KOBİ Buluşmalarına DENİB Ev Sahipliği Yaptı

25 Ocak 2018 30 0


Denizli İhracatçılar Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Bloomberg HT’de Çıkış Yolu programında yayınlanan “QNB Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı KOBİ Buluşmaları” toplantısı düzenlendi.

Sami Altınkaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve QNB Finansbank Bireysel ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın’ın konuk olarak katıldığı toplantıya Denizlili sanayiciler ve ihracatçılar yoğun ilgi gösterdi.

KGF Katkı Sunmaya Devam Edecek

Söz konusu toplantıda yapılan değerlendirmelerde, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla sağlanan finansmanın ekonomi açısından oldukça önemli bir araç olduğunun altı çizilerek, 2018 yılında sağlanacak fonun da piyasalara önemli katkısının olacağını belirtildi.

Bu yıl sağlanacak 55 milyar TL’lik kefaletin, üretim ve ihracat açısından önemine de değinildiği toplantıda, sürdürülebilir büyüme rakamlarına ulaşabilmek için üretim ve ihracatın olmazsa olmaz konumunda olduğunun ve KGF aracılığıyla sağlanacak fonda üretime ve ihracata aktarılacak finansmanın ne denli önemli olduğu vurgulandı.

Sadece Çok Üretim Değil, Katma Değerli Üretim

Toplantıda 2017 yılının ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “2014, Denizli ihracatının 3,2 milyar dolar ile rekor kırdığı bir yıldı. 2017’de bir kez daha 3 milyar dolar sınırını aşarak tarihimizin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştık. İlimiz ihracatında temel sektör tekstil ve konfeksiyon olmakla birlikte; son yıllarda elektrik, demir, çelik, maden, modern tarımın da payı giderek yükseliyor. sektörel çeşitliliğin artması, ilimiz ihracatı ve ekonomisi için de son derece sevindirici.” dedi.

Üretimde katma değerin de önemli olduğunu söyleyen Kocasert, “Değinmek istediğim bir diğer konu da, ihracat kapasitesiyle birlikte ihracatın katma değerinin de artmasının gerekliliği. Sadece daha fazla üretmek değil, katma değer sağlayarak üretmek günümüzde çok daha önemli. Bunun da yolu Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmadan geçiyor.” ifadesini kullandı.

Söz konusu toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

No tags for this post.

The post KOBİ Buluşmalarına DENİB Ev Sahipliği Yaptı appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam