Kurban Kesmeyi Öğrendiler

10 Eylül 2016 42 0


Pamukkale ilçesi Halk Eğitim Merkezi, Kurban Bayramında kesim kazalarının yaşanmaması, kurbanın hijyenik bir şekilde kesilmesi amacıyla Kurban Kesimi kursu açtı. 50 kursiyerden 33’ü kursu başarıyla tamamladı.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen ve 40 saatten oluşan kursun pratik bilgileri Veteriner Hekim Mustafa Burak Gözlükaya tarafından verildi. Gözlükaya, kurs sürecinde kurbanlık seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği, kurban edilecek hayvanda dikkat edilmesi gereken hastalıklar, zabt-rapt yöntemleri, küçük ve büyükbaş kurban kesimi, kurban etinin saklanması ve derinin tuzlanması gibi konularda bilgiler verdi.

Kursun açılmasının en önemli nedeninin kurban kesimi sırasında yaşanan kazalar olduğunu belirten Pamukkale Halk Eğitim Müdürü Halil Elmas ise, “Her yıl kurban kesme kursumuzu açıyoruz. Bu yıl kurslarımıza 50 vatandaşımız katıldı. Veteriner Mustafa Burak Gözlükaya tarafından pratik eğitim verildi. Din görevlisi arkadaşımız tarafından kurban kesiminde yapılacak dualar ve uyulması gereken kurallar konularında dini eğitimler verildi. Kursa katılan arkadaşlarımız uygulamalı olarak kurban kesimi eğitimi de aldılar. Kursa katılan 50 kişiden 33’ü bu kursu başarıyla tamamladı. Halk Eğitim Merkezi olarak her zaman her yerde eğitim sloganıyla çalışıyoruz. Hedefimiz tüm vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza ulaşabilmek” dedi.

 

Haber: Murat DEMİRBİLEKMyDenizli

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam