Valilikte GEKA 2018 Mali Destek Programı Toplantısı

04 Ocak 2018 38 0


Polisevinde düzenlenen toplantıya; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Gökoğlan, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
GEKA tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen teklif çağrısı ile Küçük Ölçekli Altyapı Projelerine Yönelik Kültür Turizminin Geliştirilmesi ile Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Mali Destek Programlarından uygun bulunan proje başvuru sahiplerine toplam 30 milyon TL’lik bir kaynağın kullandırılması planlanıyor.
Düzenlenen toplantıda konuşan Vali Karahan; Antik kentlerin, tarihi mekanların ve kültürel öğelerin turizme entegre edilmesi ile kültür turizmi potansiyelinin harekete geçirilmesi önemli olduğunu vurgulayarak Ajansın 20 milyon TL’lik proje teklif çağrısıyla kültür turizminin gelişimine katkıda bulunacağını ifade etti. Karahan, yerel ürünlerin yerelde işlenmesi, tarımsal gelişme ve gıda güvenliği konularında kırsalda önemli aktörler olan kooperatiflerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla ilan edilen programın bütçesinin 10 milyon TL olduğunu belirterek; ”Güney Ege Kalkınma Ajansı diğer kalkınma ajansları gibi 3 ili kapsayan ve bölgesel kalkınmayı yerelden destekleyerek yerelden talep alarak yürütme amacı ile oluşturulmuş bir ajanstır. Bugüne kadar düzenli faaliyetler de bulundu. Bundan sonra inşallah devam edeceğiz. Bu seneki temel konular kültür turizm ve kooperatiflerin güçlendirilmesi. Bu iki ana başlık altında toplam 30 Milyon TL’lik bir kaynak söz konusu. Denizli olarak bizim amacımız bunun 10 Milyon TL sini alabilmek. Tabi bunun için de kabul edilebilir projelerin sunulması gerek. Onun için de kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bu konuda özellikle ilgili paydaş olabileceklerin proje hazırlıklarına şimdiden başlamaları bizim için önemli.
Bölgemizde özellikle antik kentler ciddi sayıda ve Denizlimizde de 19 tane antik kentimiz bulunmaktadır. Bu Antik Kentlerin ulaşımı, tanıtımı ve teknik özelliklerini daha da geliştirecek projeleri bekliyoruz. İlimiz aynı zamanda önemli bir tarım ve hayvancılık şehri bu açıdan bakıldığında kooperatiflerin ve birliklerin güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Özellikle üreticinin direk tarladan göndermesi yerine kurutma paketleme gibi ara işlemleri yerine getirecek şekilde tesis sağlama anlamında projeleri destekleyeceğiz. Bu tür eksiklikleri tarımsal üretimimizde sık sık görüyoruz. GEKA tarafından belirlenen bu iki konu başlığının vatandaşlarımıza aktarılması ve bilgilendirilmesi anlamında siz değerli basın mensuplarımızın da desteklerini bekliyoruz” dedi.
GEKA, 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yürütülecek mali destek programlarıyla ilgili bölge paydaşlarını ve uygun başvuru sahiplerini bilgilendirmek amacıyla; Aydın, Denizli, Muğla il ve ilçe merkezlerinde, 8 Ocak 2018 Pazartesi günü başlayıp 1 Şubat 2018 Perşembe günü son bulacak bilgilendirme toplantıları düzenleyecek. 48 ilçe merkezinde ve il merkezlerinde gerçekleştirilecek toplantılarla ilgili takvime geka.gov.tr internet adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

No tags for this post.

The post Valilikte GEKA 2018 Mali Destek Programı Toplantısı appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam