Karaciğerinden Bu Çıktı, Doktorlar Bile Şaşırdı

05 Mart 2018 44 0


Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalına karın ağrısı ile Fethiye’den gelen 59 yaşındaki Ayten Polat geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu.

Karın ağrısı şikayetiyle Fethiye’den Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne gelen 59 yaşındaki Ayten Polat, Genel Cerrahi Anabilim Dalına başvurdu. Yapılan incelemeler sonucunda Polat’ın karaciğer sol lobu tutan 10×6 cm boyutlarında kist tespit edildi. Halk arasında daha çok köpek kisti olarak da bilinen hidatik kisti kapalı yöntemle alınan hasta sağlığına kavuştu.

Ameliyat hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın,“ Üniversitemiz Genel Cerrahi Kliniğine uzun süredir devam eden karın ağrısı şikâyeti ile başvuran hastanın yapılan incelemelerinde karaciğer sol lobu tutan 10×6 cm ebatlarında kist tespit edildi. Mevcut kistin daha çok halk arasında köpek kisti olarak bilinen ve en çok karaciğeri tutan kist hidatik hastalığı ( köpek kisti ) olduğu tespit edildi. Hastanemiz genel cerrahi kliniği doktorlarından Doç.Dr. Ali Kağan Gökakın ve Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota tarafından  kapalı yöntemle (laparoskopik)  kistotomi+drenaj+omentopeksi ameliyatı başarı ile gerçekleştirildi. Ameliyatta, kist drene edilerek kistin iç zarı ( germinatif membran ) çıkarıldı ve mevcut boşluğa karın içi yağlı dokudan yama (omentopeksi) yapıldı. .Daha önceleri açık cerrahi ile yapılan bu tür ameliyatların kapalı yöntemle yapılması ile hem hastanın iyileşmesi hızlandı hem de yatış süresi kısaldı.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Aykota eskiden 10 ila 15 cm boyunca açık kesi ile yapılan ameliyatların 3 adet laparoskopik cihaz girişi ile yapıldığını ve hastanın iki gün içinde sağlığına kavuşarak şifa ile taburcu edildiğini de bildirdi.

No tags for this post.

The post Karaciğerinden Bu Çıktı, Doktorlar Bile Şaşırdı appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam