Bizimle iletişime geçin

Güncel

PAÜ, AZERBAYCAN BASININDA

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hocalı Katliamının 28. yıl dönümünde, katliamda yaşamını yitiren Azerbaycan Türklerini anmak üzere düzenlenen ve Prof. Dr. Nergis Biray’ın konuşmacı olduğu “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” konulu konferans Azerbaycan basınında geniş yer bulurken, Azerbaycan gazeteleri haberi “Pamukkale Üniversitesi’nde ‘Katliamdan Soykırıma Hocalı’ başlıklı bir etkinlik düzenlendi” şeklinde duyurdu.

Hocalı Katliamının 28. yıl dönümünde, PAÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ve Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (DSBMYO)’nun birlikte düzenlediği “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” konulu konferans PAÜ akademik ve idari personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci tarafından da takip edilirken Azerbaycan gazeteleri PAÜ’nün düzenlediği bu konferansa büyük ilgi gösterdi. Konferans, Azerbaycan gazete ve internet medyası tarafından büyük ilgi gördü.

DSBMYO Müdürü aynı zamanda Çağdaş Türk Lehçeleri Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray’ın konuşmacı olduğu “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” konferansı Azerbaycan’ın yüksek tirajlı gazeteleri ve internet medyasında; “Pamukkale Üniversitesi’nde ‘Katliamdan Soykırıma Hocalı2 başlıklı bir etkinlik düzenlendi” şeklinde yer buldu.

Prof. Dr. Biray: “Orta Asya’da Türkler, Yüzyıllardır Soykırıma Maruz Kalıyor. Türk Dünyası Birlik İçinde Olmalı”

Düzenlenen konferansa ilişkin duygu ve düşüncelerini aktaran Prof. Dr. Nergis Biray, tarih boyunca Türklere birçok kez soykırım uygulandığını ifade ederken, 1944 yılında Ahıska Türklerinin sürgün edilmesi, Kırım Türklerinin sürgün edilmesi ve Karaçay Türklerinin Kafkaslardan sürgün edilmesinin bu soykırımlara örnek olarak gösterilebileceğini söyledi. Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan Hocalı’da yaşayan Azerbaycan Türklerine yapılan katliamda, bölgenin jeopolitik öneminin yüksek olmasının önemli etkenlerden biri olduğuna dikkat çekti. Katliamı yapan devletlerin, o bölgelere hâkim olmak için bu katliamları bir yöntem olarak kullandıklarını ifade eden Prof. Dr. Biray, bir “Türk Birliği” kurularak soykırım ve katliamları her alanda ilmi olarak ele alıp inceleyerek üzerine gidecek ve araştıracak komisyonlara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Son dönemde Halep, Kerkük ve Musul’da yaşayan Türklere de soykırım yapıldığına değindi. Türk Dünyasının birlik içinde olması gerektiğini söyledi.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü olarak henüz 6 yıllık bir bölüm olmalarına rağmen büyük ilerleme kaydettiklerine değinen Prof. Dr. Nergis Biray, bölüm olarak birçok etkinlik düzenlediklerini, uluslararası anlaşmalarla Türk dünyası ile ilgili konulara ışık tutmaya çalıştıklarını, bu çalışmalarda etkinliklerde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Üniversite Yönetimi başta olmak üzere Bölüm Öğretim Üyelerinin ve bölümün dokrota, yüksek lisans ve lisans öğrencilerinin büyük destek verdiğini hatırlattı. Prof. Dr. Biray, Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları, personeli ve öğrencilerinin de Türk dünyası konusundaki duyarlılıkları ve desteklerinin üniversitemizde alan dışından fertlerin bu konudaki farkındalıklarını göstermek açısından önemli olduğuna değindi. Kendilerine, verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. İleri vadede sadece Hocalı’yı değil Türk Dünyasının maruz kaldığı tüm katliamları ve soykırımları anmak adına etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını belirten Prof. Dr. Biray,  bu olayların tarihi, siyasi, sosyolojik ve hukuki boyutunu daha geniş kapsamlı toplantılarda ele almayı istediklerini söyledi.

Prof. Dr. Biray: “ALATAM ile Türkoloji Alanındaki Araştırmalar İvme Kazanacak”

PAÜ bünyesinde Altay Toplulukları Dil ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (ALATAM) açılması konusunda YÖK’ten onay alındığını, kısa süre içinde Resmi Gazete’de yayınlanması ile bu merkez aracılığı ile Türkoloji çalışmalarının ivme kazanacağını belirten Prof. Dr. Nergis Biray, Türk dili araştırmalarına yönelik yapılacak çok şey olduğunu sözlerine ekledi. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın araştırma merkezlerinin kurulması araştırma faaliyetlerinin bu merkezler aracılığı ile yapılmasına büyük önem verdiğini ifade eden Prof. Dr. Biray, sözlerini tamamlarken ALATAM’ın Üniversite bünyesine kazandırılmasında emeği geçen başta Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ olmak üzere bütün Üniversite Yönetimine teşekkürlerini iletti.

 

Haberle ilgili bağlantılar:

http://palitranews.az/news.php?id=125494

http://yeniazerbaycan.com/Sosial_e52498_az.html

No tags for this post.

The post PAÜ, AZERBAYCAN BASININDA appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Büyükşehir’in EKPSS hazırlık kursları başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanan engelli kursiyerlere yönelik ücretsiz eğitim ve kitap desteği başlattı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanan kursiyerlere yönelik eğitim ve kitap desteği vermeye devam ediyor. Pamukkale ile Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde engellilere yönelik eğitim programı Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitap dağıtım töreni ile başladı. Programa Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, kursiyerler ve eğitimciler katıldı. Engelli bireylerin kamusal alanda istihdamı için büyük önem taşıyan EKPSS’ye yönelik hazırlık kurslarının büyük bir fırsat olduğunu belirten Güngör, “Bu süreçte bizlere destek olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci’ye teşekkür ederiz” dedi.

“Yeter ki gönüller engelli olmasın”

 Kent Konseyi Başkanı Değirmenci ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın şehir dışı programı nedeniyle programa katılamadığını belirterek Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman engellilerin yanında olduklarını söyledi. Değirmenci, engellilerin 2022 yılında gireceği EKPSS öncesi güzel bir hediye verdiklerini ve hediyelerinin güzel bir kılavuzluk görevini yerine getireceğini ifade ederek, “Nisan ayında gireceğiniz sınavda inşallah hayal ettiğiniz, bugüne kadar düşlediğiniz mesleğe sahip olacaksınız. Bu sizi ve aileniz kadar bizleri de sevindirecektir. Denizli’de sizlerle beraber pek çok engeli aşmış bulunmaktayız. Her türlü engelleri aşarız, yeter ki gönüller engelli olmasın” dedi.

“Bir engeli daha birlikte aşalım”

Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere yönelik pozitif çalışma ve hizmetler hakkında bilgi veren Kent Konseyi Başkanı Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü; “İstiyoruz ki bu senede engelli kardeşlerimiz kurslara gelsin, sınavdan başarılı sonuçlar alsın. Gönüllerdeki meslek hayatına ulaşsın, bir engeli daha hep beraber aşmış olalım. İnşallah bu buluşmamız hayırlara vesile olsun” açıklamalarında bulundu.

No tags for this post.

The post Büyükşehir’in EKPSS hazırlık kursları başladı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

4 MAHALLEDE SULAR KESİLECEK!

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin 2 Aralık’ta içme suyu iletim hatları üzerinde yapacağı çalışmalar nedeni ile Saraylar, İlbade, Muratdede ve Sırakapılar mahallelerinde su kesintisi yapılacaktır.

 Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğünün 2 Aralık 2021 Perşembe günü içme suyu iletim hatları üzerinde yapacağı çalışmalar nedeni ile 09.00 ila 20.00 saatleri arasında, Saraylar, İlbade, Muratdede ve Sırakapılar mahallelerinde su kesintisi yapılacaktır. Vatandaşların kesintiden mağdur olmamaları için önlem almaları gerekmekte olup, çalışmaların erken tamamlanması durumunda su belirtilen saatten önce verilebilecektir.

No tags for this post.

The post 4 MAHALLEDE SULAR KESİLECEK! appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

TRAFİK KURALLARINI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

Denizli’de hizmete açıldığı ilk günden beri çocuklara trafik krallarını eğlenerek öğreten Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı, yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Denizli’de çocukların trafik kurallarını öğrenmesi ve küçük yaşlarda trafik bilinci oluşturmak hedefiyle hizmete açılan ve bugüne kadar onbinlerce çocuğa hizmet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı, 7-10 yaş grubu öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimleri veriyor. Bunun yanında özel ilköğretim okulları, anaokulları, anasınıfları ve bireysel başvurulara da yanıt veren tesis eğitim randevularını 0 (258) 280 27 09 numaralı telefondan alıyor. Ayrıca merkez, Denizli Büyükşehir Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın (denizlicocuktrafikegitim) Facebook ve DBB Trafik Eğitim Parkı (dbbtrafikegitimparki) adlı İnstagram hesabı üzerinden de randevulu eğitim müracaatı kabul ediyor.

Eğitim içeriğinde neler var?

Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nda ilk olarak teorik, daha sonra ise uygulamalı eğitimler veriliyor. Teorik eğitimler kapsamında çocuklara, “Trafik nedir, nerelerden yürümeliyiz? Karşıya nerelerden geçmeliyiz? Yayaları ilgilendiren trafik işaretleri nelerdir? Bisiklet kullanırken uyulması gereken kurallar, okul servis araçlarında uyulması gereken kurallar ve toplu taşıtlarda görgü ve nezaket kuralları” gibi temel konular anlatılıyor. Uygulamalı trafik eğitimlerinde ise akülü arabalar, döner, ışıklı, ışıksız kavşaklar, yaya geçitleri, trafik levhaları gibi trafikte yer alan tüm unsurlar gösteriliyor. 7 bin metrekarelik alanı kapsayan merkezde trafik kuralarının eğlenerek öğrenen çocuklar keyifli zaman geçiriyor.

Çocuklar çok eğleniyor

Trafik eğitimine katılarak keyifli bir gün geçiren 8 yaşındaki Kübra Kaya, “Bugün burada trafik kurallarını öğrendik, arabaları nasıl kullanacağımızı öğrendik. Burayı çok sevdim. En çok araba sürmeyi sevdim” dedi. Halil Yaşar ise, “Burada trafik ışıklarını, trafikte neler yapacağımızı ve trafik kurallarını öğrettiler. Çok güzel, çok tatlı bir yer yapmışlar, çok sevdim” ifadelerini kullandı. 8 yaşındaki Bilge Dündar da, “Bugün burada trafikte nasıl davranacağımızı öğrendik. Arkadaşlarıma, trafik kurallarına uymayanları uyarmaları gerektiğini anlatacağım. Buraya onlarında gelmelerini tavsiye edeceğim” dedi.

Hayat boyu kullanacakları trafik kurallarını öğreniyorlar

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, uzun yıllardır hizmet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nın Türkiye’deki sayılı tesislerden biri olduğunu söyledi. Bugüne kadar onbinlerce çocuğa eğitim vererek, çocuklara küçük yaşta trafik bilinci aşıladıklarını anlatan Başkan Zolan, “Çocuklarımızın hayat boyu kullanacakları trafik kurallarını küçük yaştan itibaren veriyoruz. Burada çocuklarımız hem eğleniyor hem de öğreniyorlar. İnşallah bu tesiste verilen eğitimler trafik kazalarının da azalmasına neden olur. Trafik eğitimi almayan çocuğumuzun kalmaması için ailelerimize mutlaka çocuklarını buraya getirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

No tags for this post.

The post TRAFİK KURALLARINI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER