Bizimle iletişime geçin

Gülizar Biçer Karaca

KARACA YANGIN BÖLGESİNDE İNCELEME YAPTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli‘nin Çardak ilçesinde 3 Eylül’de çıkan orman yangınında hasar gören bölgede incelemelerde bulundu. 

Partiden yapılan açıklamaya göre, Karaca’ya incelemelerinde CHP Çardak İlçe Başkanı Cemil Kara eşlik etti.

Karaca, geçici orman işçilerinin güvenceli ve uzun vadeli çalışma taleplerini dinledi.

Yangınların yalnızca yöre insanını değil, tüm ekosistemi etkilediğini belirten Karaca, yangına zamanında müdahalede bulunan ekiplere facianın boyutunun büyümesini engelledikleri için teşekkür etti.

Denizli’de tek yangın uçağı olmasını yeterli bulmadığını söyleyen Karaca, müdahalede can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinin, bölgedeki diğer yangınlarda da ekipman desteği verdiklerini belirttikleri kaydedildi.

DENİZLİ (AA)

The post KARACA YANGIN BÖLGESİNDE İNCELEME YAPTI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Gülizar Biçer Karaca

CHP’NİN YENİ GÜNDEMİ JEOTERMAL SONDALARI

Tavas’taki termik santral projesinin durdurulmasının ardından, jeotermal sondaj projelerine peşi sıra verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararlarıyla ilgili konuşan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca: “Gıda krizinin daha derinleştiği çağımızda Tavas’ın verimli tarım topraklarıyla koruma altına alınmalıdır. Bunu termik santrale karşı mücadelemizde de dillendirdik. Termik santral tehdidinden kurtarılan Tavas toprakları, ÇED raporuna dahi gerek duyulmadan jeotermal projelerine peşkeş çekiliyor” diye konuştu.

AVUSTURALYALI FİRMA TAVAS’IN ALTINI ÜSTÜNE GETİRECEK

Karaca, Tavas’ın Çiftlik, Altınova, Solmaz, Seki mahallerinde jeotermal çalışmaları yapılmak istenildiğini, Valiliğin “ÇED Gerekli Değildir” kararları vererek bölgedeki tarımı, su kaynaklarını tehdit eden firmaların önünü açtığını söyledi.
Karaca, “Avusturyalı bir firma Altınova, Solmaz ve Seki Mahallelerimizde sondaj yapmak için başvurular yaptı. Bu başvurulardan Altınova ve Solmaz Mahalleleri sınırlarında yapılacak jeotermal sondajları için ÇED Gerekli Değildir kararı verildi, Seki Mahallesiyle ilgili henüz bir karar verilmedi. Bütüncül çevresel etki değerlendirmesinden uzak bir anlayışla parça parça başvurularla ÇED Gerekli Değildir kararları alınarak, Tavas’ın her tarafı eşelenecek, altı üstüne getirecek” dedi.

SULAMA BARAJININ YAĞIŞ HAVZASINDA

Karaca, jeotermal sondajlarının hava ve toprakta yarattığı kirliliğin yanı sıra su kaynakları üzerinde de olumsuz etkilerine değinerek “Altınova ve Solmaz mahallelerinde sondaj çalışmaları yapılacak jeotermal projeleri Tavas Yenidere Barajı yağış havzasında kalmaktadır. Bölgedeki tarım arazilerine Yenidere Barajından kanal ve kanaletler aracılığıyla su sağlanmaktadır. Yani hem toprak, hem de su, hem de tarımsal ürünler tehdit altındalar” yorumunda bulundu.

TAVAS NEDEN SÜREKLİ TEHDİT ALTINDA

Aynı ilçede termik santrala karşı yürütülen mücadeleyi hatırlatan Gülizar Biçer Karaca, “Avdan Termik santrali projesi, halkın, muhtarların, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının ortak mücadelesi sonucunda başarıya ulaştı. Aynı mücadelenin, jeotermal tehdidine karşı da yapılacağından şüphemiz yok. Birlikte oldukça, yenemeyeceğimiz zorluk yok. Ancak, burada sorulması gereken hususlar da var. Tavas neden sürekli bu tarz tehditle karşı karşıya kalıyor ?. Termik santralden, Avusturalyalı firmanın Tavası mahalle mahalle eşelemesi için mi vazgeçildi? Basının karşısına çıkarak Termik santrali durdurduklarını iletenler bu soruların cevabını vermeli, gerekeni yapmalıdır. Bu durum onlar için bir samimiyet testi. Daha bir ay geçmeden aynı toprakların bu sefer de jeotermal tehdidini yaşamalarına da aynı tepki vermelidir. Bu bir samimiyet testidir” dedi.

The post CHP’NİN YENİ GÜNDEMİ JEOTERMAL SONDALARI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ali Fuat Atik

SİİRTLİ GAZETECİLER YENİ DENİZLİ VALİSİNİ ANLATTI ‘KEYİFLE ÇALIŞACAKSINIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla, Denizli’nin yeni valisi Ali Fuat Atik oldu. Denizli’den önce Siirt’te valilik yapan Ali Fuat Atik, 45 yaşında, iyi derece İngilizce bilen donanımlı bir devlet adamı görüntüsünde.

Yeni valiyi sadece öz geçmişini okuyarak değerlendiremeyeceğimizi düşünerek Siirt’te görev yapan birkaç meslektaşımı aradım ve “Nasıl bir adamdır Ali Fuat Atik?” diye sordum. Açıkçası aldığım cevapların tümü hem Denizli hem de meslektaşlarım adına beni umutlandırdı.

Hepsinin yeni vali hakkında ilk söylediği, “Uyumlu, halkla iç içe” oldu. Onlar bunu söylediğinde gözümün önüne rahmetli Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu geldi. Uyumlu, halkla iç içe…

Siirtli vatandaşlar da kendilerine yakın gördükleri Atik’i çok severlermiş. Her arayan valiye kolaylıkla ulaşabilirmiş. Ilımlı, çözüm odaklı bir adammış. Meslektaşlarımın “Keyifle çalışacaksınız” dedikleri Sayın Valiyi sanırım sahada çok göreceğiz. Ve açıkçası Denizli’nin sahada bir valiye çok ihtiyacı var.

Yeni Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in fanatik bir Trabzonspor taraftarı olduğunu, hatta Trabzon’daki kimi yayınlarda spor köşeleri yazdığını da öğrendim. Köşe yazısı yazan bir Vali… Vallahi harika! Denizli’deki spor muhabiri arkadaşlarım yaşadı.

Denizlililer olarak yeni valimizi seveceğiz gibi görünüyor. Peki acaba o Denizli’yi sevecek mi? Tamam Denizli güzel bir Ege kenti. Sanayisi, doğası, turizmi, yaşam şartları güzel. Ama yeni valiyi daha çok işin siyaset kısmı zorlayacak gibi duruyor. Çünkü Denizli’de metrekare başına düşen siyasi dominant karakterler sayısı çok. Eski Ekonomi Bakanı, AK Parti’nin ağır toplarından Nihat Zeybekci, AK Parti’nin ‘sivri dilli’ Grup Başkanvekili Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun gözdesi Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Meral Akşener’in sağ kolu Denizli Milletvekili Yasin Öztürk… Bu isimleri idare etmek pek de kolay olmayacak sayın Valim.

Dijital medyayı yakından takip ettiğini öğrendiğim yeni Denizli Valisi Ali Fuat Atik’e bir Denizlili olarak ben de “Hoş geldiniz” diyorum. Umarım yeni valimiz sayesinde biz de haber için aradığımız bilgilere birinci ağızdan ulaşabilir, ön yargılardan uzak mesleğimizin, hakkını verebileceğimiz çalışma ortamını yakalayabiliriz.
Hayırlı olsun…

The post SİİRTLİ GAZETECİLER YENİ DENİZLİ VALİSİNİ ANLATTI ‘KEYİFLE ÇALIŞACAKSINIZ’ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER