Kılıçdaroğlu: Geleceğe Yönelik Tek Cümlesi Yok

06 Haziran 2018 71 0

[ad_1]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Üretim ekonomisine geçeceğiz’ dese beton ekonomisini kendi kurdu. ‘Çiftçiyi mutlu edeceğiz’ dese onları kendisi mutsuz etti. 16 yıldır ülkeyi yöneten kişinin, geleceğe yönelik tek cümlesi yok. 16 yıl ülke yöneteceksin, geleceğe yönelik tek cümle kuramayacaksın. ” diye konuştu.

Seçim çalışmalarını Denizli’de sürdüren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Çardak Havalimanı’na indikten sonra ilk olarak otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıya milletvekilleri Kazım Aslan, Melike Basmacı, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenligil, Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan da katıldı. Kılıçdaroğlu, konuşmasına, “Güzel bir sohbet gerçekleştireceğiz” diyerek başladı. Miting meydanında konuşulmayan ayrıntılara gireceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ayrıntıları sizlere sunmaya çalışacağım. Dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz. İnsanlarımız güzel ve çalışkan tarihimiz var. Her şeyimiz var ama bu ülkede mutlu değiliz. Mutlu olmak istiyoruz. Sorunlarımız var sorunlarımızı aşmak istiyoruz. Seçim var oyumuzu kullanacağız. Var olan sorunları nasıl aşacağız bunu anlatacağım. 4 aşamalı bir stratejiyi hayata geçirmezsek kimse sorunları çözemez. Birincisi eğer bir ülkede demokrasi yoksa büyüme, kalkınma ve huzur olmaz. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü olmaz. Birinci adım, bu ülkeyle çağdaş ülkelerde uygulanan demokratik standartlar getireceğiz. Sayın Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı, partimizin ‘millet ittifakı’nın parlamentoda çoğunluk olduğu düzende, en geç 1 ay içinde OHAL bitecek. Niye böyle bir uygulama var? Bütün dünyaya ilan edeceğiz, ‘Bizim ülkemizde demokrasi var’ diyeceğiz” diye konuştu.

‘DEMOKRASİDEN YANA SORUNUMUZ VAR’

Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ekonomiyle ilgili ciddi sorunlar var ama bu sorunu dile getirmesi gerekenler susuyorlar. Gönül isterdi ki TOBB çıkıp konuşsun. Derdini anlatsın. Enflasyon çift hanelere taht kurdu, yeniden çıkıp, anlatılsın. Beton ekonomisinden yana üretilen ekonomilerin Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alındığını anlatabilsin. Çiftçi son çare kendisini yakmakta buluyor. Demek ki bir sorunumuz var demokrasiden yana. Gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz. Seçimler var. Bir siyasi parti seçimi değil; iki tercihi kullanacağız. Bir demokrasiden yana olanlar, iki tek adam rejiminden yana olanlar. Bu kadar açık. Tek adam rejiminden yana olanlar, giderler, oylarını kullanırlar; ama sonuçlarına katlanırlar. Demokrasiden yana olanlar da kullanacaklar onlar da rahat bir nefes alacaklar. Demokrasiden yana olmak yetiyor mu? Hayır, yetmiyor. Türkiye’nin bölgesinde önemli bir yeri yakalaması lazım” dedi.

’16 YILDIR ÜLKEYİ YÖNETEN KİŞİNİN GELECEĞE YÖNELİK TEK CÜMLESİ YOK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda ekonomi konusunu konuşmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan, her şeyden söz ediyor, ekonomiyle ilgili tek cümle yok. Neden ekonomiden söz etmiyor? ‘Efendim, 25’inden sonra yapacağız’. Ne yapacaksın? 25’inden sonra olmayacaksın ki neyi açıklayacaksın? Şimdi açıkla da millet öğrensin. Neden açıklamıyor? Deniz bitti de ondan. ‘Ne söyleyeceğim?’ diyor. ‘İşsizliği azaltacağım’ dese kendisi çoğalttı. ‘Üretim ekonomisine geçeceğiz’ dese beton ekonomisini kendi kurdu. ‘Çiftçiyi mutlu edeceğiz’ dese onları kendisi mutsuz etti. 16 yıldır ülkeyi yöneten kişinin, geleceğe yönelik tek cümlesi yok. 16 yıl ülke yöneteceksin, geleceğe yönelik tek cümle kuramayacaksın. Bu kadar hazin bir tablo ile karşılaşmadık. Üretim ekonomisine geçeceğiz. Türkiye ürettiği zaman güçlü olur.”

AYAKLARINA GİDİP ‘DOLAR VER BİZE’ DİYOR

Tekstil ile büyüyen Denizli’de önemli başarılar sağlandığına dikkat çeken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kentin Türkiye’deki tıkanmadan etkilendiğini belirterek, iktidara geldiklerinde sanayicinin önünü açacaklarını, engelleri kaldıracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, hükümetin mali af politikasını eleştirerek, şunları kaydetti:

“Kaçıncı mali af çıktı bilmiyorum. 77’nci mi 78’inci mi? İnsanlarda ‘Niye ödeyeyim ki zaten seneye af çıkacak’ düşüncesi hakim. Vergisini ödeyenin cezalandırıldığı, ödemeyenin mükafatlandırıldığı bir düzen geldi. Biz af çıkarmayacağız. Vergi ve sicil borcu olmamak kaydıyla ödediği vergi ve sigorta primi kadar 1 yıl süreli sıfır faizli kredi vereceğiz. Bundan kim karlı çıkacak? Sanayici de yararlanacak; ama en çok hükümet edenler yararlanacak. Yüz milyarlarca liralık devletin alacağını tahsil edecek. Devlet dış borcunu ödeyemeyince ne oluyor? Londra’ya gidiyor. Önce Mehmet Şimşek gidiyor sonra kendisi gidiyor. ‘Bize borç verin’ diye yalvarıyor. İçeride meydan okuyor, ‘Siz kimsiniz?’ diyor. ‘Asarım, keserim’ diyor sonra ayaklarına gidip, yalvararak diyor ki ‘Dolar ver bize’. Onlar da diyor ki ‘Bunun şartı var, faizi yükseltin’ diyor. ‘Faizi yükseltmezseniz size dolar vermeyiz’ diyor. Geliyor, Türkiye’ye ‘Faiz lobisine prim yok’ diyor. Ayağına gidiyor, yalvarıyor. Türkiye’ye geliyor, ‘Faiz lobisine prim yok’ diyor. Sonra Merkez Bankası faizi yükseltiyor. Eğer devlet yüz milyarlarca lira borçlanmasa herkes primini zamanında ödese gidip, o kapıyı çalmazsınız. Ülkenin ödediği faiz miktarı 16 yılda 151 milyar dolar. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti dünyanın en yüksek faiziyle borçlanan ülkesidir. İçerideki faiz lobisine ödediği faiz, 687 milyar TL. Bizim projemizi hayata geçirirsek sıfır faizli kredi vereceğiz. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmiş olacağız. Ne kadar çok vergi ödersen o kadar çok kredi alırsın. Ne kadar çok sosyal güvenlik primi ödersen o kadar sıfır faizli kredi alırsın. Şirket, katma değeri yüksek ürün üretiyorsa ona açacağımız kredi limiti 2- 3 kat olacak.”

Taylan YILDIRIM- Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

The post Kılıçdaroğlu: Geleceğe Yönelik Tek Cümlesi Yok appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ