İşte Denizli’nin Lezzet Haritası

10 Ocak 2018 67 0


Her şehrin, her ilçenin kendine özgü yemekleri ve mutfağı var. Ait oldukları şehirlere değer katan bu yemekler, şehrin marka değerlerine de çok önemli katkılarda bulunuyor.

Denizli’de de, ait olduğu yörenin simgesi haline gelip kültür varlığı olarak anıtlaşan ve bir şehre mal olmuş, bütünleşmiş yemekler listesi şöyle:

Kuyu Tandır Kebabı:

Kuzu etinin ön bacaklarından, kol üstünden, kaburga fileto kısımlarından yapılan, Tandır içinde uzun saatler boyunca kendi yağını içine çekerek pişirilen yöresel bir lezzet. Sırf bu lezzeti tatmak için kilometrelerce yol katedip gelen müdavimleri var. En iyi yapan ilçeler ise Babadağ ve Tavas ilçeleri.

Yanık Yoğurt:

Çok sayıda Denizlili kadına kazanç kapısı olan, pazar yerlerinde satılan, son dönemlerde Denizli’nin bazı marketlerinde de satılmaya başlayan bu yörük kültürüne ait yöresel yoğurt Denizli’nin Tavas, Babadağ, ve Honaz ilçelerinde yaygın olarak tüketiliyor.

Çaput Aşı:

Sıcak et suyuyla pişen, koruk suyu eklenen, kuzu etli, taze asma yapraklı, kimyon karabiber ile tadı taçlandırılan bir çeşit yörük pilavı.

Yoğurtlı Patlıcan Gömmesi:

Közde pişirilmiş patlıcan ezmesinin yağ ve soğanla kavrulup yoğurtla karışmasıyla oluşan bir çeşit meze. Üzerine pulbiberli eritilmiş tereyağı gezdirilerek servis edilir.

Arabaşı Çorbası:

İçine haşlanmış tavuk parçaları eklenerek yapılan salçalı tereyağlı bir çorba türü olan yöresel arabaşı çorbası, su, un, tuz kullanılarak dökülmüş özel bir hamurla birlikte içilir. Babadağ halkı tarafından çok sevilen ve yapılan bir çorbadır.

Kuru Patlıcan Dolması:

Öncesinde dilim dilim kesip içi oyularak iplere geçirilip kurutulmuş patlıcanın haşlanarak, içine ise salçalı etli pirinç harcı eklenerek pişirilen bir dolma türü. Genellikle yufka arasına dürülerek yenir.

Babadağ Keşkeği:

Türkiye’nin pek çok bölgesi keşkeği kendi yöresel lezzeti olarak görse de, babadağ keşkeğinin özellikle Ege bölgesinde meşhur olduğu bir gerçek. Dövülmüş haşlama et ve buğdaydan yapılan keşkeğin pişme süresi zahmetli, ama lezzeti de bir o kadar muazzam bir yemektir.

Tavas Baklavası:

Geçtiğimiz günlerde tadı Türk Patent Enstitüsü’nün onayı ile tescillenen Kale Tavas baklavasını diğer baklavalardan ayıran en önemli özelliği, 40 kat açılıp, her katına bol ceviz eklenmesi ve bakır tepsilerde pişirilmesidir.

Kale Tahinli Pidesi:

Çifte kavrulmuş susamdan yapılan tahin ile hazırlanan, üzerine şeker ve tercih doğrultusunda bal ve ceviz ile servis edilen kale pidesi, Denizli’nin kuşkusuz ki en çok sevilen lezzetlerinden.

No tags for this post.

The post İşte Denizli’nin Lezzet Haritası appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam