Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

PAÜ MALİYE BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. ÖZ’DEN PANDEMİ SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası Türkiye’nin katma değeri yüksek üretime yönelik adımlar atması halinde istenen ekonomik hedeflerine ulaşabileceğini söyledi.

PAÜ Öğretim Üyesi Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle küresel ekonomide meydana gelecek tahribatın boyutları tam olarak bilinmese de mevcut göstergelerin son 150 yıllık periyottaki en derin resesyonla karşılaşılabileceğine işaret ettiğini belirtti.

Kovid-19’dan etkilenen ülkelerde finansal sistemin çökmesini engellemek için destek paketleri açıklandığını hatırlatan Prof. Öz,  işletmelere destek sağlanırken işçi çıkarmamalarının garanti altına alınması gerektiğini, şu ana kadarki uygulamalara bakıldığında bu yöndeki en olumlu çalışmaların Türkiye ve Danimarka tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını aşağı çekerek piyasaya düşük maliyetli likidite imkanı sağlamayı hedeflediğini bildiren Öz, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle de firma ve bireylerin ödeme gücü sıkıntısı içine düşmelerinin engellenmeye çalışıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Öz, “Petrol fiyatlarının aşırı durgunluk nedeniyle dip yaptığı şu ortamda katma değeri yüksek üretime yönelik adımlar atılırsa pandemi sonrası dönemde küresel talebin tekrar artacağı düşünüldüğünde istenilen ekonomik hedefleri ulaşılabilir.”

Ticaret ve ekonomide çağ değiştirilen bir dönemde olunduğunu, bilişim çağının tam anlamıyla başladığını söylemenin mümkün olduğunu söyleyen Öz, “3 yılda 1 milyon yazılımcı hedefi, Türkiye’nin eline geçen fırsatı yakalamak için gardını aldığını göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Sağlık uygulamalarında paylaşımın öneminin de ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Ülkeler bireysel olarak kendi sınırları içerisinde ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar virüsle mücadelede gerekli özeni göstermeyen tek bir ülke bile mevcutsa virüsün her zaman oradan diğer ülkelere yayılma tehlikesi bulunacaktır. Ülkelerin tek taraflı tedbirler alıp sağlık ekipmanlarını bencilce kendilerine saklamalarının hiçbir faydası yoktur. Türkiye, tüm dünyaya gönderdiği yardımlarla bu konudaki en bilinçli ülkelerin başında olduğunu göstermektedir.” 

DENİZLİ (AA) 

No tags for this post.

The post PAÜ MALİYE BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. ÖZ’DEN PANDEMİ SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

KADIN ÜRETİCİLERE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ

Daha önce üreticilere fide desteğinde bulunan Merkezefendi Belediyesi bu kez de kadın üreticilere ‘Kırsal Kalkınma Eylem Planı’ doğrultusunda küçükbaş hayvan desteği sağlayacak.

6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi yasasıyla birlikte köyden mahalleye dönen Altındere, Yeşilyayla, Kumkısık, Üzerlik, Çeltikçi ve Salihağa Mahallelerinde başlamak üzere, bu mahallelerde ikamet eden kadın üreticilere TARSİM sigortalı, merinos ve merinos melezi cinsi 5 adet koyun ve 1 adet koç verilecek. Toplam altı küçükbaş hayvan desteğinde bulunan Merkezefendi Belediyesi, kadın üreticilere 3 aylık yem desteği de sağlayacak. Küçükbaş hayvan desteğinden yararlanmak isteyen kadın üreticiler, 2 Temmuz Cuma gününe kadar Merkezefendi Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden başvurularını gerçekleştirebilecekler. Kadın üreticiler, 444 8 662 numaralı çağrı merkezinden detaylı bilgi alabilecekler.

Üretimin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi’de insan ve üretim odaklı projelerin hayata geçirildiğini belirtti. Başkan Doğan, “Pandemi doğanın, suyun, tarımın ne kadar önemli olduğunu, üretmenin ne kadar önemli olduğunu bizlere öğretti. Sizler zaten bunun değerini biliyorsunuz. Hayvancılıkla uğraşıyorsunuz. Zor şartlar altında çalışıyorsunuz. Emeğinizle çalışıyorsunuz. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren üretim dedik. Üretim bizim için çok önemli. Bu anlamda, bu dönemde yerel yönetimlerden o dev, mega projelerden daha çok, insan odaklı, üretime dayalı projeler çıkmasını düşündük. Bu şiarla da arkadaşlarımızla, meclis üyelerimizle birlikte iki yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Geçen sene de bu sene de fide desteğinde bulunduk. Küçükbaş hayvan desteğimiz olacak. İlk etapta 5 koyun, 1 koç desteğimiz olacak” dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Kadın üreticilerin ticari hayatta daha çok söz sahibi olmasını istediklerini belirten Başkan Doğan, her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan

Doğan, “Üreticinin yanında olduğumuzu hissettirmek için, üretimi desteklediğimiz için bu çalışmaları yapıyoruz. Yaşanan süreçle birlikte ekonomik sıkıntılarınızın farkındayız ve bu anlamda bir katkı sağlamak için de yapıyoruz. Bu başvurunun en önemli şartı kadın üretici olmak. Bu dönemde kadınlara biraz daha fazla yer vermek, ekonomik anlamda desteklemek istiyoruz. Kadınların biraz daha güncel hayatta, ticari hayatta yer bulmasını, söz sahibi olmasını istiyoruz. Bu anlamda bu yola çıkarken ben sizlere güvendim. Şimdi de destek verme sırası bir kadın belediye başkanı olarak bende. Her türlü desteğe açığız” diye konuştu.

 

No tags for this post.

The post KADIN ÜRETİCİLERE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

BÜYÜHŞEHİR’İN DESTEĞİ ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Denizli Büyükşehir Belediyesinin koronavirüs tedbirleri kapsamında verdiği karşılıksız hibe ve su indiriminden faydalanan esnaf söz konusu desteklerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesinin koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnafa yönelik verdiği 1.500 TL karşılıksız hibe ve yüzde 90 oranındaki içme suyu ve atık su ücretlerindeki indirim desteği yüzleri güldürüyor.

Pide salonu işletmecisi Kenan Zeybek, 10 yıldır esnaf olduğunu belirterek, “Allah razı olsun Osman Zolan başkanımızdan son dönemde yaptığı destekler için. Bir ağaç susuz kalır da son anda su verirsin canlanır ya bu destekler de öyle oldu. Bizim için küçük bir meblağ ama olsun yine de pazar parası, elektrik parası gibi bir derdimizi karşılayacak. Çok teşekkür ederiz Allah razı olsun. Destekleri kapsayan arkadaşlarımız da başvursunlar. Bu bizim için bir fırsat. Esnaf olarak elimizden tutulması çok güzel. Allah razı olsun” dedi.

Kantin işletmecisi Yücel Aydın ise, “Denizli Büyükşehir Belediyesinin bizim gibi zor durumdaki esnafa yönelik yapmış olduğu 1.500 TL destek için teşekkür ediyoruz. Kesinlikle katkısı olacak. Çünkü bayağı bir zor duruma düşmüştük. Bir nebze de olsa bizi rahatlatacaktır” diye konuştu.

“Memnunuz”

Pide salonu işletmecisi Ahmet Eker Tefenlioğlu da, Denizli’ye 6 yıl önce gelen bir esnaf olduğunu kaydederek, “Denizli Büyükşehir Belediyesinin desteklerine başvurdum. Allah razı olsun Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’dan. Kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kahvehane işletmecisi Ramazan Seren, “Bu zor süreçte Denizli Büyükşehir Belediyesine ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’a yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Memnunuz” dedi.

Kahvehane işletmecisi Mithat Yıldız, ise, “Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu desteklere teşekkür ederiz. Her zaman Başkanımız Osman Zolan’ın yanındayız, duacıyız” dedi.

 

Ödemeler devam ediyor

Öte yandan Denizli’nin 19 ilçesinden gelen başvurular www.denizli.bel.tr’den yapılırken, müracaatı onaylanan esnafa 1.500’er TL’lik destek ödemeleri sürüyor. Bayan kuaför, berber, bilardo ve oyun salonları, çay bahçeleri, çay ocakları, düğün salonları, fotoğrafçılar, güzellik salonu, halı saha işletmeleri, hamam ve sauna, internet kafe ve işletmeleri, kafeler, kahvehaneler, kıraathaneler, lokantalar, lunaparklar, müzisyenler, okul kantin işletmecileri, restoranlar, spor salonları, tost ve ızgara salonu esnafına yapılan 1.500’er TL’lik destek, müracaatların onaylanmasının ardından banka hesaplarına aktarılıyor. Karşılıksız hibe desteğinin yanında kent genelindeki tüm esnaf ve ticari işletmelerin Haziran- Temmuz- Ağustos-Eylül aylarında içme suyu ve atıksu ücretlerinde yüzde 90 oranında indirime gidildi.

No tags for this post.

The post BÜYÜHŞEHİR’İN DESTEĞİ ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ SALGIN SONRASINA HAZIRLANIYOR

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid – 19 salgınından en çok etkilenen sektörler arasında inşaat ve gayrimenkul sektörü de yer alıyor. Denizli’nin köklü Gayrimenkul Pazarlama ve  Danışmanlık markalarından olan Ateş Gayrimenkul Dan. Paz. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi ve geçmiş dönem CHP Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Gülin Coşkun, Covid-19 salgınının sektör üzerindeki etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Günlük hayatta yaşanan önemli kısıtların her sektörde olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul sektörü üzerinde de sınırlayıcı bir etki yarattığını ifade eden Coşkun, tedbir amacıyla ertelenen ve salgın sürecinde ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar nedeniyle hem gayrimenkul alım hem de mali kaynak oluşturmak adına satış taleplerinde artış beklendiğini söyledi.

Piyasanın dinamik ve beklentileri pandemi analizleri ile değerlendirilmeli

Salgının toplumsal hayat, tüketici tercihleri ve diğer ekonomik değişkenler üzerinde yaratacağı etkilerin önümüzdeki dönemde de ekonomik hayatta belirleyici olacağını, inşaat ve gayrimenkul sektörünün dünyadaki bu değişimlere bağlı olarak kendisine yol çizmek durumunda olduğunu ve bu nedenle inşaat sektörü değişkenlerinin çok dikkatli bir biçimde ve belli bir vadede analiz edilmesi gerektiğinin altını çizen Coşkun ayrıca “Piyasanın dinamikleri ve beklentileri pandeminin yarattığı değişimlerin analizleri içinde düşünülmesi gerekmektedir.” dedi.

Salgın sonrası satışlarda artış bekleniyor

“Covid – 19 salgını gayrimenkul sektörünü durağanlaştırsa da salgın sonrası ciddi bir talep artışı bekliyoruz. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz sakin günleri bu artışı karşılayacak hazırlıkları yaparak geçiriyoruz. Salgın süreci tüketicilerde yeni alışkanlıklar oluşturdu. Bunları iyi gözlemlemek ve doğru analiz etmek ve talepleri bu alışkanlıklara göre adapte etmek önemli.”

Gayrimenkulün dijitalleşmesi hızlanacak

Covid – 19 küresel salgını sonrası gayrimenkulün de dijitalleşmesinin hızlanacağını belirten Coşkun bu dönemle birlikte sektörde yapay zeka, blockchain ve big data gibi konuların da önemli yer tutacağını ve sektörde yalnızca dijital dönüşümü gerçekleştirenlerin ayakta kalabileceğini söyledi.

Türkiye de sürece hızla adapte oluyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) verilerine göre vatandaşların evden çıkmadan gayrimenkul işlemlerini tamamlayabilecekleri Web Tapu hizmeti üzerinden 18 Mart’tan bu yana 113 bin işlem gerçekleştirildi. Aynı süre zarfında ise 30 bin konutun satışı online olarak gerçekleştirildi. Coşkun, kamusal kurumların sürece adapte olmalarının sektör açısından önemli olduğunu ve sürecin bu yönde olumlu gelişmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Eğilim büyüme yönünde olacak

Türk inşaat ve konut sektörü büyüyen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğini ifade eden Coşkun ayrıca “Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörün daha çok potansiyel içerdiği görülecektir. Dolayısı ile gerek ülkemiz ile ilgili gerekse sektörle ilgili istikrar ve dinamik yapı devam ettikçe orta vadede eğilim büyüme yönünde olacaktır.” dedi.

The post GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ SALGIN SONRASINA HAZIRLANIYOR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER