Köroğlu Taş Ocağına Karşı

08 Ekim 2018 290 0

[ad_1]

Verimli Lycus(Çürüksu) ovasına hakim bir dağ vardır. Buraya dağ demek doğru mudur bilmiyorum ama en doğrusunu aslında yöre halkı söyler ‘Kelkaya’.

Kelkaya, Honaz ilçemiz sınırları içinde bulunan Dereköy mahallesinin hemen üstünde bulunan bir kaya yığınıdır. Bu kaya ilginç duruşu, dibinden çıkan hakim olduğu ovaya da ismini veren Çürüksu kaynakları, mağaralar, gizli su yolları, ilginç traverten oluşumlarıyla aslında Denizli’nin keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazinesi gibidir. Lakin bu hazineyi Denizlilerden önce mermerciler ve taş ocağı işletmecileri keşfetmiş ve burayı talan etmişlerdir.

Kelkaya sadece gizlediği doğal güzellikleriyle öne çıkmaz. Sakladığı tarihi gerçekler, kalıntılar ve yöre halkı arasında dolanan hikaye ve efsanelere de konu olur. Özelikle Kelkaya’nın zirvesinde bulunan alanda çeşitli testi kırıkları, işlemeli mimarı yapı kalıntıları, işlemeli mermer parçaları dikkati çeker. Ama maalesef ilgisizlik ve vurdumduymazlıkla buraları da definecilerin insafına terk edilmiştir. Birde hemen bu alanın yanında bulunan ve belirttiğim alana doğru adım adım ilerleyen köy halkının da yıllarca ortak derdi olan taş ocağı…

Kelkaya’yı anlamlı kılan ise yöre halkının dimağında halen canlı olan nesilden nesile aktarılan Kelkaya ile neredeyse bütünleşen Köroğlu hikayesidir.

Konuya geçmeden önce bilindiği üzere Köroğlu Türk milletinin Moğolistan’dan Alp dağlarına kadar olan coğrafyada canlı olarak yaşadığı coğrafyasında yaşattığı bir hikaye efsaneleşmiş bir hikayedir. Gelelim Bizim Kelkaya’daki Köroğlu hikayesine. Dereköy’de yaşayan 85 yaşındaki Şabbak Nine’nin bize naklettiğine göre, Köroğlu Yatağan üstünden düşmanla vuruşa vuruşa kel kayanın ucuna kadar gelmiş burada düşman tarafından sıkıştırılmıştır. Kayanın aşağısı da uçurum olduğundan Kelkaya’da sıkışmış. Bu çaresizlik karşısında düşmanla çarpışan Köroğlu atını kayanın en ucuna sürmüş burada şaha kalkan at hemen karşıda bulunan, şimdilerde çimento fabrikasının hemen yanında bulunan Malı dağına kadar atıyla zıplamış. Bu zıplama sonucunda atın gücünden ve kuvvetinden oluşan nal izleri kayaya oyulmuş ve bu nal şeklindeki izler günümüze kadar bu hikayenin bir nişanesi olarak gelmiştir.

Aslına bakarsak biz arkeolog değiliz ama burada bulunan antik kalıntılar ışığında bu izlere bakacak olursak burasının bir adak yeri, kurban yeri kutsal, bir alan ve bu nal izleri de kurban adak ya da törensel hediyelerin tanrılara sunulduğu bir niş alanı olma olasılığı çok yüksek. Tabi bu öngörülerin hepsinin doğrulanması için bu alanlara daha doğrusu bu Kelkaya’ya bilim insanların ilgi göstermesi, doğanın, tarihin, kültürün bir birleşimi olan bu dağa sahip çıkması gerekmektedir…

No tags for this post.

The post Köroğlu Taş Ocağına Karşı appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ