Denizli’de Yazın Gezilecek Yerler

08 Temmuz 2019 213 0

1) Teleferik:

Denizli’nin yeni uğrak yerlerinden biri teleferik. Denizli’yi kuş bakışı seyredebileceğiniz, 1500 m rakımda bulunan tesisi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

2) Bağbaşı Yaylası ve Bungalov Evleri:

Teleferik ve Zeytin Yaylası imkanlarından faydalanmak isteyen Denizlililer ile yerli ve yabancı turistler, Bağbaşı Mevkii’nden hareket edecek teleferiğe binerek, kentin eşsiz manzarası eşliğinde bin 400 metre rakımdaki Zeytin Yaylası’na çıkıyor. Yaylada hizmete açık tesislerde vakit geçirebilme imkanına ve bungalov evlerde ya da çadırlarda konaklama imkanına sahip olabiliyorsunuz. Mevkide misafirler için hizmete açılmış 30 adet bungalov ev, kıl çadırı, restoran, piknik alanı, 10 adet yöresel ürün satış merkezi, büfeler, mescid ve çadır kamp alanı bulunmaktadır.

 

3) Antik Havuz:

Geçmişi 23 yüzyıl öncesine dayanan (milattan önce 2. yüzyıldan kalma) Hierapolis kentindeki Antik Havuz, halk arasında Kleopatra Havuzu olarak biliniyor. Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki sit alanı Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yukarısındaki alanda yer alıyor. Sıcak su olmasından dolayı kışın gidilmesi gereken yerlerden biri.

4) Karahayıt Kaplıcaları:

Pamukkale termal kaplıcalarının sisteminin bir kolu sayılan bu Karahayıt kaplıcaları, Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde bulunan Karahayıt kasabasındadır. Suyunun bileşimi, Pamukkale kaynağına benzemektedir, fakat su sıcaklığı 3 kat daha fazladır. Kaplıca suyunun özelliği ise şifalı olmasıdır. İçerisinde bikarbonat, sülfat, karbondioksit, kalsiyum, bulunmaktadır. Pek çok cilt hastalığına iyi geldiği bilinmekte.

5) Keloğlan Mağarası:

Gelişmiş batı ülkeleri ve A.B.D de 18. yüzyılın ortalarından beri değerlendirilen mağaralar yurdumuzda da 1970 lerden sonra başta turizm olmak üzere çeşitli ekonomik amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Dodurgalar Keloğlan İni Mağarası, Denizliye 60 kilometre mesafedeki Acıpayam İlçesinin 18 km doğusundaki Dodurgalar Kasabasının 3 km batısındaki Mallı Dağın Doğu yamacında yer alır. Batı Anadolu ve Ege Bölgelerini Akdeniz’e bağlayan Denizli-Antalya Karayolu, bu mağaranın hemen yakınından geçmektedir. Toplam uzunluğu 145 metre olup, yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağaranın içindeki bol miktardaki sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı ve örtü damla taşları bu mağarayı adeta damla taş ormanına döndürmüştür. Bu nedenle turizm amaçlı kullanıma çok uygun bir yerdir. 2003 yılında turizme kazandırılmış olup sosyal imkanlar mevcuttur.

6) Akdağ Tabiat Parkı:

Çivril’in güneydoğusunda bulunan Akdağ Tabiat Parkı’nda, mağaralar ve kanyon, tam bir tabiat harikası olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Burası 2000 yılında, “Tabiat Parkı” olarak tescil edilmiştir.

 

7) Tekkeköy Kaplıcası:

Sarayköy ilçesine bağlı olan Tekke Köyü, sahip olduğu kaplıca sularıyla yıl içerisinde birçok turistin ilgisini çekmektedir.Tekkeköy Kaplıcası’nın bulunduğu nokta Sarayköy ilçesine yaklaşık 20 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım açısından çok fazla zorlamayan kaplıca bölgesinde Roma döneminden kalma hamam, soyunma yeri ve havuz bulunuyor. Kaplıca suyunun deri, romatizma, idrar yolu ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

8) Çizmeli Kaplıcaları:

Buldan ilçesindeki Çizmeli Kaplıcaları, bölgenin zengin termal noktalarından biridir.Çizmeli Kaplıcaları, Yenice Kaplıcaları olarak da adlandırılır. Bölge, Buldan ilçesine 16 kilometrelik bir mesafede yer alan Yenicekent’te bulunuyor.Kaplıca sularının kalp, damar, hemoroit, karaciğer yetmezliği, romatizma, basur ve deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte.Bölgeye Tripolis Antik Kenti’nin kalıntıları arasında gidiliyor. Aynı zamanda Yenicekent’e Buldan’dan otobüsler kalkıyor.

9) Akhan Kervansarayı:

Akhan Kervansarayı, şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunmakta. 13. yüzyılla tarihlendirilen Akhan, Selçuk Devleti komutanlarından Kara Sungur’un isteği üzerine inşa edilmiş. Yapımında beyaz kesme taş kullanıldığı görülen kervansaray, günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş. Akhan, açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşmakta… Özellikle avlusundaki geometrik süslemeler dikkat çeken detaylar arasında. Denizli’nin sadece 8 kilometre kuzeydoğusundaki bu tarihi kervansaray, ulaşım açısından kolay bir noktada olduğu için gezi listelerinde mutlaka yerini almalı. Üstelik içerisinde restoran da bulunuyor.

10) Honaz Dağı Milli Parkı Yolu

Honaz Dağı Milli Parkı Yolu, Ankara-Denizli devlet karayolu üzerinde bulunuyor. Honaz Dağı Milli Parkı’nın floristik zenginliğinde, coğrafi konumu, topografik ve jeolojik yapısının önemli etkisi bulunuyor. Park’ın Honaz girişine, Honaz ilçesi üzerinden 3 km.’lik asfalt yol ile Ankara karayolu üzerinden ulaşılabiliyor. Güney yönünde ise Cankurtaran günü birlik tesislerinin bulunduğu alana, Muğla karayolu üzerinden Cankurtaran yerleşmesi üzerinden ulaşılıyor. Bu iki ana giriş kapısının yanında Ovacık Köyü üzerinden ve Aydınlar Köyü üzerinden ham yol niteliğindeki orman yolları ile de ulaşım sağlanabiliyor.

11) Ağlayan Kaya (Yeşildere Şelalesi)

Denizli merkeze yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ağlayan kaya denilen yer aslında bölgenin ismi. Yaz sıcağında bu bölgeye geldiğiniz zaman bir serinleme hissedeceksiniz. Bölgede bulunan şelalelerin serinliği sizi serinletiyor adeta. Elinizi ve yüzünüzü bu soğuk sularla yıkadığınız zaman kendinize geleceksiniz. Yol boyunca yaşadığınız sıkıntı ve yorgunluğu bir anda üzerinizden atacaksınız. Ağlayan kayaya Pamukkale yolundan veya Çal ilçesi üzerinden ulaşmanız mümkün. Minibüsler ise Ağlayan Kaya yolu üzerinden geçiyor.

12) Güney Şelalesi

Güney Şelalesi, Denizli’nin Güney ilçesi, Cinlere Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Güney ilçesinin yaklaşık 4 km. güneyinden gecen Menderes Nehri’nin kenarında. Şelale doğal güzelliği bakımından görülmeye değer yerlerden. Denizli’ye 70 km uzaklıktaki gizli cennet, birinci derece doğal sit alanı. Yazın sıcaklığından biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız, küçük bir kaçamak yeri olarak burayı tercih edebilirsiniz.

 

13) Saklı Göl 

Denizli-Ankara Kartayolu yaklaşık 28 km takip edilerek Kaklık Mahallesi’ne gelmeden güney yönde ayrılan yola dönülür. Bu yol yaklaşık 9 km takip edilerek Yukarı Dağdere (köyü) Mahallesine ulaşılır. Göl mahallenin yaklaşık 600 metre kadar batısında yer alıyor. Saklı Göl, çam ağaçları arasında oldukça güzel manzaraya sahip doğal bir göl. Gölün çevresinde piknik yapılabiliyor. Günübirlik geziler ve doğa yürüyüşleri için ideal bir alan. Suyu tatlı olup, tatlı su balıkları bulunuyor.

14) Pamukkale Travertenleri

Denizli merkeze 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri, Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Denizli merkezden gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru gidiyorsunuz. Zaten yol boyunca Pamukkale/ Hierapolis yönlendirmeleri var. (Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale aynı ören alanındalar) Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiş. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunuyor. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünite. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılıyor.

No tags for this post.

The post Denizli’de Yazın Gezilecek Yerler appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.