LİKYALI GÜZEL İLK DEFA ZEYTİN YAYLASI’NDA GÖRÜLDÜ

04 Eylül 2018 264 0

[ad_1]

Denizli’nin nadir yeşil alanlarından olan Zeytin Yaylası’ndan su getirmek için Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar günlerdir tartışılıyor. Çevreciler yapılan kazı çalışmaları nedeniyle oluşan tahribatı paylaşıyor ve yetkililerin bu talana dur demesini istiyor.

Ancak haftasonu bu tartışmanın boyutunu değiştirecek bir gelişme yaşandı. DOSEV (Denizli Doğasevenler Derneği)’in tahribatı görüntülemek için haftasonu yaptığı Zeytin Yaylası yürüyüşünde, dernek üyesi Arif Karagözoğlu, bir yılanın fotoğrafını çekti. Yılan ilk bakışta sıradan gibi görünüyordu. Ancak DOSEV Başkanı Ümit Şıracı fotoğrafı Ege Üniv. Zooloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen’e gönderince gerçek ortaya çıktı. Yılanın, Likya Bölgesi’nin endemik türlerinden olan Likyalı (lyciensis) olduğu ortaya çıktı. Hatta Likyalı (lyciensis), uluslararası indekslerce taranan (SCI) “Zootaxa” dergisine makale konusu olarak yayınlanmış.

ORADA OLMASI BİR MUCİZE

DenizliPost’a açıklama yapan Prof. Dr. Bayram Göçmen, bulunan yılanın Batı Anadolu’daki Kafkas Yılanı’nın yeni bir alttürü olduğunu söylerek, “Ümit Şıracı’nın gönderdiği GPS koordinatlarına göre yılanın o bölgede görülmesi büyük bir mucize. Anavatanı Likya bölgesi olan Lyciensis, bu kadar uç noktada ilk defa fotoğraflandı.” dedi.

DENİZLİ’DE BAŞKA YERDE YAŞAYAMAZ

DOSEV Başkanı Ümit Şıracı ise şans eseri bulunan Likyalı Yılanı hakkında, “Dernek üyesi arkadaşlarımız Zeytin Yaylası’ndaki talanı yerinde incelemek ve görüntülemek için haftasonu bölgeye yürüyüş yaptılar. Üyemiz Arif Karagözoğlu Likyalı yılanını fotoğraflayarak büyük bir keşfe imza attı. Likyalı Güzeli, Zeytin Yaylası’nda yaşıyor. Buradaki sularda avlanıyor. Yani burayı talan edenlerin bir kere daha düşünmesi gerek. Bu endemik yılan türünün başka yerde yaşama şansı yok.” dedi.

ÇÖLDE VAHA GİBİ

Zeytin Yaylası yürüyüşü hakkında konuşan DOSEV Üyesi Ebru Güley Şıracı ise gördükleri manzara karşısında çok üzgün olduklarını söylerek, “Zeytin Yaylası’na henüz varmadan söylenenlerin doğru olduğuna üzülerek şahit olduk. Yol kazılmış, su boruları döşenmişti bile. Yaylaya sıcaktan bunalmış, susuzluktan içimiz yanmış bir şekilde vardık. Kendi kendime dedim ki “çölde vaha dedikleri bu olsa gerek” Hava ateş topu, her yer sapsarı, ancak yaylada kuş sesleri, kurbağa sesleri, karşımızda şirin bir gölet ve buz gibi akan su… Her yer yemyeşil, sanki mevsim ilkbahar. Sesli bir tablo gibi. Cehennem sıcağında kurda kuşa, börtü böceğe, ağaçlara endemik bitki örtüsüne, havaya ve insana iyi gelen bir şeyin neden dengesi bozulur ki! Bu güzelliği bozmaya hangi gerekçe haklı kılabilir ki? Arkeolojik sit alanı üstelik.” diye konuştu.

Doğasevenlere çağrıda da bulunan Şıracı, “Bir şeyler yapmalı. Küçük bir gölet deyip geçmeyin yaban hayatı için can damarı bu su. Tüm doğayı sevenleri Zeytin Yaylası’na sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hep birlikte bu güzel yaylanın ve göletin haykıran sesi olabiliriz.” dedi.

No tags for this post.

The post LİKYALI GÜZEL İLK DEFA ZEYTİN YAYLASI’NDA GÖRÜLDÜ appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ