Protokolden, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

12 Mart 2018 39 0


Denizli Protokolü, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’nci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla mesajlar yayınladı. Mesajlarında ise şu sözlere yer verdi:

DENİZLİ VALİSİ HASAN KARAHAN

“Bugün, Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü anıyoruz.
İstiklal Marşı; Türk Milletinin yurt ve bayrak sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştirildiği dizelerdir.

Milletimizin duygularına tercüman olan bu destansı eser; vatan, millet, istiklal ve din sevgisiyle yoğrulmuş Milletimizin, bu kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların, eşsiz dizelerle tezahürüdür. İşte bu sebeple, Ülkemizde ve tüm dünyada, güçlü ve bağımsız bir ülkenin onurlu vatandaşları olarak coşkuyla okuduğumuz İstiklal Marşımız; ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak Milletimizin İstiklal Mücadelesinin simgesi ve bağımsızlığımızın sembolü olmuştur.

İstiklal Marşı’mızın ve Safahat’ın unutulmaz şairi Mehmet Akif, milletinin yaşadıklarını, duygularını ve beklentilerini destansı ifadelerle kaleme alan büyük bir şairdir. Bu nedenle şiirleri ve verdiği mesajlar her dönemde dikkate alınmakta ve değer kabul edilmektedir. Bu özellikleri dolayısıyla Mehmet Akif’in etkisi sadece dönemiyle sınırlı kalmamış, sonraki dönemlerde de fikirlerine, heyecanlarına katılan, bunları kendi zamanlarının ruhu içinde yeniden gündeme taşıyan çok geniş toplumsal kesimler hep var olagelmiştir. Mehmet Akif, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil aynı zamanda günümüzde ve gelecekte yaşaması gereken bir kanaat önderi ve fikir adamı olarak görülmesi gereken bir şahsiyettir. Dünümüzü ve yarınımızı doğru okumamız için O’nu çok iyi anlamamız ve gelecek kuşaklara anlatmamız gerektiğine ve yeni nesillere de en çok tanıtılması gereken yakın dönem şahsiyetlerinden biri olduğuna inanıyorum.

İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve İstiklal Marşı’nın ruhunda var olan bağımsızlık iradesini belleğimizden silmeyip, sürekli canlı tutmalıyız. Genç kuşakların, Mehmet Akif’in başta İstiklal Marşı olmak üzere eserlerinin bütününde yer verdiği yol haritasını takip ederek ülkemizin gelişmesine, dönüşmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak adımlarla geleceğe kararlılıkla yürüyeceklerine inanıyoruz.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımızda anlamını bulduğu gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, atalarımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve bayrağımızı daha yükseklere taşımak, İstiklâl Marşımızı coşkuyla söyleyeceğimiz daha büyük başarılar kazanmak için gayret göstermektir.

İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 97. yıldönümünde, başta, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve vatan şairi, edip ve kahraman Mehmet Akif ERSOY’u sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla anıyorum.”

 

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Osman Zolan, İstiklal Marşı’nın vatanı, milleti, tüm mukaddes değerleri ve inancı için canları hiçe sayan Türk milletinin destanı olduğunu kaydetti.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, milli şairin kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın bir milletin yedi düvele karşı verdiği varoluş mücadelesinin mührü olduğunu söyledi. Kendisini vatanına ve milletine adayan vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın, TBMM’de kabulünün üzerinden 97 yıl geçtiğini hatırlatan Başkan Osman Zolan, İstiklal Marşı’nın vatanı, milleti, tüm mukaddes değerleri ve inancı için canları hiçe sayan Türk milletinin destanı olduğunu kaydetti.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletinin geleceğine yön veren en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, şunları kaydetti: “Milletimizin bağımsızlığına, vatanına, bayrağına ve dinine olan bağlılığını muhteşem bir coşkuyla anlatan; tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağını millete aşılayan Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarına şükranları sunuyorum.”

Türk gençliğinin, Milli Şair’in kaleme aldığı Safahat ve İstiklal Marşı’nın her mısrasının ne anlam ifade ettiğini bilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Geçmişini bilmeyen bir milletin geleceğinden de söz edilemez. Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık mücadelesi verirken kanını ve canını veren Mehmetçiğimiz bugün de Afrin’de ülkemizin bekası için destanlar yazıyor. Ezelden ebede, bu kutsal vatan için şehit düşen tüm Mehmetçiklerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yüce Türk milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

 

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ

‘‘Ulusal marşlar, ülkelerin egemenliğini ve bu egemenliğe olan inancı temsil eden, ülkenin tüm vatandaşları tarafından kabul görmüş, bir bakıma milletlerin varoluş mücadelesini içinde barındıran ve bu var olma mücadelesinde geleceğe umut olan söz ve müzikten çok daha fazlasıdır.

İstiklal Marşı’mız; kurtuluş mücadelemizin çetin bir şekilde devam ettiği zorlu yıllarda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınarak, o yıllarda genci yaşlısı, kadını erkeği tüm milletçe Kurtuluş Savaşı’nın kazanacağımıza olan inancımızın pekişmesine vesile olmuştur. On kıta ve kırk bir dizeden oluşan ve her kelimesinde yüz yıllardır bu topraklarda varlığını devam ettiren Türk Milleti olarak bizlere, bu toprakların vatan olarak kolay kazanılmadığını ve son dizesi olan “Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!” cümlesinden de anlaşılabileceği gibi Türk Ulusu’nun; bağımsızlığa, Hakk’a ve dinine olan inancını hatırlatmaktadır. Türk Milleti için dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de İstiklal Marşı’mızda da ifade edildiği gibi vatanımızın bütünlüğü, Milletimizin birliğine kast edecek her türlü düşmana karşı gövdesini siper etmekten çekinmeyecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açtığı para ödüllü şiir yarışmasına milli duyguların parayla ölçülemeyeceği düşüncesi ile katılmak istemeyen ama daha sonra gelen ısrarlara daha fazla dayanamayıp O satırları kaleme alan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirinin 12 Mart 1921 tarihinde oy birliğinde İstiklal Marşı olarak kabul edilmesinin 97. yıl dönümünde bu vesile ile kendisini saygı, rahmet ve şükranla yâd ediyorum.

Sözlerime yine Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”  sözleriyle son verirken, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanın bütünlüğü ve Türk Milleti’nin birliği uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum’’

 

DENİZLİ TİCARET ODASI BAŞKANI UĞUR ERDOĞAN

“Yaşasın Türk Milleti; yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti!

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı ve Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Erdoğan, TBMM’de İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921’de kabulünün yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdoğan, “İstiklal Marşı, bir milletin küllerinden yeniden diriliş destanıdır. Düşman işgali altında alev alev yanan bir medeniyetin yok olmaya nasıl direndiğinin, zafere uzanan çetin yolda neler yaşadığının belgesidir! Aynı zaman da o günden bugüne hatta yarınlara uzanan bir vasiyettir!” dedi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Erdoğan, İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümüyle ilgili yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı sadece yazmamış, yaşamıştır da… Millî Mücadele’ye katkı sağlamak için memleketini köşe bucak gezmiş, yurdun dört bir tarafında milletine vaaz etmiştir. Halktan destek istemiş; bu arada kaleme aldığı insanın ruhuna işleyen eşsiz mısralarıyla da hem milletine hem Mehmetçik’e moral vermiştir. İstiklal Marşı, bir milletin küllerinden yeniden diriliş destanıdır! Düşman işgali altında alev alev yanan bir medeniyetin yok olmaya nasıl direndiğinin, zafere uzanan çetin yolda neler yaşadığının belgesidir! Aynı zaman da o günden bugüne hatta yarınlara uzanan bir vasiyettir! Çünkü, Akif der ki;

“Arkadaş! Yurdumu alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın…

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın. Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.”

Tıpkı o gün olduğu gibi bizler bu mısralardan ders alıp, devlet ve milletimizin bekası için var gücümüzle çalışıp muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak zorundayız. Bu, bizim onlara olan bir vefa borcumuz… Hem onlara, hem de vatan için gözünü kırpmadan cepheden cepheye şehadete koşmuş kahraman askerlerimize!

O’nu her aklımıza geldiğinde “Âmin” dediğimiz dua niteliğindeki takdire şayan zekasını da ortaya koyan o ebedi sözüyle hatırlayacağız: “Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.” Ve bilsin ki; İstiklal Harbi’nde topa tüfeğe, 15 Temmuzda tanka uçağa, tıpkı bugün olduğu gibi bir mazlum söz konusu olunca da her zaman kurşuna göğsünü siper edip ebabiller misali zalimlerin ordusunun üstüne yürüyen “Asım’ın nesli” O’nunla!

Bu vesileyle, en başta, çağ açıp çağ kapatan ve devlet kuran kahramanlıklarıyla adları dalga dalga bayrak olmuş ecdadımız olmak üzere, her daim rehber edindiğimiz ve vatanseverlik namına ilham aldığımız Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile bugüne kadar vatan savunmasında yer alan ve şehit düşen kahramanlarımızla sonradan vefat eden yiğitlik abidesi gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hem onlara, hem de hayatta olan gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Yaşasın Türk Milleti; yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti!

 

 

No tags for this post.

The post Protokolden, İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam