis toplantısında meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

Pamukkale Belediyesi Seyir Tepesi Millet Bahçesi ile ilgili olarak Başkan Örki, “Bu proje Orman ve Tarım Bakanlığı’ndan kiralanmış ve başlanmış bir projedir. Bu Denizli halkının hizmetine sunulacak bir yatırım. Önceki mecliste yerinde inceleme yapalım kararı almıştık. Bunun ile ilgili olarak tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla teknik arkadaşlarımızdan bilgiler aldık. Bu projeyi yerinde gördüğümde belli bir orana geldiğini gördü. Alanda yüzde 72 fiziki tamamlama yapılmış durumda. Biz göreve geldikten sonra yeni bir alanın düzenlenmesi yeni yolların açılması da söz konusu değil, açılan yolların kilit taşı gibi iyileştirmesi yapılacak. Biz yeni bir yeri eşeleyelim, yeni bir yeri kazıp bina yapalım düşüncesinde de değiliz” diye konuştu.

“27 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANDI”

“Projenin bu hali ile noktalanıp noktalanamayacağı da dahil olmak üzere her görüşü araştırdık ve projenin tasarruf ile devam etmesi noktasında karar verdik” diyen Başkan Örki, “Proje 100 milyon lira +KDV ve fiyat farkı ihale edilmiş. Gelinen noktada yüzde 72’si tamamlanmış. Proje ilk planlandığı gibi yapılsaydı toplam maliyeti 147 milyon lira olacaktı. Ancak biz burada nasıl tasarruf yapabiliriz diye düşündük. Yapılacak ekstra binalar varsa o binaların yapılmaması ile tasarruf yapabiliriz dedik. Orada yapılacak lüks harcamalar varsa onları da yapmayarak tasarruf edebiliriz dedik. Çok daha fazla yeşillenmeye önem verelim dedik. Doğal yeşillik çıkarsa müdahale etmeyip, doğal hayata müdahale etmeyelim dedik. Burada yapılması düşünülen teleferik ve teleski hatları ile 2 kır kahvesi, 2 kır lokantası, idare ve ziyaretçi binaları, bekçi kulübesi, büfe, yağmur barınakları, depo, satış birimleri ve gözlem kuleleri iptal edildi. Horoz ve civciv kümesleri, pergola, kamelya ve bankların sayıları azaltıldı. Araç, yaya yolu ve kaldırımların malzemeleri değiştirildi. Tüm bu değişikliklerden sonra 27 milyon liralık tasarruf ortaya çıktı. Yapılan çalışma sonunda bu projenin 120 milyon liraya tamamlanabileceği öngörüldü. Böylece 27 milyon lira tasarruf etmiş olduk. Projenin bu noktadan sonra yapılamaması gibi bir sonuç olmayacağını herkes biliyor. Bu noktadan geriye dönüş mümkün değil. Teknik olarak bu mümkün değil. Biz her düşünceye saygı duyduğumuz için her ihtimali dikkate aldık. Burada çalışmalar tamamlandığında hemen orada yeşil bir alan göremeyeceğiz. Bunun da bir zamanı olacak. Doğanın kendini toparlaması ve bizim ona yapacağımız katkılarla, istinat duvarları dahil her alanın yeşil doku ile buluşması sağlanacak. Biz daha çok yeşil halde kalması için çalışmalar yapılmasını istedik. Burası tamamlandığında kente gelen turistlerin daha fazla şehir merkezinde kalmasını sağlayacak unsurlardan biri olacağını düşünüyorum” dedi.

Örki’nin bu açıklamasının ardından daha önce 110 Milyon TL’ye mal olacağı öğrenilen “Seyir Tepesi” projesinin 147 Milyon TL’ye ulaşması şaşkınlık yarattı. Ancak Örki, projede 27 Milyon TL’lik tasarruf sağlanarak, projenin 120 Milyon TL’ye tamamlanacağını açıkladı. Başkan Örki, burada yapılması düşünülen teleferik ve teleski hatları ile 2 kır kahvesi, 2 kır lokantası, idare ve ziyaretçi binaları, bekçi kulübesi, büfe, yağmur barınakları, depo, satış birimleri ve gözlem kuleleri iptal edildiğini, horoz ve civciv kümesleri, pergola, kamelya ve bankların sayılarının da azaltıldığını söyledi. Araç, yaya yolu ve kaldırımların malzemeleri değiştirildiği öğrenilen projede, bu değişikliklerden sonra 27 milyon liralık tasarrufun ortaya çıktığı belirtildi.

No tags for this post.

The post Seyir Tepesi’nin Maliyeti 147’den 120 Milyon Liraya Düşürüldü appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.