Polis 106 Adet Tarihi Sikke ve Haç Şeklinde Kolye Ucu Ele Geçirdi

14 Mart 2018 47 0


Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen şahıs hakkında adli işlem yapılırken, aramalarda bulunan Roma, Helenistik, Bizans ve İslami döneme ait olduğu tespit edilen 106 adet sikke ve 1 adet haç şeklindeki kolye ucuna el konuldu.

Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar ve alınan istihbari bilgiler doğrultusunda ilimizde tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların yakalanmasına yönelik çalışmalara başlanıldı.

Denizli’de Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandığı araç takibe alındı. Takibe alınan araç gerekli çalışma yapıldıktan sonra durduruldu. Yapılan kontrollerde aracın şoför koltuğunun kılıfına gizlenmiş vaziyette poşet içerisinde tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik figürlerin bulunduğu 106 adet sikke ve 1 adet haç şeklinde kolye ucu eser bulunarak el konuldu.

Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı gümüş, bronz ve pirinç cinsinde olan sikke ve haç röliker ismi verilen kolye ucunun tarihi eser olduğu ve Roma, Helenistik, Bizans, İslami ve Hellenistik dönemlerine ait olduğu tespit edildi.

Sikkelerin üzerinde şehirleri simgeleyen tanrı ve tanrıça figürlerinin ve Roma İmparatorluğuna ait büst figürünün bulunduğu ve Osmanlıca yazıların olduğu bildirildi. Ele geçirilen eserlerin tanzim edilen rapor neticesinde korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi.

Yakalanan şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı

The post Polis 106 Adet Tarihi Sikke ve Haç Şeklinde Kolye Ucu Ele Geçirdi appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam