Bizimle iletişime geçin

Güncel

GELECEK YENİLENEBİLİR ENERJİDE

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin her bölgesinin jeotermal enerji kaynakları bakımından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Denizli ilimiz de sıcak su kaynakları bakımından oldukça zengin alanlara sahiptir. Çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz. Gelecek yenilenebilir enerjide. Gerek yatırımların artırılması gerekse kullanımının yaygınlaştırılması için gayret içindeyiz” dedi. 

 TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın başkanlığında komisyon üyeleri Aydın, Denizli ve Manisa’da faaliyet göstermekte olan jeotermal enerji üretim tesisleri ile jeotermal kaynaklarla üretim yapılan sera alanlarında incelemelerde bulundular. Yapılan incelemelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Komisyon Üyesi Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye her anlamda potansiyeli güçlü ve yüksek bir coğrafyaya sahip. Özellikle jeotermal enerjiden elektrik üretim kapasitesinde dünyada hızla büyüyen ülkeler arasında yerini almış durumda. Bu alanda yapılan yatırımlar sayesinde jeotermal elektrik kapasitemiz 10 yılda 100 kat artmış durumda” dedi.

 TÜRKİYE, DÜNYADA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKELERDEN

 Sektör temsilcileriyle sürekli temas halinde bulunduklarını, işbirliği yaptıklarını ve sektörü geliştirmenin gayretinde olduklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Komisyon olarak ülkemizin jeotermal potansiyeli üzerine teknik bir çalışma yaptık. Güzel tablolarla karşılaştık. Türkiye’nin ilk jeotermal enerji santralini gördük, inceledik ve yetkililerden bilgi aldık. Özellikle Denizli’mizin jeotermal kaynaklar bakımından çok stratejik bir öneme sahip olduğuna ve bu alandaki yatırımlarıyla ülkemizin enerji üretimine önemli katkılar sunduğuna bizzat tanık olduk. Kentimizin bu denli önemli bir yatırımın içinde pay sahibi olduğunu görmek göğsümüzü kabarttı. Jeotermal, sadece enerji üretiminde değil aynı zamanda seralarda da etkin kullanılıyor. Ayrıca seracılığın geliştirilmesi için de çalışmalar yapılıyor. Jeotermal kaynaklarının daha verimli kullanılmasını ciddi manada önemsiyoruz. Bu anlamda şu anda Türkiye dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri konumunda” dedi.

 DÜNYADA 4’ÜNCÜ SIRADAYIZ

 Türkiye’nin jeotermal enerjiden elektrik üretiminde dünyada dördüncü sırada olduğunu vurgulayan Milletvekili Şahin Tin; “Dünya genelinde jeotermal enerjide kurulu elektrik kapasitesi 15 bin 950 megavat. 2025’te dünya geneli jeotermal enerjide kurulu kapasitenin 20 bin megavata ulaşması hedefleniyor.  Türkiye’nin potansiyeli 3 bin 500 megavat. 2020 yılı sonu itibari ile Türkiye’nin jeotermal enerjiden elektrik üretim kapasitesi ise 1650 megavat. Süratle bu değerimizi daha da arttırmamız, çevre dostu, yenilenebilir enerjiye yönelmemiz gerekiyor. Şu anda jeotermal enerji 78 ülkede ısıtma ve soğutma uygulamalarında, 24 ülkede ise elektrik üretimi için kullanılmaktadır” dedi.

 ENERJİ İHTİYACI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

 AK Parti Denizli Milletvekili Komisyon Üyesi Şahin Tin, dünyadaki enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün kömür, doğal gaz ve petrol gibi konvansiyonel enerji kaynakları kullanılarak karşılandığını söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Dünyadaki enerji ihtiyacı her geçen gün artış gösteriyor. Konvansiyonel yakıtların rezervlerinin dünya üzerinde sınırlı olduğunu ve artan enerji ihtiyacına bağlı olarak giderek de tükenmekte olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu durumda gelecekteki üretim ve tüketim dengesinin sağlanmasını tehlikeye düşürmemek ve aynı zamanda küresel ısınma gibi dünyayı etkisi altına alması muhtemel sorunları daha kolay aşabilmek için çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmek son derece önem taşıyor” dedi.

 DENİZLİ, JEOTERMAL POTANSİYELİNİN FARKINDA

 Ülkemizdeki jeotermal enerji alanlarının araştırılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesinin büyük bir önem taşıdığının altını çizen Milletvekili Şahin Tin; “Jeotermal enerji, yenilenebilir, temiz, ucuz ve çevre dostu olan yerli ve milli bir yeraltı kaynağımızdır.  Bu kaynağı fark etmemiz ve daha fazla önemsememiz gerekiyor. Denizli’miz bu kaynağın farkında. Sarayköy ilçemiz ve Buharkent bölgemizde jeotermal alanında yatırımlar yapıldı, yapılıyor ve bu zenginliklerinden istifade ediliyor. Özellikle jeolojik ve coğrafi konumu itibari ile bölgemizin yapısı da jeotermal açısından dünya ülkeleri arasında zengin bir konumdadır. Bu zenginliğimizin kıymetini bilelim. Denizli ilimizde 10 jeotermal sahası bulunmakta. Türkiye’nin sıvı karbondioksit ihtiyacının yüzde 70’i Sarayköy’de kurulu bulunan tesisten karşılanıyor. Üretilen kuru buz ve karbondioksit hem yurt içi hem yurt dışı pazarlarına satılmakta, bölge ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlanmaktadır. Denizli’mizde bulunan jeotermal sular; elektrik enerjisi, kuru buz ve karbondioksit üretiminde, termal sağlık turizminde, konut ve sera ısıtmasında ve maden suyu olarak da kullanılmaktadır” dedi.

 

 Milletvekili Şahin Tin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun ülkemizin potansiyelini yakalama ve daha da güçlendirme anlamında stratejik çalışmalar yaptığını bundan sonra da bu çalışmalarına ara vermeden devam edeceğini, yapılan bu gezi, inceleme ve değerlendirmelerin de son derece verimli olduğunu vurguladı.

No tags for this post.

The post GELECEK YENİLENEBİLİR ENERJİDE appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

denizli

MHP Denizli Teşkilatında 5 İlçede Bayrak Değişimi Yaşandı

MHP Denizli Teşkilatında 5 ilçede bayrak değişimi yaşandı. MHP Genel Merkez Yetkili organları tarafından Çivril, Baklan, Acıpayam ve Buldan’da İlçe teşkilatlarına yeni başkan ve yönetim kurulu üyeleri atanırken, Pamukkale İlçesinde ise mevcut İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığında ilçe yönetim kurulu üyelerinde değişim yaşandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli Teşkilatında MHP Genel Merkezi’nin kararıyla bazı ilçelerde bayrak değişimi yaşandı. Geçtiğimiz günlerde görevlerinden alınan ilçe başkanları ve yönetimlerinin yerine atamalar yapıldı. Tüzüğün 52 ve 54’ncü maddelerine istinaden MYK ve Başkanlık Divanı tarafından yine tüzüğün 34. maddesi uyarınca yapılan değişikliklerde, Acıpayam, Baklan, Buldan ve Çivril’de yeni ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ataması gerçekleştirildi. Denizli’nin en büyük ilçesi konumunda bulunan Pamukkale İlçesinde ise mevcut İlçe Başkan Mehmet Ali Yılmaz’ın başkanlığında yeni Yönetim Kurulu’nun atamaları gerçekleştirildi. MHP Denizli Teşkilatında gerçekleşen bayrak değişimlerine göre Acıpayam MHP İlçe Başkanı Osman Ergüney, Baklan MHP İlçe Başkanı İsmail Yapsu, Buldan MHP İlçe Başkanı İbrahim Aksüt ve Çivril MHP İlçe Başkanı Lütfi Karaman oldu. MHP Genel Merkezi tarafından atanan İlçe Teşkilatlarına, Kurucu Yönetim Kurulu Yetki Belgeleri gönderildi. 5 İlçede yeni teşkilatlar çalışmalarına başladı.

SORULARA YANIT VERDİ

Atamalarla ilgili sorulara yanıt veren MHP Denizli İl Başkanı Av. Yusuf Garip, “Genel Merkezimizin takdirinde gerçekleşen bir değişim yaşandı. Milliyetçi Hareket Partisi, ‘Güçlü Türkiye’ yolunda emin adımlarla, 2023 hedefleri doğrultusunda durmaksızın çalışmalarına devam ediyor. Siyasette bayrak değişimlerinin olması çok normaldir. Görev alan, emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni ilçe başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar diliyorum. Bir ve beraber MHP Denizli Teşkilatı olarak, şehrimiz için, ülkemiz için, bayrağımız ve vatanımız için son nefesimize kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

The post MHP Denizli Teşkilatında 5 İlçede Bayrak Değişimi Yaşandı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

denizli

Denizli Büyükşehir’in Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği Kabul Edildi

Denizli Büyükşehir Belediyesinin DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz üyelik başvurusu kabul edildi. Türkiye’nin “En temiz”, “En çevreci” ve “En sağlıklı” kenti unvanı bulunan, “Su Yönetimi ve İklim Değişikliği” projeleriyle de Dünya 2’ncisi olan Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girmeyi başardı. Denizli Büyükşehir Belediyesi 7’inci faza kabul edilen Türkiye’deki 4. büyükşehir oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2010 yılında kabul edilen Denizli Büyükşehir Belediyesi, büyük bir başarıya daha imza attı. DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2009-2013 yıllarını kapsayan 5. Faz döneminden itibaren üye olan ve Engelliler Çalışıyor, Kentsel Dönüşüm gibi birçok başarılı proje gerçekleştiren Denizli Büyükşehir Belediyesi 2019-2025 yıllarını kapsayan 7. Faz’a yaptığı üyelik başvurusu da kabul edildi. Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girmeyi başaran Denizli Büyükşehir Belediyesi, 7’inci Faz’a kabul edilen Türkiye’deki 4. büyükşehir olmanın gururunu yaşadı. DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 7. Faz’daki çalışmasının “Sağlık alanında liderlik ve katılımcı yönetişimin geliştirilmesi” oluşturacağı ifade edilirken, proje ile uluslararası ilişkilerin geliştirileceği gibi diğer Avrupa şehirleriyle tecrübe ve bilgi paylaşımının sağlanacağı belirtildi.

BÜYÜKŞEHİR DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye’nin “En temiz”, “En çevreci” ve “En sağlıklı” kenti unvanı bulunmasının yanında, “Su Yönetimi ve İklim Değişikliği” projeleriyle Dünya 2’ncisi olan Denizli Büyükşehir Belediyesinin 7. Faz’a kabul edilmesiyle Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girdiğini söyledi. Bu başarının kendilerini mutlu ettiğini anlatan Başkan Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tüm projelerinde önceliklerinin çevre ve insan olduğunu vurguladı. “Doğa ve çevreyle barışık, insanlarımızın sağlıklı ve mutlu olacağı bir şehir için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Başkan Zolan, sağlıklı bir gelecek için sağlıklı şehirlerin olması gerektiğini işaret ederek, 7. Faz döneminde hayata geçirecekleri projelerin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

SAĞLIKLI ŞEHİRLER PROJESİ NEDİR?

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Projesi, şehirlerdeki ulaşım, planlama, sosyal hizmetler, sağlık, çevre, güvenlik ve kent sağlığı gibi tüm konularda insanların fiziki, psikolojik ve çevresel refahlarını geliştirmeyi amaçlıyor. Avrupa Bölge Ofisi tarafından desteklenen proje, şehirlerde nüfus artışı ve hızlı sanayileşmenin getirdiği sorunlar sebebiyle yerel yönetimlerin gündeminde; kent ve sağlık ilişkisini ele almak ve öneriler geliştirmek amacıyla 1988 yılında başlatıldı. Sağlıklı Şehirler Projesi 5’er yıllık fazlar halinde yürütülmekte olup, 7. Faz süreci 2019-2025 yılları arasında olacaktır. DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki 35 ülke ve 100 şehir ile Dünyada 1400 şehir Sağlıklı Şehirler Ağı üyesidir.

 

 

 

 

The post Denizli Büyükşehir’in Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği Kabul Edildi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

AK Parti

Heimtextil Fuarına Katılan Başkan Güngör; ‘’Denizli’mizin Yanındayız’’

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen tekstil fuarına Denizli’den giden firmaları yalnız bırakmadı. İl Başkanı Güngör, Heimtextil Fuarı’na katılan Denizli firmalarını ziyaret ederek başarılar diledi ve bu tarz fuarların öneminden bahsetti. 4 gün süren fuar boyunca yerli ürünlerini sergileyen Denizlili firmaların standlarını ziyaret ederek üreticilerle bir araya gelen Güngör; ‘’Dünya’nın neresinde olursa olsun bu tarz etkinlikler ülkemizin ve üreticilerimizin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Denizli’mizde üretilen ürünlerin tüm dünyaya ihraç edilmesi konusunda vatandaşlarımızın yaşadığı sürece ortak oluyoruz. Ürünlerin en kısa sürede alıcılara ulaşması ülkemiz ve Denizli’miz için önemli bir durumdur. Denizlili üreticilerimizden bu tarz etkinliklere çok fazla katılım oluyor. Bugünde rekor bir katılım ile ülkemizi temsil ediyor ve şehrimizin ürünlerini tüm dünyaya sunuyoruz. Bu tarz etkinliklere katılan sanayicilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Geçmişten bugüne artan üretim ve ürün çeşitliliği konusunda artış gösteren Denizli firmalarımız, tüm dünyaya şehrimizin ve ülkemizin üretim konusunda ki gelişimini göstermektedir.’’ Dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN YURT İÇİ VE YURT DIŞI ETKİNLİKLERDE HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Fuar boyunca yerli firmaları ziyaret eden Güngör; ‘’Ülkemizde ve dünyada yapılan bu tarz fuarlara katılan firmalarımıza olan desteğimizi her zaman sürdürüyoruz. İhtiyaçlara cevap verme konusunda da elimizden geldiğince yanlarında oluyoruz. İlke haline getirdiğimiz ‘’inovasyon, üretim ve pazarlama’’ anlayışıyla birlikte üreticilerimizin yenilikçi fikirlerine desteklerimizi esirgemiyoruz. Ülkemizin  ve şehrimizin tekstil alanında olan iddiasını tüm dünyaya gösteriyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

“KATILIM HER YIL ARTIYOR”

Katılımın her yıl arttığını belirten Güngör; ‘’Üreticilerimiz bu tarz etkinliklere katılım oranını her geçen yıl arttırıyor. Bu yıl 32 firma ile fuara katılım sağladık. Bundan sonra ki senelerde de bu katılımın artacağına inanıyoruz. Ülkemizin her alanda artan üretim miktarını burada bir kez daha görmüş olduk. Allah yolumuzu açık eylesin, engel olmaya çalışanlara fırsat vermesin.’’ Dedi.

“BU VE SONRAKİ ORGANİZASYONLARDA DA YANINIZDAYIZ”

Başkan Güngör, ‘’Buraya gelerek ülkemizi ve şehrimizin üretimi olan ürünleri sergileyen firmalarımıza bundan sonra ki organizasyonlarda da başarılar dilerim. Ülkemizi ve şehrimizi her alanda temsil eden üreticilerimize ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra yapılacak olan organizasyonlarda da yanınızdayız. Tekstil alanında da daha gelişmiş bir Türkiye için adım adım ilerliyoruz.’’ Diye konuştu.

The post Heimtextil Fuarına Katılan Başkan Güngör; ‘’Denizli’mizin Yanındayız’’ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER