Bizimle iletişime geçin

Güncel

PROF.DR. ÇEKAL’DAN, SALGIN SÜRECİNDE BESLENME ÜZERİNE TAVSİYELER

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurten Çekal, Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve Ramazan ayında sağlıklı beslenmek adına sahur ve iftarda neler tüketilmesi ve nelerden uzak durulması gerektiği hakkında önemli tavsiyelerde bulundu.

“Karbonhidratlı Yiyecekler Bağışıklık Sistemini Zayıflatır”

Prof. Dr. Nurten Çekal sözlerinin başında, Covid-19 virüsü ile mücadele edilen şu dönemde özellikle kişilerin, evlerinde daha çok vakit geçiriyor olmasından dolayı boş zamanlarında ekmek, pasta, kurabiye, kek, börek gibi karbonhidrat içeren gıdaları daha çok yapmakta ve bolca tüketmekte olduklarını hatırlattı. Ev içinde hareketsiz bir yaşamın yanında çocukların da tablet, televizyon gibi iletişim araçlarının karşısında cips türü yağlı yiyecekleri daha fazla tükettiğine değinen Prof. Dr. Çekal, bu tür beslenme alışkanlıklarının bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekti. Karbonhidratlı yiyeceklerin bağışıklık sistemini zayıflattığını dile getiren Prof. Dr. Çekal şunları kaydetti: “Bu dönemde özellikle rafine karbonhidrat içeren beyaz şeker, beyaz un gibi gıdalardan, çok fazla tuzlu ve yağ içeriği çok fazla olan gıdalardan uzak durmamız gerekmektedir. Özellikle sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü kişilerde, hareketsiz bir yaşamla birlikte, bu tür bir beslenme çeşitli olumsuzluklara neden olabilir.”

“Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Protein Ağırlıklı Besinler Tüketilmeli”

Bağışıklık sistemini güçlü tuttuğu iddiası ile satılan karışım ya da diğer bitkisel besinlerin kullanılmasının yarardan çok zarar açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Nurten Çekal, bu besinlerin bilinçsiz tüketilmesi sonucu sağlığın daha da bozulabileceğini ve her bünyede nasıl reaksiyon oluşturacağının belli olmayacağını dile getirdi. Özellikle sabah kahvaltısında protein ağırlıklı bir beslenmenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çekal, peynir, yumurta, domates, biber, yeşil yapraklı sebzeler ile omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişlerin tüketilmesi gerektiğini belirtti. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için öğünlerde protein, vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

“Yeterli ve Dengeli Beslenildiği Takdirde Oruç Tutmak Bu Süreçte Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkilemez”

Oruç tutuyor olmanın yeterli ve dengeli beslenildiği takdirde, Covid-19 salgınına karşı bağışıklık sistemi üzerine olumsuz bir etkisi olmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Nurten Çekal, diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik sağlık sorunları yaşayan kişilerin oruç tutma konusunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini hatırlattı. Prof. Dr. Çekal, Ramazan ayında bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve dengeli beslenmek adına yapılması gerekenleri söyle özetledi: “Öncelikle sahuru kesinlikle atlamamalıyız. Sahurda protein içeriği yüksek gıdalar tüketmeliyiz. Menemen gibi yumurtalı sebze yemekleri tüketebiliriz. Yanında yoğurt tüketebiliriz. Sahurda yine hamur işlerinden uzak durmalıyız. Açlık hissimizi uyandıracağından dolayı yine çok şekerli gıdalardan uzak durmalıyız. Sahurda çay tüketimini çok önermiyoruz. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu, şeker ilavesiz komposto, bitki çayı, antioksidan özelliğinden dolayı ev yapımı şalgam suyu ve ayran tüketilebilir.  Eğer mutlaka çay içmek istiyorsak, içtiğimiz çay ölçüsünde mutlaka su da tüketmemiz gerekmektedir”.

İftarda çok sıcak ve çok soğuk yiyecekleri yemekten kaçınmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Çekal, “Çorba içtikten sonra 15-20 dakika beklememiz gerekir. Ana yemeğe geçmeden küçük atıştırmalıklar tüketebilir. Tatlı ve meyveyi iftardan yaklaşık 1 saat sonra tüketmeliyiz ve tatlı olarak özellikle sütlü tatlıları tercih etmeliyiz. Tatlıyı özellikle tarçın ile tüketmek kan şekerimizi dengeleyecektir ve iftar ile sahur arasında bol miktarda su tüketmeliyiz” şeklinde devam etti.

“Türk Mutfağı, Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi Bakımından Oldukça Zengin”

Türk Mutfağının, bağışıklık sistemini güçlendirme bakımından oldukça zengin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nurten Çekal, farklı sebzeleri bir araya getirerek yine bağışıklık sistemini güçlendirici farklı lezzetler ortaya çıkarılabileceğini ve her öğünde, sirke, zeytinyağı ve sarımsak içeren salata tüketmenin faydalı olacağını dile getirdi. Bu süreçte özellikle vejetaryen ve vegan olanların B12 vitamini eksikliği sebebiyle risk grubunda olduklarını söyleyen Prof. Dr. Çekal, özellikle sosyal izolasyon sebebiyle gün içinde zamanın büyük bir çoğunluğunun evde geçirilmesinden ötürü D vitamini eksikliği görülmemesi için, güneşin dik geldiği öğle saatlerinde balkon ya da pencerelerde, bir süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın faydalı olacağını hatırlattı. Prof. Dr. Çekal, yine bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında, su tüketiminin ve vücut su oranının belli bir değerin üzerinde olmasının hayati olduğunu hatırlatarak sözlerini tamamladı.

No tags for this post.

The post PROF.DR. ÇEKAL’DAN, SALGIN SÜRECİNDE BESLENME ÜZERİNE TAVSİYELER appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

BELEDİYELERİN KARLA İMTİHANI

Tüm yurtta etkili olan soğuk hava, Denizli’ye de uzun süredir görmediği oranda kar yağışıyla geldi. İl genelindeki belediyeler de ilk andan itibaren ellerindeki tüm imkanlarıyla karla mücadeleye başladı.

BÜYÜKŞEHİR SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi toplam 200 araç ve 450 personelle, öncelikle trafik akışının sağlanabilmesi için ana arterlerde çalışma başlattı.

Büyükşehir Belediyesi, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı ve İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri ile Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü ekipleri kent genelinde yağışın başladığı gece boyu yoğun mesai yaptı.

PAMUKKALE TÜM GÜCÜYLE SAHADA

Pamukkale Belediyesi de kar yağışının başladığı gece saatlerinden itibaren tüm ekipleriyle çalışmalara başladı. Yaklaşık 35 araç ve 100 personelle karla mücadeleye girişen Pamukkale Belediyesi, karda mahsur kalan vatandaşlara da destek verdi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Valilik ve Kaymakamlık başta olmak üzere tüm mahalle muhtarlıklarımızla irtibat halindeyiz. Vatandaşlarımızın hayat akışında aksaklık yaşanmaması için karla mücadelemiz aralıksız sürüyor” dedi.

MERKEZEZFENDİ TEYAKKUZDA

Merkezefendi Belediyesi ise sorumluluk alanındaki 50 mahallede, başta ana arterler olmak üzere kar küreme ve tuzlama çalışmaları yaptı.

Karla mücadele çalışmalarını cadde ve sokaklarda aralıksız şekilde sürdüren Merkezefendi Belediyesi, soğuk havanın etkili olduğu sabah saatlerinde de vatandaşların içini ısıtmak için sıcak çorba ikramında bulundu. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Mümkünse, zorunluluğunuz yoksa hemşehrilerimiz dışarıya çıkmasın. Mecburiyetten dolayı çıkan hemşehrilerimiz de toplu taşıma araçlarını kullansınlar. Önceliğimiz sizin sağlığınız ve can güvenliğiniz. Şahsi araçlarla çıkıldığı zaman bizim iş makinelerimiz rahatça çalışamıyor. Merkezefendililer rahat olsun, karın keyfini çıkarmaya çalışsınlar.” dedi.

No tags for this post.

The post BELEDİYELERİN KARLA İMTİHANI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Büyükşehir ile Kültür Buluşmaları ertelendi

Denizli Büyükşehir Belediyesinin “Kültür Buluşmaları” kapsamında gerçekleştireceği ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın programı hava muhalefeti nedeniyle 9 Şubat 2022 Çarşamba gününe ertelendi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi İle Kültür Buluşmaları programı kapsamında ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın 26 Ocak 2022 Çarşamba günü konuk olacağı konferans olumsuz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Denizli Büyükşehir Belediyesi İle Kültür Buluşmaları kapsamında Yakın Tarihimizin Gerçekleri adlı sunumuyla Denizlililerle bir araya gelecek sevilen tarihçi yazar Prof. Dr. Ortaylı’nın programı 9 Şubat 2022 Çarşamba günü yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Özay Gönlüm Salonu’nda gerçekleştirilecek buluşma saat 20.00’de başlayacak.

No tags for this post.

The post Büyükşehir ile Kültür Buluşmaları ertelendi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Planetaryum Denizlilileri bekliyor

Denizli’de bilim, kültür ve sanatın merkezi olarak hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki planetaryum (gezegen evi) sömestr tatilinde de açık olacak. Uzayın derinliklerinin izlenebildiği tesiste sıra dışı bir deneyim yaşamak isteyen vatandaşlar nzkkm.denizli.bel.tr ya da kongre merkezinden yer ayırtabilecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği en önemli projelerden birisi olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, bilim, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 500, 1000 ve 2000 kişilik tiyatro ve gösteri salonları, atölyeleri, seminer ve nikah salonları ile birlikte bünyesinde bulunan 100 kişilik planetaryum (gezegen evi) ile de Denizlililere hizmet veren tesis özellikle öğrencilerin yoğun ilgisini çekiyor. Eğitim öğretim döneminde hafta içi öğrencilerin ağırlandığı tesis hafta sonu ve sömestr tatili boyunca açık olacak. Planetaryumda güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer tüm gök cisimlerinin yapay görüntüsü özel bir sistemle kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor. Gezegen evinde uzayın derinlikleri birebir izlenirken, ziyaretçilere gök cisimleri hakkında temel bilgiler de anlatılıyor.

Randevu için https://nzkkm.denizli.bel.tr

Sömestr tatili boyunca açık kalacak planetaryumda Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 11.00’de “Zula ve Ekibi (+4)”, 13.00’de “Evrendeki Vaha (+8)” ve 14.00 seansında ise “Kara Delikler (+12)” adlı gösterim sunulacak. Cumartesi günleri ise 13.00’de “Zula ve Ekibi”, 14.00’de “Evrendeki Vaha” ve 15.00’de de Kara Delikler adlı gösterim meraklıları ile buluşacak. Planetaryumda sıra dışı bir deneyim yaşamak isteyen vatandaşların nzkkm.denizli.bel.tr ya da Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin 2’nci katında bulunan planetaryumdan yer ayırtabilecekleri belirtildi. Gösterimlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşların tesisin internet sitesini (nzkkm.denizli.bel.tr) ziyaret edebilecekleri belirtildi.

Bilim, kültür ve sanatın kalbi burada atıyor

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hizmete girdiği ilk günden itibaren Denizli’de bilim, kültür ve sanatın kalbinin Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde attığını söyledi. Tesisin bugüne kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığını, ulusal ve uluslararası programlarla yüzbinlerce vatandaşı ağırladıklarını kaydeden Başkan Zolan, şunları konuştu: “Şehrimizde bir zamanlar küçük salonlarda etkinlikler yaparken bugün devasa salonlarda birçok güzelliğe şahitlik edebiliyoruz. Bunun yanında merkezimizde bulunan 100 kişilik planetaryumda güneş sistemi, gezegenler ve yıldızlar 3 boyutlu bir şekilde vatandaşlarımızla buluşuyor, temel astronomi bilgileri veriliyor. Tüm vatandaşlarımızı bu güzel tesisimizde düzenlediğimiz etkinliklerimize bekliyoruz.”

No tags for this post.

The post Planetaryum Denizlilileri bekliyor appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER