İşveren De Düşünülmeli

04 Ocak 2018 37 0


DENİZLİ Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, asgari ücretin belirlenmesinin ardından işverenin maliyeti desteksiz omuzlayamayacağını, 2018’de hükümetin işvereni desteklemesinin zorunlu olduğunu söyledi.

DSO Başkanı Müjdat Keçeci, kendisinin asgari ücretin gerçekten çalışanların yaşamlarına cevap verebilir şekilde olmasını savunduğunu, enflasyon oranının altında bir zam oranının insanlık dışı bir yaklaşım olacağını söyledi. Konuyla ilgili açıklamasını sürdüren Keçeci, “Ancak asgari ücret belirlenirken yapılan zammın tüm maliyetinin işverene yüklenmesi de işveren tarafındaki dengeleri alt üst ediyor. Bu nedenle özellikle 100 TL’lik desteğin devam etmesi elzemdir. Kadın ve gençlerin istihdamı için verilen teşvikler de devam ettirilmelidir. Zira istihdamdaki en büyük sorun, bu iki grubun iş piyasası içine çekilememesinden kaynaklanmaktadır” dedi.

Son gelen zam oranıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan işveren maliyetinin 2 bin 384.66 TL olduğunu ifade eden Keçeci, “İki seneden beri asgari ücretin yükselişi, iş dünyasını düşündürüyor. Sanayici olarak bizler, üretmek, ihracat yapmak ile ilgili bir takım hesapları yapmak zorundayız. 2015 yılında 1 asgari ücretin işverene maliyeti 1496.36 TL iken bugün 2 bin 384.66 TL oldu. 3 yılda yüzde 59’luk bir artıştan bahsediyoruz. Her sene olduğu gibi bu sene de altını çizerek söylüyorum. İşçimizin aldığı parada gözümüz yok. Keşke bu rakamlar daha yukarı çekilebilse ve işverenlerin zorlanmadan verebildiği, işçilerimizin daha refah yaşayabildiği rakamlar konuşulsa. Ancak ne yazık ki ülke gerçeğimiz bu değil” dedi.

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

No tags for this post.

The post İşveren De Düşünülmeli appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam