Galericilerin Sorununu Başkan Zolan Çözdü


Denizli’de ikinci el oto galerilerinin kent dışında yapılan yeni Otogalericiler Sitesi’ne taşınması sıkıntısı Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gerilime neden oldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi kent merkezi Denizli Galericiler Sitesi Kooperatifi’ni kurması ve Beylerli’de modern bir tesis inşaa etmesi ile galericiler arasında taşınıp taşınmama problemi doğdu. Tesisin inşasına büyük destek veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin Mart ayında tüm eksiklerinin giderilip galericilerin bir an önce buraya taşınmasını istedi. Ancak yetkinin yerel yönetimlerde olması ve Pamukkale Beldiyesi’nin galericilere taşınma yazısını gönderip Merkezefendi Belediyesi’nin bu yazıyı ilçedeki galericilere göndermemesi işlerin karışmasına neden oldu.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilçedeki ikinciş el oto galericilerine bir yazı göndererek 1 Nisan’a kadar işyerlerini tahliye edip yeni siteye taşınmalarını istedi. Ancak Merkezefendi Belediyesi ikinci el oto galericilere herhangi bir yazı göndermedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde Ulaştırma Komisyonu galericilerin kent dışına çıkma konusunda bugün meclise bir yazı göndererek, konunun tartışılmasını istedi. Faaliyet raporu ve encümen seçimleri gibi önemli maddelerin görüşüleceği meclis toplantısında 53’ncü maddede ek gündem olarak meclis üyelerinin önüne gelen konu toplantının başında oy birliği ile kabul edilerek seçimlerden ve faaliyet raporlarından öne alınarak 49’ncu maddeye sıra aldı.

Galericilerin şehir dışında yapılan yeni Otogalericiler Sitesi’ne taşınması ile ilgili açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Gerek İç İşleri Bakanlığımız, gerekse belediyelerimiz, hep beraber baktığımızda şehrimizde ulaşım sorunları kolaylamak, riskleri ve güvenliği tehlikeye sokan yapıları, kullanım alanlarını ortadan kaldırmak amacıyla hem gürültülü hem de kullanım anlamında uygunsuz olan, üstelik arsa işlerinde kontrol kuleleri barındıran, bina altlarında her türlü riski barındıran bir sektörün hem kendi alanlarında daha iyi ve daha güzel yerlere gitmesi, kümelenme dediğimiz birlikte olduğunda pastanın büyümesi amacıyla bir sitelerin oluşmasını arzu etmiştik.Bugün de Denizli’de, Uşak’ta oluşmuş durumdadır.Denizlimizde de bugün artık eğer biz insanlarımızın yaşayabileceği modern bir şehir isek, kaldırımlara araçların park etmemesi veya satış noktalarının oluşmaması, gelen giden insanların parklanma anlamında uygun yerlerin olduğu yerlerde bu işlerin yapılıyor olması hele hele kontrol ve güven anlamında da bir site içerisinde olması çok çok önem arz etmektedir. Artık Denizli buna hazırdır. Daha önce örneği’ni Traktörler Galerisi’nde yaşamıştık. Her zaman söylüyorum, en güzel karşılandığımız yer orası.Giderken de bazı zorluklar oldu ancak birkaç dakika geçtikten sonra artık sadece denizli’ye değil, ege bölgesine hitap etmeye başladılar. İnşallah oto galericilerimizde sadece denizliye değil, Aydın’dan Isparta’sına Burdur’una İzmir’ine kadar bu bölgede her türlü alınacak ikinci el araç nerede alacaksa mutlaka Denizli’ye gelme ihtiyacı hissedecektir. Bunu arzu ve gönül rızasıyla gerçekleştirmeyi diliyoruz. Bir şehrin faydasına, bu işi yapan, sektörün içinde bulunan çoğunluğun faydasına şehircilik anlamında bulunacağımız, duracağımız yer bellidir. Biz de bu sitede otogalericilerin taşınmasını talep ettik. Üzerinde çalışıyoruz. İnşallah Denizlimize hayırlı olsun. Emek veren herkesin, Başta Hüseyin Gürlesin beyin başkanlığında çok emeği oldu, bundan sonra da olacağına da eminim. Başkan Muhammet Subaşıoğlu da çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da bu işin gerçekleşmesi konusunda hep beraber Büyükşehir olarak tüm çalışanlarımızla birlikte ve tabi ki siz galerici, arkadaşlarımızla esnafımızla, meclis üyelerimizin vereceği kararlarla birlikte bu işin altına imza atacağız diye düşünüyoruz” dedi.

“BAŞKANIM ‘İYİ Kİ ORAYA GÖNDERDİNİZ’ DİYECEKLER”

CHP’li meclis üyesi Mustafa Çallıca, bu işin oldu bittiye getirilerek yapıldığını söylemesi üzerine konuşan Başkan Zolan, “İstiyoruz ki Denizli görüntüsüyle, ulaşımıyla, şehirciliğiyle, her yönüyle, hele hele böyle örnek bir sitelerle olsun “Denizli’ye gidin bir ikinci el otomobil sitesi görün. Nasıl oluyormuş?” desinler. Esnafımız orada kendi aracını bugün bir evin altında, bir arsanın içinde satıyor. Ama bir sit içerisinde olduğunuz zaman orada bir çok çeşitli araçlar olacak.Tüm araç almak isteyenler, o siteye gelecek. Bir gün bir esnafımızın aracını beğenecek, öbür gün öbür esnafımızın aracını beğenecek. Yani oraya giden esnaf aslında daha önce 10 kişiye 20 kişiye sunduğu araçlarını, belki günde 3 bin 5 bin kişinin ziyaret edeceği oto galericiler sitesinde o araçlarını 3 bin 5 bin kişiye sunar hale gelecek. Bölgeden de ilave pasta büyüyecek.Bir çok illerden alım satımla ilgili orada belli güvenceleri olacak, orada alışveriş yapmak noktasında belli güvenler verilecek. Bu artık kurumsallık anlamında da Denizlimizi bir noktada daha iyiye daha güzele götürecek. Bu sektörde var olan bir vatandaşımız, bir kardeşimiz, hiç kimse “Benim haberim yoktu bu işten.Yeni haberim oldu” diyemez. Çünkü çok duyurular yaptık.Her yıl hem ilçe belediyelerimiz, hem Büyükşehir Belediyesi olarak bizler bir çok yazılar yazdı, gönderdi. O konuda herhangi bir sıkıntımız yok. Birkaç ay içinde arzu etmeyen esnafımız, orada çok mutlu olacak. “Başkanım iyi ki bizi oraya gönderdiniz, biz istemedik reddettik ama iyi ki gönderdiniz” diyecek.Bu işte inşallah Denizli kazanacak. Oradaki esnafımız kazanacak. Denizlili vatandaşlarımız araç almaya gittiğinde oraya gidecek, kısa zamanda kendi arzu ettiği aracı ve modeli fiyata, cebine uygun orada bulup satın alacak. Vatandaşlarımıza da çok büyük bir hizmet. Bunu bir an önce hayata geçirmek gerekiyor. Onun için her gün kayıptır.Şehrimiz açısından, esnaflarımız açısından, vatandaşlarımız açısından kayıptır diye düşünüyorum.” dedi.

CHP’Lİ ŞENİZ DOĞAN “BU İNSANLAR NE YAPACAK?”

CHP Büyükşehir Belediye meclis üyesi Şeniz Doğan, “Aylardır bizim meclisimizde de bu konu gündemde.Galericiler sitesinin şehrin içinde olmasının güvenliği olmadığı, görüntü kirliliği yaptığı konusunda hemfikiriz, aynen size katılıyoruz. Tabi ki de şehrin dışında olması şehrin estetiği, görselliği açısından ve güvenliği anlamında daha iyi fakat galericiler sitesindeki dükkan sayısına baktığımızda bizim Denizli genelinde ruhsatsız ve ruhsatlı olmak üzere genel konuşuyorum ki sizden ruhsat alamadığını söyleyen bu konuda şikayetçi arkadaşlarda var. Malesef dükkan sayısı kişi sayısını karşılamıyor. Dolayısıyla bu insanlar ne yapacak? Birkaç galerici esnafımızla konuştğumuzda 50-60 dükkanın boş olduğunu söylemişlerdi. En ücra en köşedeki dükkanların dahi fiyatlarının çok faiş olduğunu hatta dövizin artmasıyla bu kiraların euro ve dolar bazında bir yıllık peşin istendiğini, böyle bir ekonomik durumlarının olmadığını söylediler. Gerçekten bu onlar için büyük bir sıkıntı. Taşınması konusunda hem fikirim.Ama Bakanlığın da yeni bir yönetmeliği var. Şartnameye uyanların yerinde kalabileceği anlamında kaldı ki bazı galerici arkadaşlar da dava açmaya hazırlanıyorlar. Tamam taşınsın hem fikiriz. Ama diğer arkadaşlarımızın da görüşünün alınıp mütabık bir şekilde onların da en azından dışarıda kalmaması için tekrardan bir konsey usulü sağlanıp, bir karar alınmasının doğru olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

CHP’li Şeniz Doğan’ın sözlerine cevap veren Başkan Zolan, “Tabi bu denge oluşacaktır. Sadece tek site yok. Birde özel sektörün uzun zamandan beri bitirdiği bir galeri var. Ama özel sektörün yaptığı galericiler sitesi bittiğinde galeri yapıldı gidin demedik.Çünkü e-ticaret anlamında bakılacaktı. Sayı anlamında da yetersizdi. Bu galeri 6 yıl önce tamamlandı. Arkadaşlar dedik ki “Siz yapın, ben destek vereceğim”. İşte Hüseyin Gürlesin il genel meclisi başkanı o zamanlar, o da destek verecek. İnanır mısınız bu kooperatifle ilgili detayı bildiğim için bu işe her iştikal eden insana ulaşıldı. “Gel bu kooperatife üye ol, burada senin de yerin olsun” denildi. Bizzat biliyorum. Sebebi bu ne olursa olsun, o gün teklif edilip yer sahibi olmayan insanlarımız vardı. Keşke tabi ki bugün dediğiniz kişiler zamanında başvursaydı, belki bu daha geniş yapılabilirdi. Ama belli sayı da yapıldı.Sayı anlamında da yetersizlik söz konusu değil. Yani sonuçta bu işi yapmak isteyen arkadaşlarımıza da yer var.Ruhsatlı veya ruhsatsız herkes fark etmez. Öncelikle burada önemli olan orada ilgili olanlar. Sonra taşınmayanlarla ilgili de hep beraber kendilerine gereken tavsiyelerde bulunacağız.Denizli’de bir tane nasıl traktör satan galerici kalmadıysa, bir tane de otomobil oto galerisi kalmayacak.Bir an önce insanların yeni galeri sitesine taşınmasını ben tavsiye ediyorum. Sona kalmamak lazım.” dedi.

Pamukkale İlçesi’nde 85 ruhsatlı, 8 ruhsatsız toplam 93, Merkezefendi İlçesi’nde 12 ruhsatlı, 63 ruhsatsız olmak üzere toplam 72 galerici var. Pamukkale İlçesi ve Merkezefendi İlçesi’ndeki toplam galerici sayısı 168’dir.Yeni yapılan galericiler sitesinde 225 dükkan bulunurken bunlardan 80 dükkan boş duruyor.

“BAZI GALERİCİLER TAŞINMAK İSTEMEDİKLERİ İÇİN BU SÖZLERİ SÖYLÜYOR”

Başkan Zolan’ın oto galericiler sitesindeki dükkan kiralarıyla ilgili sorusu üzerine konuşan galerici Kemal Dağ, “Arkadaşlarla 5 yıl önce kooperatif kurduk. Denizlideki bütün galericilerin hepsinin bu kooperatiften bilgisi var. Önce aldığımıza yerimiz 40 dönüm falandı. Hüseyin Gürlesin başkanımız meclis başkanı iken, “Arkadaşlar burası size yetmez burayı büyütün” dedi. Buradaki arkadaşlarla beraber 98 dönümlük yer aldık. Ondan sonra bu kooperatifi kurduk.146 dükkan, otomobil sitesi var.Dükkanların yarısı boş, 3 bin lira yerine göre 4 bin lira kira ödüyoruz.Ama şu anda biz arsalarda duruyoruz.Bizim tuvaletimiz bile yok. Biz orada 2 bin lira, 3 bin lira bin 800, bin 900 lira kira veriyoruz. Ortalama 2 biner lira kira veriyoruz. ege bölgesinin en güzel sitesini yaptık, bizim showroom’umumuz var. Çünkü arabalarımız için hem bekçilerimiz hem showroom’umumuz var. Yani kiracı olarak oto galericiler olarak buradayız. Sadece bu 15 arkadaş yıllardır bu işe karşı geldiği için, bizden önce de 5-6 kooperatif kurulmuş, bu kooperatifler hep fes olmuş. Bu 15 arkadaş var. Bunlarda bu galericiler sitesine taşınmak istemediği için bu sözleri çıkarıyorlar. Euro ile dolar ile işimiz yok. Bizim orada kiralar belli. Bütün galerici arkadaşlar burada . Şu anda 2 sitenin üyeleri burada. Herkes yerinden memnun. Biz esnaf olduğumuzu hissediyoruz. Çünkü galericilere hep değişik gözle bakılıyordu. Biz şu anda kendimizi esnaf olarak görüyoruz. Buradaki herkes bu durumdan memnun. Bu arkadaşlar neden böyle yapıyorlar bilmiyoruz. Biz oraya taşınmak istiyoruz ama toplu bir şekilde taşınmak istiyoruz. Nazilli ilçe olduğu halde sitesi var, Aydın’da Muğla’da site var. Sadece Denizli’de yok. Denizlimiz artık büyüdü, vizyon şehir oldu. Bütün galerici arkadaşlar memnun sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

GRUP KARARIYLA ELİ KOLU BAĞLANDI

Meclis Ak Parti grubu meclis öncesi toplantısında ikinci elcilerin şehir dışına çıkması konusunda grup kararı alırken, galericilere yazı göndermeyen Subaşıoğlu’nun elini kolunu bağladı. Oylama sırasında da Subaşıoğlu grup kararına uyarak tahliyelere onay verdi.Konu hakkında konuşan Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Otogalericiler sitesinin, şehir dışına taşınması, bir oto galeri, site alanının Denizlimize kazandırılması neticesini doğuracak bu adımı inşallah birazdan oylayacağız.Oy birliği ile bu karar alınmış oluyor. Bugünden sonra bütün galerici esnafı arkadaşlarımızın sitelere, taşınmasıyla Denizlimiz yeni bir güzelliğe kavuşacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

YETKİYİ BÜYÜKŞEHİRE ALDILAR

Merkezefendi Belediyesi’nin yetkisi bir manevra ile belediye meclisinde elinden alındı. Ulaştırma Komisyonu meclise gönderdiği komisyon raporunda büyükşehir belediyesinin yetki alanına giren güvenlik ve risk gibi konuları gündeme getirerek Merkezefendi Belediyesi’ni ikinci elciler konusunda adeta bypass etti. Görüşmeler sırasında herkes Merkezefendi Belediyesinden olumsuz yönde görüş beklerken bu tavrı CHP grubundaki bazı meclis üyeleri gösterdi.

GÜRLESİN “BURADA KAZAN KAZAN OLACAK”

Mecliste söz alan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Biz burada dengelerin oluşması anlamında bana gelindiğinde 40 dönümden 96 dönüme çıkarıldı. Bunu özellikle ben istedim. Çünkü keşke 200 dönüm olsaydı o günde söyledim aslında 98 dönüm azdı. Sağolsun arkadaşlarımız dikkate aldılar ki işte bugün gelinen nokta bu. Bu bizim uzun vadede öngörümüz. Bölgenin ben Denizli’nin bir numara olmasını istiyorum. Hatta şunu söyledim etap etap yapabilirsiniz. 200 dönüm 250 dönüm araziyi alın ki ihtiyaç halinde düzenleme yapın. İhtiyaç oldukça 125’er dönüm etap etap bunlar yapıldığında daha da güçlü olunur demiştik. İyi ki 96 dönüme çıkarılmış. Bu sıkıntının bugün konuşulmasına rağmen bu noktada daha da tıkanmayacakmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada kazan kazan olacak. İddia ediyorum. Şöyle zaman değerli.Zamanı parayla satın alamıyorsunuz. Alıcı da buraya geldiğinde birinci mağazadan alışveriş yapamıyorsa 10’ununcudan yapacaktır. Vatandaşın alternatifleri çok olacak. Hem de rekabet ortamı doğacak. Yani burada ben alıcının da satıcının da kazanacağını düşünüyorum. Sitenin şehrimize yakışan bir noktada olacağını düşünüyorum. Denizli’nin iki önemli sorunu trafik ve otopark problemi. Bundan dolayı bu sürecinde bunu destekleyeceğini düşünüyorum. İnsanımıza yakışan, galericilerimize yakışan bir ortama doğru gidilmesi ve kurumsal olması ülkemizin artık geldiği noktayı da ortaya koyacaktır. Bundan dolayı da ben emeği geçen kim varsa başlangıçtan bugüne kadar herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

56 ÜYE EVET 13 RET OYU VERDİ

Konuşmaların ardından şehir merkezinde faaliyet gösteren ikinci el oto galerilerinin yerleşim alanları dışında belirlenmiş yeni yere taşınmasına ilişkin Zabıta Dairesi Başkanlığının yazısı kararı oy birliği ile kabul edildi. Uzun süredir bu kararı bekleyen galericilerin beklediği oylama tüm konuşmaların sonunda gerçekleşti. Mecliste tüm partilerden toplam 56 üye kabul oyu verirken 13 üye ret oyu verdi. Oy çokluğu ile karar meclisten geçerken top da Denizli Büyükşehir Belediyesine geçmiş oldu. Kısa süre içinde galericilere yazı göndererek tahliye talebinde bulunması beklenen Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde oylama sonunda şenlik vardı.

No tags for this post.

The post Galericilerin Sorununu Başkan Zolan Çözdü appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here