MERHABA, Ne zaman ‘merhaba’ desem, aklımdan bin tane merhaba daha geçer.

07 Kasım 2014 199 0

Ne zaman ‘merhaba’ desem, aklımdan bin tane merhaba daha geçer. Çünkü merhaba kadar kısa selamlaşmanın altında binlerce başka anlam vardır.

Merhaba deriz, devamında bir güzel sohbet doğar. Sohbetin anahtarı olur bu minik sözcük. Giriş kodudur. Hiç bilmediğin, tanımadığın insanlarla tanış olmanın yolu bu küçük şirin ve sevimli sözcükten geçer.

Merhaba deriz, topu karşımızdakine atarız. Artık o selamı alır mı almaz mı kendi bileceği iş. Almazsa küsmüştür, gönlü alınacaktır. Alır ama mırın kırın ederse yine gönlü alınacaktır. Hani insanın içinden, “Len vermeseydim şu selamı daha mı iyi olacaktı ne?”  demek geçer. Öyle ya, bu ne naz kardeşim! 🙂

Merhaba deriz, geçmişimizi özetleriz. Hele de sevip saydığımız biri veya birileri ise onunla (onlarla) yaşanmış pek çok güzel anıyı da o merhabanın içine sıkıştırır beynimiz. Tüm yaşanmışlıklarla birlikte çıkar ağzımızdan bu güzel sözcük.

Bir kahvenin kırk yıl hatırı varsa, yıl sayısını bilemem ama bir merhabanın da hatırı muhakkak vardır. Zaten az biraz kahve kokar merhabalar. Öyle ya, sohbete açılan, tanışmaya açılan kapının giriş kodu olduğuna göre, içeride kahve de içilir çay da. Bir bakmışsınız sonunda, ‘çay kahve bahane, dostla sohbet şahane’ oluvermiş.

Merhaba güzel bir sözcüktür ve insanlık kültürünün nirengi taşlarındandır.  Her ne kadar her dilde farklı sözcüklerle ifade edilse de verdiği his, söyleniş amacı ortaktır ve insanca’dır.  İnsanca’nın en güzel sözcüklerinden biridir merhaba.

Öyleyse… Gönülden ve akıldan akan en samimi duygularla MERHBA…

Yorumlar
Emine SupçinDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam