Prof. Dr. Gökhan Önem; Artık Deniz Bitti!

03 Mayıs 2018 61 0


Değerli okurlarımız, bugünden itibaren zaman zaman, kentimizin öne çıkan isimleriyle söyleşiler gerçekleştirip, DenizliPost sayfalarından yayınlayacağız. İlk söyleşi konuğum Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili aday adayı Prof.Dr. Gökhan Önem.

Prof. Dr. Gökhan Önem kendisini nasıl tanıtır?

1969 yılında Bandırma’da esnaf bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmişim. 17 yaşında üniversite eğitimi için evden ayrıldım ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gittim. Hekim olarak ilk görev yerim Erzincan’a bağlı Tercan ilçesinin Mercan Kasabası oldu. Burada 1992-1994 yılları arasında görev yaptım. Mercan küçük bir kasabaydı. Yöre insanlarını yakından tanıdım. 1994 yılında TUS sınavını kazanarak İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hasathanesi’nde uzmanlık eğitimimi yaptım. 2000 yılında kalp ve damar cerrahisi uzmanlığımı aldım. 2001 yılında Pamukkale Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldum. 2002’de yardımcı doçent, 2006’da doçent, 2012’de profesör unvanlarını aldım.  2014-2018 yılları arasında da  iki dönem Denizli tabip odası başkanlığı yaptım.

Siyasete atılmak nereden aklınıza geldi?

Siyaset hep aklımızdaydı. Ülkemizde yaşananlardan çoğu kişi gibi benimde rahatsızlığım var. Yaptığım görev gereği siyasetin doğrudan içinde bulunamadım ama uzun süredir CHP üyesiyim. Parti içinden uzun zamandır talepler vardı. Baskın seçim nedeniyle ailemle oturup konuştum onların da onayını ve desteğini alarak üniversitedeki görevimden istifa ettim. CHP’den aday adayı olarak müracatımı yaptım. Partimizde ön seçim olmadığı için genel merkezin kararını bekleyeceğiz. Bilim adamı olarak bu ülkeye uzun yıllar hizmet verdim şimdi de siyasete atılarak ülkemin sorunlarına cevap vermeye çalışacağım.

Başarılı bir hoca ve cerrahtınız. Siyasetle bilim arasında farklar nelerdir?

Siyaset biraz kişilerin etkisinde alandır. Bilimse kişilerden bağımsız doğrular önceliklidir.  Siyasette ise herkesin kendilerine göre doğruları var. Siyasette çalışma yaptığınız zaman kişileri ikna etmeniz gerekir. Hekim olarak yıllardır halkımızın içindeyim. Onlarla nasıl diyalog kurulacağını biliyorum.

Size göre ülkenin aşılması gereken problemler neler?

En önemli problemlerin başında eğitim geliyor. Bu iktidar 16 yılda 14 kez eğitime müdahale etti. Başarısızlıkları burada. Sistemsizlikle eğitimde sistem oluşturmaya çalışılıyor. Eğitimle ilgili radikal düzenlemeler gerekli. Bu iktidarın bunu başaramayacağını görüyoruz. Bilindiği gibi 4.0 sanayi dönemine giriyoruz. Üniversitelerimiz bile bu döneme hazır değil. Diğer bir sorun toplumsal barış. Ülke “şuncu buncu” diyerek ayrıştırıldı. Kişiler etnik ve dini olarak kutuplaştırıldı. Bu ülkemiz için en büyük tehlike. Biz bin yıldır bu coğrafyada barış içinde yaşıyoruz. Mevcut hükümetin davranışları ülkeyi gerdi. Biz ülkeyi tekrar barıştıracağız.

Bir diğer sorun insan hakları sorunu. OHAL yoluyla insanlar baskı altına alınıyor. Kendileri gibi düşünmeyenleri vatan haini ilan ediyorlar. Demokrasiyi de bizim getirebileceğimizi düşünüyorum. Bu hükümet borçlanma üzerine bir ekonomi kurguladı. Bu hükümet ülkeyi sata sata bu günlere geldi. Artık deniz bitti. Halkımızın tamamı neredeyse borçlu. Dövizin geldiği noktayı görüyorsunuz. Üretime dayanmayan ekonomi çöküşü getiriyor. Biz ekonomiyi üretime dayandıracağız.

Denizli’nin en önemli sorunları nelerdir?

Üretime dayanmayan ekonomi nedeniyle köyden kente göç arttı. Kentlerimiz buna hazırlıklı değildi. Denizli’nin şu an görünen en büyük sorunu ulaşım. Hafif raylı sistemle sorunların çözülmesi gerekirken yol yapılarak çözüm üretilmeye çalışılıyor. Özel araç trafiğini azaltıp toplu taşıma araçlarıyla şehrin tamamına ulaşılması gerekiyor. Toplu taşıma ağına sahip olmamız gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bunların hepsini çözeriz.

Partiniz sizi aday göstermezse ne hissedersiniz?

Üzülürüm ama kişisel çıkar ve hırslarla siyasete girmedim. Böyle bir durumda üzülürüm ama aynı şevkle mücadeleme devam ederim. Kendi açımdan büyük bir fedakarlık yaparak siyasete atıldım. Bu ülkede yanlış giden duruma müdahale etmek istiyorum bunun için siyasete atıldım.

Siyaset bilim adamı duruşundan çok farklı. Siyasette başarılı olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Siyasetin doğru ve dürüst yanını temsil etmek istiyorum. Kavga karalama tarafında değilim. Bu yöndede partime katkı sunabileceğimi düşünüyorum.

CHP aday adaylarının çok olduğu görünüyor şansınız nedir?

Bizlerle mülakat yapılacak genel merkezin doğru kararlar vereceğini düşünüyorum. Bu seçim ülkemiz açısından var olma mücadelesi olacak.

Daha önce ki seçimlerde CHP seçilemeyecek sırada olan adaylar seçim çalışması yapıyormuş gibi yapıp taşın altına elini sokmuyorlardı, siz de böyle mi yapacaksınız?

Hayır ben var gücümle çalışmaya devam edeceğim. Zaten görevimden istifa ettiğim ve seçim sonuna kadar görevime dönemeyeceğim için partimin seçim çalışmalarına katkı sunacağım.

Milletvekili seçilirseniz halkla iletişiminiz nasıl olacak?

Benim telefonum 24 saat açıktır. Hastalarım bana nasıl ulaşıyorsa vatandaşlarımız da bana ulaşacak. Onların sorunlarını çözmek benim sorumluluğum. Ben onların vekili olacağım ‘seçildim, Ankara’ya gittim işim bitti’ demeyeceğim.

Kısa sürede ülkenin sorunları çözülür mü?

Ülkenin tamamında bir adaletsizlik olduğunu görüyorum. Adaletsizliği ortadan kaldırdığımızda sorunların çoğunu çözeceğimize inanıyorum.

CHP 60 yıldır iktidar yüzü göremiyor. Şu ana kadar halkımıza kendimizi anlatamadık. Bir musibet bin nasihatten evladır. Bu iktidarı gördükten sonra bize halkımız görevi vermeli. CHP bu ülkenin ve halkın derdiyle dertlenir. Sorunları çözer. Cumhuriyeti kuran parti CHP’dir. Tekrar parlamenter sisteme dönmemiz gerekiyor. Yeni kurulan meclis hızla parlamenter sisteme dönmeli.

İttifak konusunda ne diyorsunuz?

Daha önce seçim sonrası koalisyonlar kurulurdu. Yeni sistemde seçim öncesi kuruldu. Bunu takdirle karşılıyorum.

Son söz olarak ne dersiniz?

Milletvekili adayı gösterilmesem bile CHP iktidarı ülkemin içindeki sorunları çözecek kadrolara sahiptir. Halkımızın artık bize teveccüh göstereceğine inanıyorum.

No tags for this post.

The post Prof. Dr. Gökhan Önem; Artık Deniz Bitti! appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam