İİMEK 2018 yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Hasan Karahan Başkanlığında Yapıldı

23 Ocak 2018 30 0


Denizli’nin işgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak amacıyla düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2018 yılı 1. toplantısı gerçekleştirildi.

Denizli Valisi Hasan Karahan başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İŞKUR İstihdam Uzmanı Mehmet Rüçhan Özkan, Denizli İŞKUR İl Müdürü V. Fatih Işık, Kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda Vali Hasan Karahan: “ Denizli’de istihdam önemli bir noktada çünkü ciddi bir sanayi potonsiyelimiz var. En büyük sorun kalifiye eleman ve en zor iş de insanı eğitebilmek. Bu yüzden eğitim diyoruz. Bu yönde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Sanayicilerimizin de büyük bir ilgi ve desteği var. 60 sanayicimizle birlikte meslek liselerini nasıl daha aktif bir şekilde kullanabiliriz düşüncesenden yola çıkarak sanayicilerimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalayacağız.Örnek proje olarak Meslek Lisesini bütünüyle öğretmenler hariç OSB Yönetimi’ne devrettik bu Denizli için güzel bir başlangıç oldu. Denizlimize hayırlı olsun”dedi.

İstihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü V. Fatih Işık, işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi.
İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya Denizli ilinden beklentilerinin yüksek olduğunu, istihdamı artırma hususunda elbirliği ile çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Uzunkaya, Milli İstihdam Seferberliği Kapsamında 2017 yılında İŞKUR olarak başarılı çalışmalar yapıldığını, 2018 yılında da yeni teşvikler ile birlikte istihdamın artacağını söyledi. Teşvikler hakkında bilgilendirme yapan Uzunkaya; ‘’ Cezadan çok teşvik politikası ile engellileri işgücü piyasasına kazandırmayı, kendi işini kuran girişimci engellilerimize 50.000 TL hibe desteği sağlayarak onları iş sahibi yapmayı, çalışan bayanlara 400 TL kreş yardımı yaparak istihdamlarının önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Toplantıda, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülerin, Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne sunduğu proje başvurularının değerlendirilerek Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi hususu da görüşüldü. Bu kapsamda on sekiz proje İŞKUR Genel Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere Kurul onayına sunuldu.

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür V. Fatih Işık; ‘’ 2017 yılı Faaliyet Raporunun değerlendirilmesi ve onaylanması”, 2017 yılında eğitim planında yer almayan ancak kurum tarafından açılan kursların eğitim planına dahil edilmesi’’, ”2018 yılı Kurs Eğitim Planının onaylanması” ve ‘’İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun organları olan Denetleme ve Yürütme Kurullarının yeniden oluşturulması için Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürlüğüne yetki verilmesi’’ hususlarında Kurul’a teklifte bulundu.
Kurul Üyelerinin görüş ve önerilerinin ardından toplantı sona erdi.

No tags for this post.

The post İİMEK 2018 yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Hasan Karahan Başkanlığında Yapıldı appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam