PAÜ Kampüsü’ndeki atıklar öğrencilere fayda sağlayacak

20 Mayıs 2019 374 0

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kampüsü’ndeki 10 ayrı noktaya, geri dönüşümün sağlanabilmesi için kartla çalışan atık toplama makineleri kuruldu. Atıkmatikler içine atlan her cam, plastik ve metal için bir puan kazandıracak. Kazanılan puanlar, okullardaki kantin ve kafelerde kullanılabilecek.

PAÜ’de başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, Kınıklı Yerleşkesinin 10 ayrı noktasına plastik, cam ve metal atık toplama makinesi kuruldu. Doğayı korumak amacıyla başlatılan proje kapsamında ‘Atıkmatik’ ismi verilen makineler ile geri dönüşüm teşvik edilecek. Atıkmatik sistemiyle, çevre dostu öğrenciler ayrıca geri dönüşüm ürünlerinden puan kazanma imkanı bulacak. Kartlı sistemle çalışan atıkmatikler, içine atılan her cam, plastik ve metal için bir puan kazandıracak. Atıkların otomatlara atılmasında kazanılan puanlar PAÜ akademik, idari personel ve öğrencilerinin kullandığı ‘PAÜ Akıllı Kartlara’ yüklenecek. Elde edilen bu puanlar, okul kantin ve kafelerinde kullanılabilecek.

Projenin tanıtımı için PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı ile birlikte proje yürütücüsü Prof. Dr. Gürkan Semiz ve daire başkanları atıkmatiklere atık atarak, doğayı korumaya katkı sağladı. Sıfır Atık projesinin önemine vurgu yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, projeyle atıkların geri dönüşüme kazandırılacağını söyledi. Rektör Bağ, geri dönüşümle ilgili projelerinin devam edeceğini belirterek, “Sıfır atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu bağlamda kampüsümüz içerisindeki öğrenci yoğunluğu ve oluşan günlük atığın miktarı düşünüldüğünde hem çevremiz hem de yaşadığımız yerkürenin daha sağlıklı bir geleceğe sahip olması için bu ve benzeri projelerin çok değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

No tags for this post.

The post PAÜ Kampüsü’ndeki atıklar öğrencilere fayda sağlayacak appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.