Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ SALGIN SONRASINA HAZIRLANIYOR

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid – 19 salgınından en çok etkilenen sektörler arasında inşaat ve gayrimenkul sektörü de yer alıyor. Denizli’nin köklü Gayrimenkul Pazarlama ve  Danışmanlık markalarından olan Ateş Gayrimenkul Dan. Paz. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi ve geçmiş dönem CHP Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Gülin Coşkun, Covid-19 salgınının sektör üzerindeki etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Günlük hayatta yaşanan önemli kısıtların her sektörde olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul sektörü üzerinde de sınırlayıcı bir etki yarattığını ifade eden Coşkun, tedbir amacıyla ertelenen ve salgın sürecinde ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar nedeniyle hem gayrimenkul alım hem de mali kaynak oluşturmak adına satış taleplerinde artış beklendiğini söyledi.

Piyasanın dinamik ve beklentileri pandemi analizleri ile değerlendirilmeli

Salgının toplumsal hayat, tüketici tercihleri ve diğer ekonomik değişkenler üzerinde yaratacağı etkilerin önümüzdeki dönemde de ekonomik hayatta belirleyici olacağını, inşaat ve gayrimenkul sektörünün dünyadaki bu değişimlere bağlı olarak kendisine yol çizmek durumunda olduğunu ve bu nedenle inşaat sektörü değişkenlerinin çok dikkatli bir biçimde ve belli bir vadede analiz edilmesi gerektiğinin altını çizen Coşkun ayrıca “Piyasanın dinamikleri ve beklentileri pandeminin yarattığı değişimlerin analizleri içinde düşünülmesi gerekmektedir.” dedi.

Salgın sonrası satışlarda artış bekleniyor

“Covid – 19 salgını gayrimenkul sektörünü durağanlaştırsa da salgın sonrası ciddi bir talep artışı bekliyoruz. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz sakin günleri bu artışı karşılayacak hazırlıkları yaparak geçiriyoruz. Salgın süreci tüketicilerde yeni alışkanlıklar oluşturdu. Bunları iyi gözlemlemek ve doğru analiz etmek ve talepleri bu alışkanlıklara göre adapte etmek önemli.”

Gayrimenkulün dijitalleşmesi hızlanacak

Covid – 19 küresel salgını sonrası gayrimenkulün de dijitalleşmesinin hızlanacağını belirten Coşkun bu dönemle birlikte sektörde yapay zeka, blockchain ve big data gibi konuların da önemli yer tutacağını ve sektörde yalnızca dijital dönüşümü gerçekleştirenlerin ayakta kalabileceğini söyledi.

Türkiye de sürece hızla adapte oluyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) verilerine göre vatandaşların evden çıkmadan gayrimenkul işlemlerini tamamlayabilecekleri Web Tapu hizmeti üzerinden 18 Mart’tan bu yana 113 bin işlem gerçekleştirildi. Aynı süre zarfında ise 30 bin konutun satışı online olarak gerçekleştirildi. Coşkun, kamusal kurumların sürece adapte olmalarının sektör açısından önemli olduğunu ve sürecin bu yönde olumlu gelişmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Eğilim büyüme yönünde olacak

Türk inşaat ve konut sektörü büyüyen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğini ifade eden Coşkun ayrıca “Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörün daha çok potansiyel içerdiği görülecektir. Dolayısı ile gerek ülkemiz ile ilgili gerekse sektörle ilgili istikrar ve dinamik yapı devam ettikçe orta vadede eğilim büyüme yönünde olacaktır.” dedi.

The post GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ SALGIN SONRASINA HAZIRLANIYOR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

PAÜ MALİYE BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. ÖZ’DEN PANDEMİ SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası Türkiye’nin katma değeri yüksek üretime yönelik adımlar atması halinde istenen ekonomik hedeflerine ulaşabileceğini söyledi.

PAÜ Öğretim Üyesi Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle küresel ekonomide meydana gelecek tahribatın boyutları tam olarak bilinmese de mevcut göstergelerin son 150 yıllık periyottaki en derin resesyonla karşılaşılabileceğine işaret ettiğini belirtti.

Kovid-19’dan etkilenen ülkelerde finansal sistemin çökmesini engellemek için destek paketleri açıklandığını hatırlatan Prof. Öz,  işletmelere destek sağlanırken işçi çıkarmamalarının garanti altına alınması gerektiğini, şu ana kadarki uygulamalara bakıldığında bu yöndeki en olumlu çalışmaların Türkiye ve Danimarka tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını aşağı çekerek piyasaya düşük maliyetli likidite imkanı sağlamayı hedeflediğini bildiren Öz, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle de firma ve bireylerin ödeme gücü sıkıntısı içine düşmelerinin engellenmeye çalışıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Öz, “Petrol fiyatlarının aşırı durgunluk nedeniyle dip yaptığı şu ortamda katma değeri yüksek üretime yönelik adımlar atılırsa pandemi sonrası dönemde küresel talebin tekrar artacağı düşünüldüğünde istenilen ekonomik hedefleri ulaşılabilir.”

Ticaret ve ekonomide çağ değiştirilen bir dönemde olunduğunu, bilişim çağının tam anlamıyla başladığını söylemenin mümkün olduğunu söyleyen Öz, “3 yılda 1 milyon yazılımcı hedefi, Türkiye’nin eline geçen fırsatı yakalamak için gardını aldığını göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Sağlık uygulamalarında paylaşımın öneminin de ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Ülkeler bireysel olarak kendi sınırları içerisinde ne kadar tedbir alırlarsa alsınlar virüsle mücadelede gerekli özeni göstermeyen tek bir ülke bile mevcutsa virüsün her zaman oradan diğer ülkelere yayılma tehlikesi bulunacaktır. Ülkelerin tek taraflı tedbirler alıp sağlık ekipmanlarını bencilce kendilerine saklamalarının hiçbir faydası yoktur. Türkiye, tüm dünyaya gönderdiği yardımlarla bu konudaki en bilinçli ülkelerin başında olduğunu göstermektedir.” 

DENİZLİ (AA) 

No tags for this post.

The post PAÜ MALİYE BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. ÖZ’DEN PANDEMİ SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Ekonomi

TÜİK AÇIKLADI DENİZLİ’DEKİ İŞSİZLİK ORANI ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 işsizlik oranlarını açıkladı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,7 puanlık artış ile %13,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %16,0 oldu.

DENİZLİ’DE İŞSİZLİK ARTTI
Denizli’yle birlikte Aydın ve Muğla’nın içinde bulunduğu TR32 Bölgesi’nde de işsizlik oranı bir önceki yıla göre artış gösterdi. Rapora göre, Denizli’nin de içinde bulunduğu TR32 Bölgesi’nde tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 11,9 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı da yüzde 53’ten, yüzde 51,2’ye düştü.

No tags for this post.

The post TÜİK AÇIKLADI DENİZLİ’DEKİ İŞSİZLİK ORANI ARTTI appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

DTO

BAŞKAN ERDOĞAN: “KARŞILIKSIZ ÇEK AZALDI; TASARRUF ARTTI”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, ekonomi ve ticaretteki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tamamını geride bıraktığına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “AB’de, Aralık 2019 itibarıyla sanayi üretim endeksi yıllık bazda %3,6 azalırken, Türkiye aynı dönemde üretimini %8,6 artırdı.” dedi. Başkan Erdoğan, karşılıksız çek adedinin azaldığını da vurguladı.

DTO’nun Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Uğur Erdoğan, bu ay yurt içindeki ekonomik gelişmeler arasında sanayi ve sektörel güven endekslerindeki artış ile Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesinin ön plana çıktığını dile getirerek, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun son 6 altı toplantısından 6 faiz indirimi kararı çıktı. 7 ayda, 1325 baz puanlık indirime gitti. Merkez Bankası’nda yönetimin el değiştirdiği geçen yıl temmuz ayından bu yana, politika faizi %24’ten %19,75’e kadar düştü. Finans kaynaklarının yatırıma yönelmesinin önü açıldı. Ülkemizdeki kişi başına tasarruf miktarı, son bir yılda 3 bin 324 Lira arttı.” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: “SON TİCARİ VERİLER, İYİLEŞMENİN BELGESİ”

Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ülke genelinde kurulan şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi sayısının %19,6 arttığını da açıklayan Başkan Erdoğan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin verilerine göre, 2019’un aralık ayında, ülke genelinde 968 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Ülkemizde kurulan şirket sayısında, geçen yılın aynı ayına göre %23,49 oranında artış oldu. Denizli Ticaret Odamızın kayıtlarına göre ise, ocakta şehrimizde 2 yabancı ortaklı firma daha açıldı. Ocak ayı sonu itibarıyla, DTO’ya kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı 169 oldu. En fazla ortaklığı bulunan yabancı ülkeler sıralamasında 30’ar firmayla İran ve Almanya ilk sıraya yerleşti. Karşılıksız çekler azaldı. Karşılıksız çek adedi, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre %76,03 azalarak, 216’ya düştü. Geçen yıl aynı ayda 901 idi. Tutar bazında da %-84,25 azaldı; 8 milyon 507 bin TL olarak kayıt altına alındı. 2018’in aynı döneminde 54 milyon 24 bin TL idi.” dedi.

DENİZLİ İHRACATI, OCAK AYINDA ARTTI

Konuşmasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında, Denizli ihracatının geçen yılın aynı ayına göre %3,2 artışla, 259 milyon 847 bin Dolar’a ulaştığını da aktaran Başkan Erdoğan, “En fazla ihracatı, 33 milyon 205 bin Dolar ile İngiltere’ye yaptık. Onu, 30 milyon 351 bin Dolar ile Almanya; 18 milyon 952 bin Dolar ile de İtalya takip etti. Aynı dönemde en fazla ihracat hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe oldu. Onu, demir ve demir dışı metaller ile elektrik-elektronik izledi.” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN: “TÜRKİYE’MİZ, AB ÜLKELERİNİN TAMAMINI GERİDE BIRAKTI”

Başkan Erdoğan, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde, Türkiye’nin AB ülkelerinin tamamını geride bıraktığını kaydetti. Erdoğan, “AB’de, Aralık 2019 itibarıyla sanayi üretim endeksi yıllık bazda %3,6 azalırken, Türkiye sanayi üretimini aynı dönemde %8,6 artırdı. Geçen yılın aralık ayında, sanayi üretim endeksimiz bir önceki aya göre %1,9; bir önceki yılın aynı ayına göre ise %8,6 arttı. Aynı dönemde, perakende satış hacmimiz ise, bir önceki yılın aynı ayına göre %11 yükseldi. Öte yandan, ocak ayında ise, Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi 51,1’e kadar yükseldi.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “İHRACATTA YENİ TREND, ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER”

Bu arada, Türkiye’nin 2019’da ihracatını oran bazında en fazla artırdığı bölgenin Orta Amerika ile Karayipler olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Geçen yıl Orta Amerika ve Karayipler’e ihracatımız, bir önceki yıla göre %10,3 artışla 1,6 milyar Dolar’a, Afrika’ya ihracatımız ise %9,9 yükselişle 15,9 milyar Dolar’a çıktı. Almanya, 14,3 milyar Dolar’la ihracatımızda birinci sıradaki yerini korudu. Almanya’yı, 10,8 milyar Dolar’la İngiltere, 9,2 milyar Dolar’la İtalya, 8,9 milyar Dolar’la Irak, 8 milyar Dolar’la da ABD takip etti. Aynı dönemde, ihracatta oransal anlamda en fazla artış ise, %31 ile Libya’ya yapılan satışlarda yaşandı. Onu, %20,9 ile Suudi Arabistan, %16 ile Fas, %14,4 ile de Hollanda takip etti.” diye konuştu.

 

Başkan Erdoğan, konuşmasının sonunda ise yurtdışı gelişmelerde koronavirüsün piyasalarla ekonomi üzerindeki etkisinin daha da belirginleştiğini ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Euro Bölgesinde, sanayi üretiminin azaldığını söyledi.

No tags for this post.

The post BAŞKAN ERDOĞAN: “KARŞILIKSIZ ÇEK AZALDI; TASARRUF ARTTI” appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER