Bizimle iletişime geçin

Güncel

BAŞKAN ÖRKİ BİN 300 YIL SONRA LAODİKEİA’DA İLK NİKAHI KIYDI 

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bir ilke imza atarak Serap ve Emin çiftinin nikahını bin 300 yıl sonra Tarihi Kent Laodikeia’da kıydı. Gelin ve damada bir ömür mutluluklar dileyen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bu tarihi anı unutulmazlar haneme yazıyorum” dedi.

Evlenmek için Pamukkale Belediyesine başvuran Serap Tulumbacı ve Emin Ateş çifti nikahlarını Denizli’nin en büyük tarihi kenti olan Laodikeia’da kıymak istediler. Onların bu isteğine olumlu bakan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bin 300 yıl sonra tarihte bir ilki gerçekleştirerek ikilinin nikah akdini Antik Kent Laodikeia’da kıydı. Aynı zamanda Laodikeia kazı ekibinden olan Arkeolog Emin Ateş ve Muğla Stratonikeia Antik Kenti kazı görevlisi olan Arkeolog Serap Tulumbacı çiftinin nikah şahitliğini Laodikeia Kazı heyetİ Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve Laodikeia kazı ekibinden Dr. Barış Yener yaptı.

“BİN 300 YIL SONRA TARİHİ YENİDEN CANLANDIRIYORUZ”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, heyecanlı ve tarihi bir güne tanıklık ettiğini beliterek, “Benim için mükemmel bir an ve bir gün oldu. Ben bu günü unutulmazlar haneme  işliyorum. Çünkü en son nikah burda bin 300 yıl önce kıyılmış. Şimdi de bin 300 yıl sonra bizler sizlerle adeta tarihi yeniden canlandırıyoruz. Burda bundan sonra da farklı güzelliklere imza atacağımızın işaretini görüyoruz. Burada Serap ve Emin kardeşimizin çok ciddi şekilde emeği ve alın teri var. Binlerce yıl önce inşa edilmiş medeniyetin eserlerinin içindeyiz. Bu arkadaşlarımız burada binlerce yıllık tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için ter döküyorlar. Bizlerde burada başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Pamukkale Belediyesi olarak hep birlikte burada bir gayretin içindeyiz. Ama esas olarak burada bu güzelliklerin ortaya çıkmasına gayret edenler şimdi nikahlarını kıydığımız bu çiftimiz ve buradaki kazı heyetimizdir. Bizler burada bu güzellikleri yaşıyoruz ve biliyoruz. Buralara gelemeyen herkesi bu tarihi kentimizin güzelliklerini yaşamaya davet ediyorum. Bizlere bu tarihi anı yaşatan bu güzel çiftimize bir ömür boyu mutluluklar dilerim” dedi.

“BİN 300 YIL SONRA LAODİKEİA’DA İLK KEZ BÖYLE BİR ANA TANIKLIK EDİYORUZ”  

Damat ve gelinin ikisinin de kendilerinin öğrencisi olduğunu belirten Laodikeia Kazı heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, “Her iki öğrencimizin bu kentte çok emeği geçti. Biz ekip olarak her zaman kazı ve restorasyon değil bazen de bu tür güzelliklere de vesile oluyoruz. Bin 300 yıl sonra Laodikeia’da ilk kez böyle bir ana tanıklık ediyoruz.  Çiftimize mutluluklar dileyerek geride kalan ömürleri sağlık mutluluk içinde geçsin inşallah” dedi. Dr. Barış Yener ise Emin Ateş’le birlikte uzun yıllardır burda çalıştığını ifada ederek, “Emin Ateş’le şu anda burada tiyatro restorasyonu yapıyoruz. Kendi eşimlede Laodikeia kazı ekibinde tanıştık. İkiliye bir ömür boyu mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZİ YALNIZ BIRAKMADIĞI İÇİN SAYIN AVNİ ÖRKİ’YE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ”

Bu mutlu günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye teşekkür eden damat Emin Ateş, “Bugün hayatımızın en mutlu günü. Çalıştımız tarihi kentte nikahımızın kıyılması bizi çok mutlu etti” dedi.  Serap Tulumbacı ise “Burada nikah kıymak bizim hayalimizdi.  Onun için çok mutlu ve heyecanlıyız. Bizi yalnız bırakmadığı ve nikahımızı kıydığı için Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

 

No tags for this post.

The post BAŞKAN ÖRKİ BİN 300 YIL SONRA LAODİKEİA’DA İLK NİKAHI KIYDI  appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

denizli

MHP Denizli Teşkilatında 5 İlçede Bayrak Değişimi Yaşandı

MHP Denizli Teşkilatında 5 ilçede bayrak değişimi yaşandı. MHP Genel Merkez Yetkili organları tarafından Çivril, Baklan, Acıpayam ve Buldan’da İlçe teşkilatlarına yeni başkan ve yönetim kurulu üyeleri atanırken, Pamukkale İlçesinde ise mevcut İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz başkanlığında ilçe yönetim kurulu üyelerinde değişim yaşandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli Teşkilatında MHP Genel Merkezi’nin kararıyla bazı ilçelerde bayrak değişimi yaşandı. Geçtiğimiz günlerde görevlerinden alınan ilçe başkanları ve yönetimlerinin yerine atamalar yapıldı. Tüzüğün 52 ve 54’ncü maddelerine istinaden MYK ve Başkanlık Divanı tarafından yine tüzüğün 34. maddesi uyarınca yapılan değişikliklerde, Acıpayam, Baklan, Buldan ve Çivril’de yeni ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ataması gerçekleştirildi. Denizli’nin en büyük ilçesi konumunda bulunan Pamukkale İlçesinde ise mevcut İlçe Başkan Mehmet Ali Yılmaz’ın başkanlığında yeni Yönetim Kurulu’nun atamaları gerçekleştirildi. MHP Denizli Teşkilatında gerçekleşen bayrak değişimlerine göre Acıpayam MHP İlçe Başkanı Osman Ergüney, Baklan MHP İlçe Başkanı İsmail Yapsu, Buldan MHP İlçe Başkanı İbrahim Aksüt ve Çivril MHP İlçe Başkanı Lütfi Karaman oldu. MHP Genel Merkezi tarafından atanan İlçe Teşkilatlarına, Kurucu Yönetim Kurulu Yetki Belgeleri gönderildi. 5 İlçede yeni teşkilatlar çalışmalarına başladı.

SORULARA YANIT VERDİ

Atamalarla ilgili sorulara yanıt veren MHP Denizli İl Başkanı Av. Yusuf Garip, “Genel Merkezimizin takdirinde gerçekleşen bir değişim yaşandı. Milliyetçi Hareket Partisi, ‘Güçlü Türkiye’ yolunda emin adımlarla, 2023 hedefleri doğrultusunda durmaksızın çalışmalarına devam ediyor. Siyasette bayrak değişimlerinin olması çok normaldir. Görev alan, emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni ilçe başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında başarılar diliyorum. Bir ve beraber MHP Denizli Teşkilatı olarak, şehrimiz için, ülkemiz için, bayrağımız ve vatanımız için son nefesimize kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

The post MHP Denizli Teşkilatında 5 İlçede Bayrak Değişimi Yaşandı appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

denizli

Denizli Büyükşehir’in Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği Kabul Edildi

Denizli Büyükşehir Belediyesinin DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz üyelik başvurusu kabul edildi. Türkiye’nin “En temiz”, “En çevreci” ve “En sağlıklı” kenti unvanı bulunan, “Su Yönetimi ve İklim Değişikliği” projeleriyle de Dünya 2’ncisi olan Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girmeyi başardı. Denizli Büyükşehir Belediyesi 7’inci faza kabul edilen Türkiye’deki 4. büyükşehir oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2010 yılında kabul edilen Denizli Büyükşehir Belediyesi, büyük bir başarıya daha imza attı. DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2009-2013 yıllarını kapsayan 5. Faz döneminden itibaren üye olan ve Engelliler Çalışıyor, Kentsel Dönüşüm gibi birçok başarılı proje gerçekleştiren Denizli Büyükşehir Belediyesi 2019-2025 yıllarını kapsayan 7. Faz’a yaptığı üyelik başvurusu da kabul edildi. Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girmeyi başaran Denizli Büyükşehir Belediyesi, 7’inci Faz’a kabul edilen Türkiye’deki 4. büyükşehir olmanın gururunu yaşadı. DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın 7. Faz’daki çalışmasının “Sağlık alanında liderlik ve katılımcı yönetişimin geliştirilmesi” oluşturacağı ifade edilirken, proje ile uluslararası ilişkilerin geliştirileceği gibi diğer Avrupa şehirleriyle tecrübe ve bilgi paylaşımının sağlanacağı belirtildi.

BÜYÜKŞEHİR DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye’nin “En temiz”, “En çevreci” ve “En sağlıklı” kenti unvanı bulunmasının yanında, “Su Yönetimi ve İklim Değişikliği” projeleriyle Dünya 2’ncisi olan Denizli Büyükşehir Belediyesinin 7. Faz’a kabul edilmesiyle Avrupa’nın en sağlıklı şehirleri arasına girdiğini söyledi. Bu başarının kendilerini mutlu ettiğini anlatan Başkan Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tüm projelerinde önceliklerinin çevre ve insan olduğunu vurguladı. “Doğa ve çevreyle barışık, insanlarımızın sağlıklı ve mutlu olacağı bir şehir için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Başkan Zolan, sağlıklı bir gelecek için sağlıklı şehirlerin olması gerektiğini işaret ederek, 7. Faz döneminde hayata geçirecekleri projelerin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

SAĞLIKLI ŞEHİRLER PROJESİ NEDİR?

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Projesi, şehirlerdeki ulaşım, planlama, sosyal hizmetler, sağlık, çevre, güvenlik ve kent sağlığı gibi tüm konularda insanların fiziki, psikolojik ve çevresel refahlarını geliştirmeyi amaçlıyor. Avrupa Bölge Ofisi tarafından desteklenen proje, şehirlerde nüfus artışı ve hızlı sanayileşmenin getirdiği sorunlar sebebiyle yerel yönetimlerin gündeminde; kent ve sağlık ilişkisini ele almak ve öneriler geliştirmek amacıyla 1988 yılında başlatıldı. Sağlıklı Şehirler Projesi 5’er yıllık fazlar halinde yürütülmekte olup, 7. Faz süreci 2019-2025 yılları arasında olacaktır. DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki 35 ülke ve 100 şehir ile Dünyada 1400 şehir Sağlıklı Şehirler Ağı üyesidir.

 

 

 

 

The post Denizli Büyükşehir’in Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz Üyeliği Kabul Edildi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

AK Parti

Heimtextil Fuarına Katılan Başkan Güngör; ‘’Denizli’mizin Yanındayız’’

AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen tekstil fuarına Denizli’den giden firmaları yalnız bırakmadı. İl Başkanı Güngör, Heimtextil Fuarı’na katılan Denizli firmalarını ziyaret ederek başarılar diledi ve bu tarz fuarların öneminden bahsetti. 4 gün süren fuar boyunca yerli ürünlerini sergileyen Denizlili firmaların standlarını ziyaret ederek üreticilerle bir araya gelen Güngör; ‘’Dünya’nın neresinde olursa olsun bu tarz etkinlikler ülkemizin ve üreticilerimizin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Denizli’mizde üretilen ürünlerin tüm dünyaya ihraç edilmesi konusunda vatandaşlarımızın yaşadığı sürece ortak oluyoruz. Ürünlerin en kısa sürede alıcılara ulaşması ülkemiz ve Denizli’miz için önemli bir durumdur. Denizlili üreticilerimizden bu tarz etkinliklere çok fazla katılım oluyor. Bugünde rekor bir katılım ile ülkemizi temsil ediyor ve şehrimizin ürünlerini tüm dünyaya sunuyoruz. Bu tarz etkinliklere katılan sanayicilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Geçmişten bugüne artan üretim ve ürün çeşitliliği konusunda artış gösteren Denizli firmalarımız, tüm dünyaya şehrimizin ve ülkemizin üretim konusunda ki gelişimini göstermektedir.’’ Dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN YURT İÇİ VE YURT DIŞI ETKİNLİKLERDE HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Fuar boyunca yerli firmaları ziyaret eden Güngör; ‘’Ülkemizde ve dünyada yapılan bu tarz fuarlara katılan firmalarımıza olan desteğimizi her zaman sürdürüyoruz. İhtiyaçlara cevap verme konusunda da elimizden geldiğince yanlarında oluyoruz. İlke haline getirdiğimiz ‘’inovasyon, üretim ve pazarlama’’ anlayışıyla birlikte üreticilerimizin yenilikçi fikirlerine desteklerimizi esirgemiyoruz. Ülkemizin  ve şehrimizin tekstil alanında olan iddiasını tüm dünyaya gösteriyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

“KATILIM HER YIL ARTIYOR”

Katılımın her yıl arttığını belirten Güngör; ‘’Üreticilerimiz bu tarz etkinliklere katılım oranını her geçen yıl arttırıyor. Bu yıl 32 firma ile fuara katılım sağladık. Bundan sonra ki senelerde de bu katılımın artacağına inanıyoruz. Ülkemizin her alanda artan üretim miktarını burada bir kez daha görmüş olduk. Allah yolumuzu açık eylesin, engel olmaya çalışanlara fırsat vermesin.’’ Dedi.

“BU VE SONRAKİ ORGANİZASYONLARDA DA YANINIZDAYIZ”

Başkan Güngör, ‘’Buraya gelerek ülkemizi ve şehrimizin üretimi olan ürünleri sergileyen firmalarımıza bundan sonra ki organizasyonlarda da başarılar dilerim. Ülkemizi ve şehrimizi her alanda temsil eden üreticilerimize ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra yapılacak olan organizasyonlarda da yanınızdayız. Tekstil alanında da daha gelişmiş bir Türkiye için adım adım ilerliyoruz.’’ Diye konuştu.

The post Heimtextil Fuarına Katılan Başkan Güngör; ‘’Denizli’mizin Yanındayız’’ appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN HABERLER