İŞTE DENİZLİ KAHVALTILARININ OLMAZSA OLMAZI

21 Nisan 2018 63 0


Eğer güne enerjik bir başlangıç yapmak istiyorsanız bunun ilk şartının güçlü bir kahvaltı olduğunu unutmayın. Kahvaltı iyi beslenmenin anahtarı, “olmazsa olmaz” ön şartıdır.Ülkemiz kahvaltılıkları mutfağımız kadar zengin. Peki Denizli’de kahvaltıların olmazsa olmazı nedir? Gelin hep birlikte görelim. Bu galeri kahvaltısını çalıştığı ofiste simit- peynir- çay üçlüsü ya da poğaça çay ikilisi ile yapan ve haftasonu yapacağı serpme kahvaltının hayalini kuranlar için geliyor.

Denizli

 

Denizli’de kahvaltıların vazgeçilmezi közde pişirilmiş kuru biberin üstüne haşlanmış yumurta ve kuru soğan ile yapılan yumurta salatasıdır. Acıpayam ve çevresinde hazırlanan tereyağlı yufka da yöreye has bir başka kahvaltılıktır.

İzmir

İzmir’ kahvaltıları da mutfağı kadar zengindir. Çıtır gevrek, susam yağıyla hazırlanan ve haşlanmış yumurtayla yenen boyoz, domates-biber ve izmir tulumu ile hazırlanan kumru…

Pişi, yağda kızartılmış hamur olan keçibacağı, peynirlisi, kıymalısı ve patateslisi yapılan katmer ve lor üstüne konulan karabaş otu reçeli en önemli karekteristik kahvaltılıklardır.

Diyarbakır

Diyarbakırlılar genellikle tabla ciğercilerinde kahvaltı yapar. Ama mükellef bir kahvaltı sofrasında klasiklerin yanına soğuk güveç, turşu, közde patlıcan, biber domates ve patates kızartması, tüm bunlara ilaveten de koyun yoğurdu eklenir.

Van

Vanlılar için yüzyıllardan beri süregelen kahvaltı kültürü bir geleneğe dönüşmüş durumda. Bir çok Vanlı, kahvaltısını çoğu zaman evlerinde değil, kahvaltı salonlarında yapıyor. Bu sofraların en göze çarpan yöresel lezzeti otlu peynir, Bahçesaray balı ve mısır unuyla cevizden yapılan Van çöreğidir. Tabi un yumurta ve yağdan yapılan murtuğa ve sütte bekletildikten sonra öğütülmüş buğdaydan yapılan kavutu da unutmamak gerekir.

Karadeniz

Özel peynir ve Trabzon tereyağı ile yapılan yöresel mıhlaması, Rize kavurması, turşu tavali, mısır ekmeği ve pideleri ile Karadeniz’in her yerinde doyumsuz bir kahvaltı keyfi yaşayabilirsiniz.

 Kahramanmaraş
Kahramanmaraşlılar genellikle sabahları kelle paça yiyerek güne başlamayı severler. Kahramanmaraş peyniri, yöresel gözlemeler, Maraş çöreği de yöreye has diğer kahvaltılıklardır.

Afyon

Afyon kahvaltılarının en vazgeçilmez ürünü manda sütünden yapılan Afyon kaymağıdır. Tabi Afyon sucuğunu da unutmamak lazım.

Kayseri

Sucuk, kaymak, bal ve tabii ki pastırma kayseri kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

Kars

Fırından yeni çıkmış mis gibi kokan mısır ekmeği, iyi dinlenmiş bir kaşar peyniri ve taze tereyağı Kars kahvaltılarının başrol oyuncularıdır.

No tags for this post.

The post İŞTE DENİZLİ KAHVALTILARININ OLMAZSA OLMAZI appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam