80 MİLYON LİRA İLE NELER YAPILABİLİRDİ?

27 Ağustos 2018 138 0

[ad_1]

Pamukkale Belediyesi’nin “Mega Proje” adını verdiği Pamukkale Seyir Terası projesine tepkiler büyüyor. Denizli’nin sınırlı sayıdaki yeşil alanlarından olan Çamlık bölgesinde yapımına başlanan proje için, başta çevreciler olmak üzere kent genelinden tepkiler yükseliyor. Projenin çevreye ve doğal yaşama vereceği zararların yanı sıra, maliyeti de dudak uçurtan cinsten. Pamukkale Belediyesi, Seyir Terası için 80 milyon lira harcayacak.

Vatandaşın aklındaki soru, “80 milyon lira ile kentin daha acil ihtiyaçları karşılanamaz mıydı?”
DenizliPost olarak küçük bir fiyat araştırmasının ardından, “80 milyon lira ile neler yapılabilir?” sorusuna cevaplar bulduk.

TAM TEŞEKKÜLLÜ 150 YATAKLI 2 HASTANE

Karayollarının bağlantı noktasında olan Denizli’de her yıl ortalama 15 bin trafik kazası meydana geliyor ve en az 5 bin kişi yaralanıyor. Kuzey Ege Kalkınma Ajansı’nın 2018 verilerine göre 150 yataklı bir hastanenin maliyeti yaklaşık 40 milyon lira. Yani Pamukkale Belediyesi’nin Seyir Terası için harcayacağı 80 milyon lira ile 2 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir, her yıl yüzlerce vatandaşın hayatını kurtarabilirdi.

700 ARAÇLIK 6 OTOPARK

Denizli’nin belki de en büyük çilesi olan trafik, her geçen gün artan araç sayısıyla iyice çekilmez bir hal alıyor. Trafik sıkışıklığının başlıca nedeni ise park yeri sorunu. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin son olarak hizmete soktuğu 700 araçlık otoparkın maliyeti yaklaşık 14 milyon lira. Yani Pamukkale Belediyesi Seyir Terası için harcayacağı 80 milyon lira ile, yaklaşık 6 tane 700 araçlık otopark yapabilir, Denizli’nin trafik sorununa çare olabilirdi.

24 DERSLİKLİ 12 OKUL

Pamukkale Belediyesi, Mega Projesi için 80 milyon lira harcamak yerine 24 derslikli 12 okul yaptırabilir, her biri 450 metrekare olan 90 adet çocuk yuvası hizmete sokabilir ya da 44 bin öğrenciye bir yıl boyunca burs verebilirdi.

Öte yandan proje karşıtlarının önümüzdeki günlerde çalışmaların durdurulması için sivil platform kurması bekleniyor.

No tags for this post.

The post 80 MİLYON LİRA İLE NELER YAPILABİLİRDİ? appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ