Denizli Milletvekiline Maç Cezası

15 Eylül 2018 238 0

[ad_1]

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’e bir maç ceza verildi.

Spor Toto 1. Lig 3. haftasında Denizlispor evinde Hatayspor ile karşılaştı. Maçta tribünlerden çirkin ve kötü tezahüratlar yükseldi. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) da maçta kötü tezahürat yapan Kapalı A Alt ve Kapalı Üst B tribünlerindeki taraftarlara ceza vererek, kartlarını bloke etti. PFDK’nın verdiği cezadan İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de nasibini aldı. Çünkü ceza alan taraftarlar arasında Denizlispor maçlarını düzenli takip eden Öztürk de vardı.

Milletvekili Yasin Öztürk’ün ceza aldığı ise vekilin pazar günü oynanacak Eskişehirspor maçı için elektronik ortamda bilet satın almaya çalışırken ortaya çıktı. Cezalı olduğunu ve bilet alamayacağını öğrenen Öztürk, durumu TBMM’ye taşıdı.

Milletvekili Öztürk, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi ve suçun bireyselliğine vurgu yaparak, neden tüm tribünün cezalandırıldığını sordu. Üç beş taraftarın yaptığının tüm tribüne verildiğini söyleyen Öztürk, “Üç beş kişinin tespiti bu kadar zor mu?” diye sordu.

Öztürk verdiği soru önergesinde şu sözlere yer verdi:

“Sporsever bir Denizlispor taraftarı olarak mümkün olduğunca müsabakaları stadyumlarda takip etmeye çalışıyorum. Halkımızla sürekli iç içe olma prensiplerim gereği maçları protokol tribünü yerine bilet alarak taraftarlar ile izliyorum. 25 Ağustos tarihinde de Denizlispor-Hatayspor karşılaşmasını kapalı B blok üst tribününde vefakar, cefakar, kulüplerinin her türlü çilesini çeken Denizlispor taraftarı ile birlikte izledim. TFF PFDK’nın 30.08.2018 tarih ve 6 sayılı toplantısında almış olduğu kararlar neticesinde FDT’nın 53/3. maddesi uyarınca çirkin ve kötü tezahürat sebebi ile Denizlispor-Eskişehirspor maçında cezalı duruma düştüğümü bilet almaya çalıştığımda öğrendim.

Bu çerçevede;

1. 2011 yılında çıkartılan 6222 sayılı yasa ile hayata geçirilen Passolig uygulamasının amacı çıkan olaylarda suçun ve sorumluluğun bireyselliği iken tüm kapalı alt A ve kapalı üst B tribünlerinin cezalandırılması Denizlispor taraftarlarına yapılan bir haksızlık değil midir? Kendim bilmez üç beş kişi yüzünden neden bütün tribüne ceza verilmektedir? Kendini bilmez üç beş kişinin tespiti kameralar ya da emniyet mensupları tarafından yapılması bu kadar zor mudur?

2. Passolig ile kulüplere yüklenen güvenlik kamerası vb. sorumluluğun getirdiği maddi külfetlere rağmen suçlular tespit edilemiyor ve tüm tribün ceza alıyorsa kulüplerin sırtına yüklenen harcamalar boşuna mı yapılmıştır? Sistem sağlıklı olarak çalışmakta mıdır?

3. Tüm tribüne verilen cezalar ile taraftarlar maçlardan uzaklaştırılıyor, bu da zaten az olan seyirci ortalamasını daha da düşmesine sebep oluyor. Aslında yapmak istediğiniz zaten ekonomik sıkıntı çeken Anadolu kulüplerine ilave bir maddi ceza mı vermektir?

4. Bu başarısız uygulamayı halen devam ettirmekle veya uygulamanın aksayan yönlerini gidermemekle amacınız yandaş firmaya (Aktifbank-Çalık Holding) yıllık ücret adı altında haksız gelir mi kazandırmaktır?”

 

No tags for this post.

The post Denizli Milletvekiline Maç Cezası appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ