Yazar Ertuğrul Özkök’ün Eşinden Duygusal Paylaşım

30 Ocak 2018 25 0


Pamukkale İlçesi Gazi Bulvarı’nda bulunan 2 katlı tarihi Hulusi Oral konağı, geçtiğimiz gün çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Kullanılmayan ahşap konaktaki yangına, 16 itfaiye aracı ve 45 personel müdahale etti.

Yaklaşık 2 saatlik çalışmayla yangın söndürüldü. Yangında, tarihi konak kullanılmaz hale geldi. Hulusi Oral’ın torunu Teoman Oral, evin koruma altında olduğunu, sahip çıkılmadığı için yandığını söyledi.

Yıllardır restorasyon yapılacağı konuşulan tarihi konak Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ün eşi Tansu Özkök’ün ailesine ait. Yangın sonrası Tansu Özkök, kendine ait instagramdaki hesabından yaptığı açıklamayla, çocukluğunun geçtiği konağın yanması nedeniyle üzgün olduğunu belirtti. Özkök açıklamasında, “Denizli’de kalan son tarihi Konak’tı. Dedemin yanılmıyorsam 1930’larda büyük emekle yaptırdığı. Büyüdüğümüz, Hulusi dedem ve babaannemden Cumhuriyeti, Atatürk’ü dinlediğimiz, ülke sevgisini, çağdaş birey olmanın değerlerini öğrendiğimiz evimiz. Bir tarih, çocukluğum, anılarımız kül oldu. Canım çok yanıyor. Çok uğraştık, yarınlara kalsın diye. O korkunç binaların arasına sıkışıp kaldık. Direndik. Ama başaramadık. Bugün öğlene doğru çıkan yangınla bitti.” ifadelerini kullandı.

İstiklal Madalyası sahibi CHP eski milletvekillerinden avukat Mehmet Hulusi Oral’ın oğlu, Denizli’den 5 dönem milletvekili seçilen, 1963 yılında kurulan 3’üncü İsmet İnönü hükümetinde ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Hüdai Oral’ın ailesine ait konak, 1900’lü yıllarda yaptırıldı.

İşte Özkök’ün sosyal paylaşım sitesinden yayımladığı o mesaj:

 

No tags for this post.

The post Yazar Ertuğrul Özkök’ün Eşinden Duygusal Paylaşım appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam