Eski Tugay Komutanının Cezası Belli Oldu

09 Ocak 2018 47 0


Denizli’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Denizli 11. Komando Tugayı’ndan “intikal eğitimi” adı altında Ankara’ya gönderilmek üzere 517 askerin Çardak’a götürülmesiyle ilgili davanın son celsesi bugün tamamlandı.

Trafik kazasında hayatını kaybeden dönemin Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan soruşturmanın ardından aralarında 11’inci Komando Tugayı’nın eski komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın da bulunduğu 1’i firari 64 sanığın yargılandığı dava bugün tamamlandı. 26 Aralık 2016 yılında başlayan davada yoğun güvenlik önlemleri alındı.Mahkeme salonlarının bulunduğu yerleşkeye girişte sanık yakınları tek tek arandı. Salona giriş öncesi de x ray cihazından geçirildiler. Ayrıca çok sayıda polis mahkeme salonu çevresinde güvenlik önlemi aldı.

SON SÖZÜ “HAYIRLI OLSUN” 

Mahkeme Başkanı, karar öncesi sanıklara son sözlerini sordu. 11. Komando Tugayı’nın eski komutanı Kamil Özhan Özbakır, son söz olarak “hayırlı olsun” demekle yetindi. Söke’deki birliğin eski Komutanı Erol Akman ise, son söz yerine uzun bir savunma yaptı.

ÖZBAKIR HAKKINDA KARAR VERİLDİ

Mahkeme salonunda hazır bulunan sanıkların son sözlerinin ardından duruşmaya kısa bir ara verildi. 10 dakikalık aranın ardından yeniden salona dönen mahkeme heyeti, davayla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Tugayın eski Komutanı Kamil Özhan Özbakır ve Söke’deki birliğin eski Komutanı Erol Akman’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarpttırdı. Sanıklardan suçlu bulunan Ziver İnci, Avşın Yapar, Oğuz Ay ve Muhammet Ekinci’ye ise müebbet hapis cezası verildi. Söke’deki birliğin bazı güvenlik kamerası kayıtlarının silinmesiyle ilgili de er Tolga Kılınçarslan 2 yıl hapis cezası aldı. Daha sonra da bu ceza 1 yıl 8 aya indirildi.

FAHRETTİN DEMİR’İN DOSYASI AYRILDI

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Denizli’deki kilit isimlerinden olan ve halen firarda olan Tugay’ın eski Kurmay Başkanı Fahrettin Demir’in dosyası ise bu davadan ayrıldı.

BERAAT EDENLER

Bu davada beraat edenlerin isimleri ise şöyle: Ertuğrul Yavaşça, Mutlu Avcı, Ali Savaş, Adem Altundağ, Celil Basıkar, Ali Zor, Rafet Parlatan, Şevket Hamdi Akkaya, Ferdi Acar, Çetin Öztürk, Ümit Soyer, Yakup Atılgan, Fatih Akın Arslan, Nazmi Keskin, Hüseyin Öğüt, Tank Ekmen, Semih Kurt, Birant Yönel, Yunus Karagülle, Hacı Ahmet Öz, Kazım Coşkun, Cüneyt Kurum, Vedat Somer, Muharrem Burak Salar, Yusuf Acar, Güner Kaçar, Haşan Önal, Eren Toksoy, Hüseyin Yavuz, Abdullah Özdoğan, Mustafa Ziya Yaşar, Ümit Coşkun, Harun Türkmenoğlu, Hüseyin Çakır, Muhammet Yıldız, Yakup Beköz, Habip Ali Erdem, Tufan Demirci, Vedat Engin, Ali Kanat, Mehmet Asiğ, Mustafa Emre Temlioğlu, Aytekin Özgüven, Hüsnü Akcan, Caner Balkan, Ali Pek, Hakan Açıkgöz, Burak Aybey, Özcan Öz, Ali Ünal, Burak Badur, Turgay Ölmez, Muhammet Gökçe, Ali Çalım, Ahmet Ali Akın ve Şadan Kınıt.

Kaynak: d20haber.com

No tags for this post.

The post Eski Tugay Komutanının Cezası Belli Oldu appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam