DOSEV Başkanı Şıracı, Tarih Çalıştayında Konuştu

19 Kasım 2018 240 0

[ad_1]

Denizli Doğa Sevenler Derneği Başkanı Ümit Şıracı, Antalya’da 17-18 Kasım tarihlerinde Ön Türk Akademisi tarafından düzenlenen tarih çalıştayına katıldı.

DenizliPost yazarlarımızdan Denizli Doğa Sevenler Derneği Başkanı Ümit Şıracı, Antalya’da 17-18 Kasım tarihlerinde Ön Türk Akademisi tarafından düzenlenen tarih çalıştayında konuştu.

Konuşmacı olarak çalıştaya katılan Şıracı, “Türklüğün oluşum dönemleri ve erken çağlarıyla ilgili çeşitli konular ve özellikle sorunlar katılımcı bilim adamları tarafından masaya yatırılmış ve son derece güzel bildirilerle değerlendirilmiştir. Ön Türk Akademisi’nin bu ilk faaliyeti aynı zamanda bu alandaki susuzluğumuzu göstermiştir. Önemli bir kısmı saha çalışmalarının sonuçlarını sunan araştırmacılar, böyle bir platformda toplanmanın ve görüşleri dile getirmenin faydalı sonuçları üzerinde fikir birliğine varmışlardır. Çağdaş milli kimliğin temelini oluşturması noktasında bütün dünyada büyük önem verilen köken araştırmalarında ülkemiz biliminin edilgen veya çevirmen konumunda kalmasının doğurduğu sakıncalar ve üzüntüler de dile getirilmiştir. Bu yüzden, bu alandaki kayıp zamanı telafi ve mevcut çalışmaları teşvik noktasında benzer etkinliklerin daha sık yapılması ve konuyla ilgili araştırmacıların birbirlerinden daha çok haberdar olarak, mümkün veçhile aralarındaki işbirliğini geliştirmesi gereği üzerinde durulmuştur. Bu temennileri önüne ve ilk faaliyetin rüzgarını arkasına alan akademimiz, bundan sonra da benzer bilimsel etkinlikleri sürdürme kararlılığını beyan etmekten gurur duymaktadır.” dedi.

 

No tags for this post.

The post DOSEV Başkanı Şıracı, Tarih Çalıştayında Konuştu appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ