Bizimle iletişime geçin

Güncel

DR.ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜBER COVİD-19’UN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, Koronavirüs (Covid-19) salgınının çocuk ve ergenler üzerindeki yansımaları ve ebeveynlerin bu süreçte çocuklara nasıl yaklaşması gerektiği konusunda önemli tavsiyeler verdi.

Sözlerinin başında erişkinler gibi çocukların da daha önce deneyimlemediği bir durumla şu an karşı karşıya kaldığını hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, bu süreçte çocuklara doğru yaklaşmanın son derece önemli olduğunu ifade etti. Doğru bir yaklaşım ile korku ve kaygıların sınırlandırılabileceğini söyledi. Ebeveynlerin çocuklarını dinlemelerinin ve kaygılarını anlamalarının önemli bir yaklaşım şekli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Büber, çocukların doğru bilgilendirilmesi ve nasıl bir yaklaşım içine girilmesi gerektiği konusunda anne ve babaların doğru bilgi kaynaklarından faydalanmaları gerektiğini ifade etti.

“Çocuklarımıza, Virüsün Bulaşma Yolları ve Alınması Gereken Önlemler Yaşlarına Uygun ve Doğru Bir Şekilde Anlatılmalıdır”

Covid-19’u hayatımızın bir parçası haline getirmenin bireylerde kaygı ve stresi arttıracağına dikkat çeken Dr. Öğr Üyesi Ahmet Büber sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklara bu durum anlatılırken yaşlarına uygun ve anlayabilecekleri bir şekilde yaklaşılmalı. Çocuklar virüs, mikro organizma gibi kavramlara çok aşina değiller. Kafalarında bu konu ile ilgili bir şey şekillenmeyebilir. Bu durumu bir öykülendirme şeklinde ya da bir çizim yaparak anlatmak mümkündür. Bunu yaparken de doğru bir şekilde anlatmak gerekiyor. Bu salgından korunmak için bizden istenilen bazı şeyler var. Örneğin; ellerimizi sık sık yıkamak, sosyal mesafeyi korumak ya da evde kalmak gibi. Bu virüsün nasıl yayıldığını ve uyulması gereken kuralları çocuklarımızın bilmesi önemlidir. Çocuklarımıza açıklayıcı bir şekilde yapılması gerekenleri anlattığımızda zaten çocuklarımız bu durumu anlayacaklardır. Bazı çocuklarımızda ya virüsü büyüklerime bulaştırırsam kaygısı olabiliyor. Ancak çocuklarımız virüsün bulaşma yollarını öğrendikleri, virüse karşı gereken önlemleri aldıkları ve evlerinden çıkmayıp sosyal izolasyonu sağladıkları takdirde virüsün kendilerine bulaşmayacağını bilirlerse; yaşayacakları “ya ailemden birine bulaştırırsam?” kaygısını da önlemiş oluruz”. 

“Eğer Ailelerimiz Bu Duruma Sakin Yaklaşabilirlerse Çocuklarımız da Daha Sakin Olacaktır”

Bazı ebeveynlerin çok kaygılı ve stres düzeylerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, çocuklara yapılması gerekenleri anlatan anne ve babaların öncelikle kendi kaygı düzeylerini gözden geçirmelerini ve yaşadıkları kaygıları en aza indirmeye çalışmalarını tavsiye etti. Anne ve babaların davranış biçimlerinden çocukların etkilendiğini hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Büber, “Eğer ailelerimiz bu duruma sakin yaklaşabilirlerse çocuklarımızın da yine sakin kalacağını görebiliriz. Sürekli Covid-19 hakkında konuşmak gerginliği ve kaygıyı arttıran bir durum. Çocuklarımız da bizlerden etkileniyor. Sakin kalarak çocuklarımızın da sakin kalmasını sağlayabiliriz.”

Salgın Endişesi Çocuklarda Farklı Yaş Gruplarında Farklı Tepkilerle Kendini Gösteriyor

0-2 yaş aralığındaki bebeklerin, ebeveynlerinin kaygılı ve keyifsiz olmasını anlayabileceğinin ve bu durumda sebepsiz ağlama ya da oyuncakları ile ilgilenmeme gibi davranışlar sergileyebileceğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, 3-5 yaş aralığındaki çocukların ise bu kaygı ve endişe ortamında ebeveynlerine yapışma gibi bir davranış gösterebileceklerini söyledi. 6-10 yaş aralığındaki çocukların bu durumda kaygı ile birlikte sinirli davranışlar içine girebileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Büber, bu yaş aralığındaki çocukların beslenme ya da giyinme gibi aktivitelerde ailelerinden daha fazla yardım isteme davranışı sergileyebileceklerine değindi. Ergenlik döneminde olan çocukların sürekli virüs ve salgın ile ilgili şeyleri okumalarının kaygılarını, gerginliklerini arttırdığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, bu gerginliklerin bazı çocuklarda içe kapanıklığı arttırabildiğini söyledi. Bu durumu yaşayan ailelerin gerginliği yatıştırıcı bir tavır takınmalarını tavsiye etti.

Bu süreçte ailelere, çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini konusunda tavsiyelerde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber şunları kaydetti: “Öncelikle anne ve babalarımız iyi olmalıdır. Ebeveynler endişeliyken çocukların iyi olmasını beklemek aslında çocuklara da yapılan bir haksızlık. Huzursuzluk ve kaygı yaşayan ailelerde çocukların da benzer kaygı ve huzursuzlukları yaşıyor olması beklenen bir şey. Anne ve babaların iyi olması ve bu durumla başa çıkabiliyor olması son derece önemlidir. Salgın sürecinde ebeveynlerin stresten uzaklaşabilmek adına kendilerine de zaman ayırabilmeleri ve kendilerine iyi gelen aktiviteleri yapmaları önemli. Evde egzersiz yapabilirler ya da kitap okuyabilirler. Bu aktivitelerin olumlu geri dönüşleri olacaktır. Aynı zamanda çocuklarımız ile evde daha fazla zaman geçirdiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Bunu bir fırsat olarak görüp belli zaman aralıklarında çocuklarımızla onların istekleri doğrultusunda birlikte zaman geçirebiliriz. Resim yapmak, oyun oynamak, şarkı söylemek, yapboz yapmak, hoşlandığı şeylerden konuşmak gibi. Dersleri internet ve televizyon üzerinden takip eden çocuklarımız için belli rutinler oluşturmak da çok önemli. Yine aileler, daha önce olduğu gibi erken kalkıp birlikte kahvaltı yapıp tıpkı okula gidiyormuş gibi daha önce yaptıklarını yapmaya devam edebilirler.”

“Çocukların Sürekli Salgın ile İlgili Haberleri İzlemeleri Onların Psikolojilerini Olumsuz Etkileyebilir”

Derslerin internet üzerinden işlenmesi ve çocukların tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarla daha sık vakit geçiriyor olmasının teknoloji bağımlılığı konusunda aileleri bir nebze de olsa endişelendirdiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Büber, bu süreçte ders dışı zamanın daha verimli ve teknolojik cihazlardan uzak bir aktivite ile değerlendirilmesinin önemine değindi. Salgın ile ilgili haber ve konuşmalardan çocukların uzak tutulmasının onlar için iyi olacağının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Büber, çocukların sürekli salgın ile ilgili haberleri izlemelerinin onların psikolojilerini olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

No tags for this post.

The post DR.ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜBER COVİD-19’UN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ VE YAPILMASI GEREKENLER appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

Büyükşehir’in EKPSS hazırlık kursları başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanan engelli kursiyerlere yönelik ücretsiz eğitim ve kitap desteği başlattı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlanan kursiyerlere yönelik eğitim ve kitap desteği vermeye devam ediyor. Pamukkale ile Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde engellilere yönelik eğitim programı Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitap dağıtım töreni ile başladı. Programa Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, kursiyerler ve eğitimciler katıldı. Engelli bireylerin kamusal alanda istihdamı için büyük önem taşıyan EKPSS’ye yönelik hazırlık kurslarının büyük bir fırsat olduğunu belirten Güngör, “Bu süreçte bizlere destek olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci’ye teşekkür ederiz” dedi.

“Yeter ki gönüller engelli olmasın”

 Kent Konseyi Başkanı Değirmenci ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın şehir dışı programı nedeniyle programa katılamadığını belirterek Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman engellilerin yanında olduklarını söyledi. Değirmenci, engellilerin 2022 yılında gireceği EKPSS öncesi güzel bir hediye verdiklerini ve hediyelerinin güzel bir kılavuzluk görevini yerine getireceğini ifade ederek, “Nisan ayında gireceğiniz sınavda inşallah hayal ettiğiniz, bugüne kadar düşlediğiniz mesleğe sahip olacaksınız. Bu sizi ve aileniz kadar bizleri de sevindirecektir. Denizli’de sizlerle beraber pek çok engeli aşmış bulunmaktayız. Her türlü engelleri aşarız, yeter ki gönüller engelli olmasın” dedi.

“Bir engeli daha birlikte aşalım”

Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere yönelik pozitif çalışma ve hizmetler hakkında bilgi veren Kent Konseyi Başkanı Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü; “İstiyoruz ki bu senede engelli kardeşlerimiz kurslara gelsin, sınavdan başarılı sonuçlar alsın. Gönüllerdeki meslek hayatına ulaşsın, bir engeli daha hep beraber aşmış olalım. İnşallah bu buluşmamız hayırlara vesile olsun” açıklamalarında bulundu.

No tags for this post.

The post Büyükşehir’in EKPSS hazırlık kursları başladı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

4 MAHALLEDE SULAR KESİLECEK!

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin 2 Aralık’ta içme suyu iletim hatları üzerinde yapacağı çalışmalar nedeni ile Saraylar, İlbade, Muratdede ve Sırakapılar mahallelerinde su kesintisi yapılacaktır.

 Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğünün 2 Aralık 2021 Perşembe günü içme suyu iletim hatları üzerinde yapacağı çalışmalar nedeni ile 09.00 ila 20.00 saatleri arasında, Saraylar, İlbade, Muratdede ve Sırakapılar mahallelerinde su kesintisi yapılacaktır. Vatandaşların kesintiden mağdur olmamaları için önlem almaları gerekmekte olup, çalışmaların erken tamamlanması durumunda su belirtilen saatten önce verilebilecektir.

No tags for this post.

The post 4 MAHALLEDE SULAR KESİLECEK! appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

Güncel

TRAFİK KURALLARINI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

Denizli’de hizmete açıldığı ilk günden beri çocuklara trafik krallarını eğlenerek öğreten Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı, yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Denizli’de çocukların trafik kurallarını öğrenmesi ve küçük yaşlarda trafik bilinci oluşturmak hedefiyle hizmete açılan ve bugüne kadar onbinlerce çocuğa hizmet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı, 7-10 yaş grubu öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimleri veriyor. Bunun yanında özel ilköğretim okulları, anaokulları, anasınıfları ve bireysel başvurulara da yanıt veren tesis eğitim randevularını 0 (258) 280 27 09 numaralı telefondan alıyor. Ayrıca merkez, Denizli Büyükşehir Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın (denizlicocuktrafikegitim) Facebook ve DBB Trafik Eğitim Parkı (dbbtrafikegitimparki) adlı İnstagram hesabı üzerinden de randevulu eğitim müracaatı kabul ediyor.

Eğitim içeriğinde neler var?

Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nda ilk olarak teorik, daha sonra ise uygulamalı eğitimler veriliyor. Teorik eğitimler kapsamında çocuklara, “Trafik nedir, nerelerden yürümeliyiz? Karşıya nerelerden geçmeliyiz? Yayaları ilgilendiren trafik işaretleri nelerdir? Bisiklet kullanırken uyulması gereken kurallar, okul servis araçlarında uyulması gereken kurallar ve toplu taşıtlarda görgü ve nezaket kuralları” gibi temel konular anlatılıyor. Uygulamalı trafik eğitimlerinde ise akülü arabalar, döner, ışıklı, ışıksız kavşaklar, yaya geçitleri, trafik levhaları gibi trafikte yer alan tüm unsurlar gösteriliyor. 7 bin metrekarelik alanı kapsayan merkezde trafik kuralarının eğlenerek öğrenen çocuklar keyifli zaman geçiriyor.

Çocuklar çok eğleniyor

Trafik eğitimine katılarak keyifli bir gün geçiren 8 yaşındaki Kübra Kaya, “Bugün burada trafik kurallarını öğrendik, arabaları nasıl kullanacağımızı öğrendik. Burayı çok sevdim. En çok araba sürmeyi sevdim” dedi. Halil Yaşar ise, “Burada trafik ışıklarını, trafikte neler yapacağımızı ve trafik kurallarını öğrettiler. Çok güzel, çok tatlı bir yer yapmışlar, çok sevdim” ifadelerini kullandı. 8 yaşındaki Bilge Dündar da, “Bugün burada trafikte nasıl davranacağımızı öğrendik. Arkadaşlarıma, trafik kurallarına uymayanları uyarmaları gerektiğini anlatacağım. Buraya onlarında gelmelerini tavsiye edeceğim” dedi.

Hayat boyu kullanacakları trafik kurallarını öğreniyorlar

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, uzun yıllardır hizmet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Trafik Eğitim Parkı’nın Türkiye’deki sayılı tesislerden biri olduğunu söyledi. Bugüne kadar onbinlerce çocuğa eğitim vererek, çocuklara küçük yaşta trafik bilinci aşıladıklarını anlatan Başkan Zolan, “Çocuklarımızın hayat boyu kullanacakları trafik kurallarını küçük yaştan itibaren veriyoruz. Burada çocuklarımız hem eğleniyor hem de öğreniyorlar. İnşallah bu tesiste verilen eğitimler trafik kazalarının da azalmasına neden olur. Trafik eğitimi almayan çocuğumuzun kalmaması için ailelerimize mutlaka çocuklarını buraya getirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

No tags for this post.

The post TRAFİK KURALLARINI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER