Mediklinik Hastanesi’nde ‘Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler’ Sunumu

07 Mart 2018 12 0


Mediklinik Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nilgün Keserlioğlu, Denizli Kadın Derneği’nin (DEKADER) davetiyle Hacı Yılmaz İmamhatip Ortaokulu’na misafir oldu. Keserlioğlu, DEKADER üyelerine ergenlik çağında gençlerde yaşanan fiziksel gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Dr. Keserlioğlu verdiği bilgilerde, “Yaklaşık her 28 günlük dönemde kadınların yumurtalıklarından bir yumurtacık, yumurtalık kanalına bırakılır. Kadın üreme organı içinde yumurtlama için oluşan dokular aylık düzenli olarak vücuttan dışarı atılır. Bu olay adet kanaması şeklinde adlandırılır.Adet döneminde hijyenik ped kullanılır. Kullanılan her pedin 2-3 saat kadar süre geçtikten sonra mutlaka değiştirilmesi gereklidir.Ter bezlerinin çalışmasının artması; Bu dönemde koltuk altı ve vücudun diğer yerlerinde ter bezleri çocukluk döneminden daha fazla çalışır.
Sık terleme sonucu ortaya çıkan kirlilik ve kokuyu önlemek için vücut temizliğine dikkat etmek gerekir.Yüzdeki sivilcelerin artması; Derideki yağ bezlerinin fazla çalışması sonucu salgılanan yağlar, bez kanallarını tıkar ve yüzde siyah noktalar oluşturur. Yağ birikimi de ergenlik sivilcelerini meydana getirir.” dedi.

No tags for this post.

The post Mediklinik Hastanesi’nde ‘Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler’ Sunumu appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam