DSİ’den Çameli’ye İki Müjde!

10 Ekim 2018 689 0

[ad_1]

DSİ Denizli’ye ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Denizli ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Denizli de nasibini aldı.

“Modern Sulama Projelerini Uygulamaya Koyuyoruz”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.” şeklinde konuştu.

“Dere Islahlarında Estetiğe Özel Önem Veriyoruz”

DSİ olarak yaptıkları dere ıslahları ile tarım alanlarını ve vatandaşların can ve mal güvenliğini sağladıklarını belirten Genel Müdür Mevlüt Aydın, “Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda talimatıyla sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz.” dedi.

Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması Tamamlandı

Denizli Çameli İmamlar Barajı ve Sulamasının tamamlandığı müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Çalışmaları tamamlanan İmamlar Barajı ve Sulaması kapsamında 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 110 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir.” dedi.

“Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak”

Aydın, “Temelden 31 metre yüksekliğe sahip ve 817 bin metreküp suyun depolanmasını mümkün kılacak Çameli İmamlar Barajı ve Sulaması işi kapsamında bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 2 milyon 743 bin TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.” ifadesini kullandı.

“Çameli İlçe Merkezini Taşkınlardan Koruyoruz”

Çameli ilçesini taşkın zararlarından korumak için çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Bu kapsamda Eylül ayında yapımı tamamlanan Denizli ili Çameli ilçe merkezi Paşa Deresi ve yan kolları üst havza tedbirleri işi kapsamında 1.445 metre toprak trapez kanal, 2 bin 072 metre kargir duvarlı kanal, 1.041 metre ızgaralı kanal, 17 adet menfez ve 2 adet tersip bendi yapılmıştır. 2 bin 600 metre uzunluğunda betonarme kanal, Hacılar deresinde 600 metre betonarme kanal, Hasanağa Çeşmesi deresinde 500 metre betonarme kanal ve Bayır deresinde 300 metre betonarme kanal imalatları ile 3 adet tersip bendi imalatları ile tel çit imalatları tamamlanmıştır. Bu projeyle Çameli ilçe merkezi ve 430 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacaktır.”dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Son olarak bu projelerin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

No tags for this post.

The post DSİ’den Çameli’ye İki Müjde! appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ