Bizimle iletişime geçin

Güncel

KONYALIOĞLU: NORMALE DÖNMEMİZ 2021’İ BULUR

DESİAD (Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği) Başkanı Okan Konyalıoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile Covid-19 ve ekonomik süreci değerlendirdi. Konyalıoğlu yaraların sarılması ve normale dönme sürecinin ancak yılın son çeyreği veya 2021 yılının başında olabileceğini belirtti.

Konyalıoğlu yazılı açıklamasında şunları söyledi;

Covid-19 etkisiyle iç ve dış talep önemli oranda azalmış, bazı sektörler durma noktasına gelmiş, Mart ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre % 17,81 azalmış, işletmelerin istihdamı koruma becerisi kırılma noktalarına yanaşmıştır.

Kapasiteyi düşürmek veya üretimi durdurmak zorunda kalan işletmeler kısa çalışma ile hayatta kalma ve istihdamı koruma mücadelesi vermektedir. Bu süreçte gelir yaratılamamakta, alacaklar tahsil edilememekte, giderler ise artmaya devam etmektedir. Bir sonraki aşamada işletmelerin nakit akışlarındaki bozulmaların zincirleme etkisiyle istihdam kayıpları başlayacak, işletmeler hayatta kalma mücadelesine gireceklerdir.

En olumlu senaryoda bile virüsün yayılma hızı Haziran ayında azalacak, yaraların sarılması ve normale dönme süresi ise yılın son çeyreğinde veya 2021 yılı başına olabilecektir. Bu sürecin yıkıcı etkilerini aza indirmek için vergi ertelemelerinden finansmana erişime, KGF, Eximbank, KOSGEB gibi ilave desteklerden istihdamda sürekliliğin sağlanmasına kadar büyüklü küçüklü birçok kolaylık getirilmiştir. Ancak; etkileri itibarıyla bir savaş niteliğindeki bu mücadelede hayatta kalmak, istihdamı korumak ve savaşın müteakip etkilerini azaltabilmek için mevcut vergi, SGK, idari para cezaları gibi borçların faizlerinin silinerek yeniden yapılandırılmasının, yeni dönemde oluşacak vergilerin (KDV, kurumlar vergisi vb.) belli süre ve esaslarda hibe edilmesinin, elektrik, su ve doğalgaz ödemelerinin Temmuz ayına kadar alınmamasının, teşvik ve destek iadelerine öncelik verilmesinin, SGK ödemelerinin yıl sonuna kadar ötelenmesinin ivedilikle hayata geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hayatın alışılmış tüm öğelerini yıkarak değiştiren bu virüsle birlikte toplum psikolojisi derinden etkilenmiş, belirsizlikten beslenen kaygı sadece bireylerin değil, şirketlerin psikolojisini de bozmaya başlamıştır. Covid-19’a karşı bu zor mücadelede son günlerde yaşanan politik gerginlikler reel sektörün psikolojisini daha da bozmaktadır.

Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarına rağmen virüsün yayılma hızı nedeniyle vaka sayımız ve kaybettiklerimiz katlanarak artmaktadır. Bu nedenle, bilim insanlarının uyarılarının dikkate alınarak 04 Nisan 2020 tarihinden itibaren uygulanan yeni tedbirler çok olumlu karşılanmıştır. Buna rağmen; diğer ülkelerin verisi ile yapılacak basit simülasyonlarla kendi ülkemizde haftalar sonrasını öngöremez isek film gibi seyrettiklerimiz maalesef yakında bizim gerçeklerimiz olacak. Bunu engellemek için, yaşayarak değil uygun projeksiyonlar yaparak belirlenecek ilave tedbirlerin alınması zorunludur. Aksi halde, virüsün bu yayılma hızı ve işletmelerde çalışan kesimin hareketliliği nedeniyle daha fazla vaka, daha fazla ölümler olacak, enfekte olan fabrika çalışanlarından dolayı işletmeler karantina nedeniyle kapanacak ve bu kapanışlar eş zamanlı gerçekleşmeyeceği için gecikmiş tedbirlerin anlamı kalmayacaktır.

Şimdi; birlik ve beraberlik içerisinde, ekonomi ve sağlıkta gerekli tüm tedbirlerimizi yaşayarak değil öngörerek almak ve öncelikle hayatta kalmak zorundayız. Sonrasında, yaraların sarılması ve iyileşme sürecini en hızlı şekilde atlatarak, iç ve dış piyasada bekleyen taleplerle birlikte Türkiye çok önemli bir atılım yapacak ve küresel oyuncu olarak büyümesine devam edecektir.

No tags for this post.

The post KONYALIOĞLU: NORMALE DÖNMEMİZ 2021’İ BULUR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

BİR ŞAMPİYONLUKTA BALKANLAR’DAN

Denizli Büyükşehir Belediyespor Karate Takımı sporcuları Damla Su Türemen, Peri Koyuncu, Aslı Başak Pehlivan’dan oluşan Genç Kızlar Karate Kata Milli Takımı, Avrupa’nın ardından bir şampiyonlukta Balkanlar’dan aldı.

 Hırvatistan’ın Rijeka şehrinde 26-28 Kasım tarihlerinde yapılan Ümit, Genç ve U-21 Balkan Karate Şampiyonası’nda Denizli Büyükşehir Belediyespor sporcuları şampiyonaya damgasını vurdu. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda aldıkları derecelerle gönüllerde taht kuran Denizli Büyükşehir Belediyespor Karate Takımı sporcuları Damla Su Türemen, Peri Koyuncu ve Aslı Başak Pehlivan’dan oluşan Genç Kızlar Karate Kata Milli Takımı, tüm rakiplerini yenerek altın madalyaya uzandı. Takım halinde Balkan Şampiyonu olan Denizli Büyükşehir Belediyesporlu Damla Su Türemen aynı organizasyonda bireysel kata kategorisinde de birinciliği alarak altın madalyanın sahibi oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesporlu Peri Koyuncu ise bireysel kata müsabakalarında bronz madalya almaya hak kazanarak Denizli ve Türkiye’ye bir madalya daha getirmenin gururunu yaşadı.

  Sizlerle gurur duyuyoruz… “

Müsabakalarda Denizli ve Türkiye’yi başarıyla temsil eden Denizli’nin altın kızlarını tebrik eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyespor sporcuları Damla Su Türemen, Peri Koyuncu ve Aslı Başak Pehlivan’a “Sizlerle gurur duyuyoruz” mesajını gönderdi. Ekibin yeni madalyalarla bir kez daha kendilerini gururlandırdığını belirten Başkan Zolan, “Hırvatistan’da düzenlenen 21. Balkan Gençler Karate Şampiyonası’nda takım halinde şampiyon olan sporcularımız Damla Su Türemen, Peri Koyuncu ve Aslı Başak Pehlivan’ı, bireysel olarak Balkan Şampiyonu olan sporcumuz Damla Su Türemen ile bronz madalya kazanan Peri Koyuncu’yu yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Zolan’dan mutlaka bir dalda spor yapın çağrısı

Spora ve sporcuya olan desteklerinin aratarak devam edeceğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak 20’nin üzerinde ücretsiz spor kursu verdiklerini hatırlattı. Sporun ruh ve beden sağlığının yanında bir kurallar zinciri olduğunu, insanı disipline ederek hayata hazırladığını kaydeden Başkan Zolan, şunları belirtti: “Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin mutlaka bir dalda spor yapmalarını istiyoruz. Denizlimizin gençlerine destek verdikçe çok şükür başarıları da gümbür gümbür geliyor. Bizim çocuklarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Allah’ım başarılarını daim eylesin.”

Altın kızların 2021 dereceleri

2021 Kulüpler Türkiye Şampiyonası, Bayan Takım Kata Türkiye Şampiyonu,

2021 Avrupa Şampiyonası Ferdi Kategoride Damla Su Türemen Avrupa Şampiyonu

2021 Avrupa Şampiyonası Bayan Takım Kata’da Avrupa 2.’liği

2021 Büyükler Türkiye Şampiyonası, Damla Su Türemen

2021 Büyükler Türkiye Şampiyonası, Damla Su Türemen

2021 Büyükler Türkiye Şampiyonası, Damla Su Türemen Türkiye Şampiyonu

No tags for this post.

The post BİR ŞAMPİYONLUKTA BALKANLAR’DAN appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

BÜYÜKŞEHİR DERTLERE DERMAN OLUYOR

Denizli’de binlerce süt üreticisinin yararlanacağı süt analiz laboratuvarı kuran Denizli Büyükşehir Belediyesi, üreticileri büyük bir dertten kurtardı. Denizli Süt Üreticileri Birliği’nde hizmet vermeye başlayan laboratuvar ile ek desteklemelerden faydalanması kolaylaşan Denizlili süt üreticileri süt kalite analizlerini şehir dışında yaptırmaktan da kurtuldu. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi kent genelindeki süt üreticilerinin ürün kalitesinin artırılması ve ek desteklerden faydalanabilmesi için büyük öneme sahip süt analiz laboratuvarı kurulması için çalışma başlatmıştı. Bu kapsamda geçen ağustos ayında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Münir Altınbaş ile protokol imzalayarak ilk adımı atmıştı. Protokolün ardından çalışma başlatan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, süt analiz laboratuvarını kurarak Denizli Süt Üreticileri Birliği’ne teslim etti. Yaklaşık 22 bin süt üretim işletmesinin bulunduğu Denizli’de büyük bir ihtiyacı giderecek laboratuvarla üreticilerin ek desteklerden faydalanması kolaylaştı. Denizlili süt üreticileri söz konusu yatırımla süt kalite analizlerini şehir dışında yaptırmaktan kurtuldu.

Çevre illerden de numuneler geliyor

Denizli Süt Üreticileri Birliği Başkanı ve Türkiye Süt Üreticileri Birliği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Münir Altınbaş, Denizli’de süt analiz laboratuarı kurulması konusunu Başkan Zolan’a ilettikleri ilk andan itibaren kendilerine destek verildiğini anlattı. Altınbaş, “Süt analiz laboratuarımız kuruldu ve analizlerine başladı. Üyelerimizden, ilçelerimizden ve çevre illerden aldığımız numuneleri analiz etmeye başladık. Bu çalışmamız üreticilerimize büyük bir kolaylık sağlıyor” diye konuştu. Bu çalışmanın büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Altınbaş, “Denizli Süt Üreticileri Birliği üyelerim adına Denizli Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Denizli’ye bunu kazandırdılar. Bu konuda devletimiz süt analizi yaptıran üreticiye ayrıca bir destek sağlayacak” diye konuştu.

Büyükşehir her zaman üreticinin yanında

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, binlerce süt üreticisinin ihtiyacı olan süt analiz laboratuvarının hizmet vermeye başladığını belirterek, üreticilere hayırlı uğurlu olmasını diledi. Denizli’deki bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini, üreticinin ek desteklerden faydalanması ve daha çok kazanması için mücadele ettiklerini kaydeden Başkan Osman Zolan, şunları kaydetti: “Üreticimizin yanında olup, insanlarımızın dertlerine derman olmaya devam ediyoruz. Süt analiz laboratuvarımızın şehrimizde hizmet vermeye başlamasıyla hem üreticimiz başka şehirlere gitmekten kurtulacak hem de analizlerini memleketlerinde yaptırarak daha fazla kazanacak. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Allah’ım birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.”

No tags for this post.

The post BÜYÜKŞEHİR DERTLERE DERMAN OLUYOR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, Denizli’de “Üretim Devrimi Kurultayı”na katıldı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye’de serbest dolaşımda olan ABD dolarının ekonomiye zarar verdiğini savunarak, “Biz ‘Türk çarşılarının kralı, sultanı Türk Lirası’dır’ diyeceğiz. Haraç sistemine son vereceğiz.” dedi.

Perinçek, Denizli Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen “Üretim Devrimi Kurultayı”nda, döviz serbestisinin Türkiye ekonomisine olumsuz etkilerinin bulunduğunu iddia etti.

Son günlerde döviz kurlarındaki hareketliliğe dikkati çeken Perinçek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de ne kadar dolar varsa biz ABD’ye o kadar yardım ediyoruz. Çünkü ABD, maliyeti 1 kuruş olan beyaz kağıdı alıyor üstüne 100 dolar diye yazıyor sonra sen o 100 dolar karşılığında bilmem kaç kilo pamuk veriyorsun. Sana bir kağıt parçası veriyor üstünde dolar yazıyor, sen ona demir, çinko gibi hammaddeler veriyorsun. ABD bir haraç sistemi kurmuş ve buna boyun eğiyorsun. Turgut Özal’ın getirdiği 1980 politikaları, doları serbestleyerek haracı serbestledi. ABD’nin bizi haraca kesmesine serbestlik getirdin. Türk Lirası’nı ne yapıyorsun, çarşılarından kovuyorsun. Biz ‘Türk çarşılarının kralı, sultanı Türk Lirası’dır’ diyeceğiz. Haraç sistemine son vereceğiz.”

Türkiye’nin ürettiklerinin en az yüzde 25’i ile tasarruf yapması gerektiğini anlatan Perinçek, bu tasarruflarla yatırım yapılması gerektiğini, vatandaşın tasarruflarını yanında kamunun tasarruf etmesinin de büyük önem taşıdığını aktardı.

DENİZLİ (AA) 

No tags for this post.

The post Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, Denizli’de “Üretim Devrimi Kurultayı”na katıldı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER