PAMUKKALE BELEDİYESİ’NİN SEYİR TERASI, MEGA PROJE Mİ, MEGA KATLİAM MI?

16 Ağustos 2018 165 0

[ad_1]

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, geçtiğimiz aylarda “Mega Proje” olarak tanımladıkları Seyir Terası Projesi’ni duyurmuş, söz konusu projenin Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı olacağını iddia etmişti.

Pamukkale Üniversitesi’nin üst tarafındaki ağaçlık alanda yapılacak Seyir Tepesi Kent Ormanı, projeye göre 405 bin dönüm üstüne kurulacak ve 80 milyon liraya mal olacak.

Gürlesin’in projeyi duyurmasının ardından ise pek çok kesimden tepkiler yükseldi. Kimisi kentin daha önemli ihtiyaçları varken bu kadar büyük paranın gösteriş ve oy devşirme için yapıldığını savunurken, kimisi de orada doğaya yapılacak bu tip bir müdahalenin felaketle sonuçlanacağını iddia etti. Keza, o bölgede faaliyet gösteren bir taş ocağının çalışması 90’lı yılların sonunda doğaya zarar veriyor gerekçesiyle Danıştay tarafından durdurulmuştu.

Proje hakkındaki tartışmaların odağı ise sosyal medya oldu. Sosyal medyanın etkili gruplarından Denizli Düşünce Kulübü, konuyu tartışmaya açtı. Deneyimli gazeteci Seval Uysal’ın yönettiği grupta kentin ileri gelenleri projenin yanlış ve zamansız olduğu konusunda hemfikir.

“BEN YAPTIM OLDU PROJESİ”

Projenin açıklandığı tarihten itibaren konunun takipçisi olan Gazeteci Seval Uysal, DenizliPost’a konuştu. Uysal, fizibilitesi, araştırması yapılmadan, kentin dinamiklerine danışılmadan başlatılan bu projenin baştan sona yanlış olduğunu belirterek, “Yeşil yapmak için yeşili katletmek doğru olabilir mi? Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in canı öyle istemiş yapıyor. Projenin yapıldığı alanın 200 metre ilerisinde zaten bir kent ormanı var, orayı ağaçlandırıp kendi haline bıraksa çok daha iyi olurdu. Ben yaptım oldu mantığıyla yapıllmış bir proje daha.” dedi.

“ÇEVRE KATLİAMINDAN DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR”

Projeyi en sert dille eleştiren Eski Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Korkmazcan, “Projenin, akılla, çevre ile milli ekonomi ile gelecekle hiç bir ilgisi Yok. Milletin parası, devletin gücü ile orman tahtit sınırı bozularak, doğa katledilmiştir. Milletin parası ve çevre, kişisel hırs ve ranta heba edilemez. Bu çevre katliamından derhal vazgeçilmelidir.” dedi.

“TARİHİ KALINTILARI YOK EDİYORLAR”

DenizliPost’a konuşan DOSEV (Denizli Doğaseverler Derneği) Başkanı Ümit Şıracı ise bölgenin antik kalıntılar barındığırdığını söyleyerek, “Projenin yapılacağı alanda bin yıllık antik Bedir Yolu, onun üstünde de Roma ve Bizans döneminden kalan kalıntılar var. Göz göre göre tarihi yok ediyorlar.” diye konuştu.

“DAHA ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLARIMIZ VAR”

Eski Denizli Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Boz ise projeye harcanak paralarla daha önemli ve elzem yatırımlar yapılabileceğini söyleyerek, “60 Milyon TL ile daha elzem, daha öncelikli neler yapılabilir bi düşünün? Bir Hastane Yanık Kompleksi.. Bir Hastane Trafik ve Travma kompleksi.. Bir çok kapsamlı çocuk yuvası…” dedi.

Öte yandan projede geçen şelale için ise doğal kaynakların kullanılacak olması da bir diğer handikap olarak değerlendiriliyor. Keza, Denizli’nin doğal su deposu olarak anılan bölge, pek çok akarsuyun da kaynağını oluşturuyor.

Yapılan diğer yorumlardan bazıları ise şöyle;

– Bozmayın şu doğanın dengesini ! Oralar yüzlerce canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Sırf insanların gözü gönlü açılsın diye de bu yapılmaz ama. Bizlere soran yok ama kesinlikle desteklemiyorum. Tabiat katlidir bu.

– Gunün birinde Kampüs, doğanın hışmına uğrarsa hiç şaşmayın. İntikamı korkunç olur.

– Pamukkale Üniv. üstündeki orman alanı yamaça kim ne yapıyor? Herne yapılıyorsa, Çevre Bakanlığı’ndan ÇED Raporu alındı mı ? Orman Bakanlığı böyle bir izin veremez. Ormanın talan ve tahribatı bu kadar kolay mı? Maliyeti ne, kamu yararı önceliği doğru mu? Ekonomik kriz ve doğal afet hesabı yapıldı mı? Bir bilen cevap versin?

– Milletin parasını çarçur ederek birbirleriyle yarışıyorlar…Yazıklar olsun.

– Buralar Denizli’nin içme su depolarıdır. Titizlikle korunmak zorundadır. Yandaki dere dahil tüm derede sel drenaj çalışmaları yapıldı. Buradaysa Üniversiteyi sel basmasın diye yapıldı. Doğanın bir yanı İLE bozarak oynarsan bozulma devam eder durdurulmaz.Canlı örneğini Karadeniz’de görüyoruz. Proje ile ormanın tapusu delinmiştir.Erezyonu önleyen makiler Yok edilmiştir. Ülkeye, kentimize ve doğaya bir faydası Yok. Gerçekten fantezi bir proje. Denizli yazık, milletin parasına yazık.

– İmar barışından 32 milyon gelir sağlanmış buraya 60 milyon mu harcanacak? Çarçur edilen paralara mı yanarsın doğanın yok edilmesine mi?

– Çamlık yakının da gerçekleştirilmekte olan “mega proje” için gerekli olan; su nereden sağlanacak? Ne kadar su gerekecek? Sakın ola bu su Zeytin yaylası ve Zeytinköy kanyonundan karşılanacak olmasın? O kanyonun suyunun Sarayköy’e dahi içme suyu sağlayan kaynakları beslediğini biliyor muyuz???

The post PAMUKKALE BELEDİYESİ’NİN SEYİR TERASI, MEGA PROJE Mİ, MEGA KATLİAM MI? appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ