Doğu Perinçek Denizli’de Konuştu: Çözüm Üretim Ekonomisi

08 Aralık 2018 205 0

[ad_1]

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Denizli’ye geldi. Denizli’de düzenlenen “Denizli Ekonomisi, Kriz ve Çözüm” adlı panele katıldı.

Vatan Partisi Denizli İl Başkanlığı İl Yöneticisi Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Gökhan Dikmen yönettiği “Denizli Ekonomisi, Kriz ve Çözüm”  adlı panel düzenledi. Panele Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Hay-Koop Başkanı Mehmet Varol, Sanayici Faruk Alyaz, Prof. Dr. Cengiz Çakır ve Ekonomist ve tekstilci Kubilay Gürsoy katıldı.

Hay-Koop Başkanı Mehmet Varol, gelişmiş ülkelerde tarıma GSMH’dan yüzde 2 destekleme yapılırken ülkemizde yüzde 0,85 destekleme yapıldığına dikkat çekti. Bununda büyük çoğunluğunun büyük yatırımcılara olduğunu belirten Varol, çözüm olarak desteklemenin artmasını, depolama sistemlerinin gelişmesini, ürün satışlarının kooperatifler aracılığıyla yapılmasını ve şeker fabrikalarının yeniden kamu eliyle yönetilmesini önerdi.

Prof. Dr. Cengiz Çakır “Gıda üretiminin stratejik bir alan olduğunu ancak gıdaya erişilebilirliğin daha önemli olduğunu söyledi. ABD’nin tarımda kendine yeten bir ülke olduğunu ancak beş milyon insanın aç kaldığını çünkü gıdaya erişemediğini belirtti. Çakır, tarım istihdam yaratan bir alandır. İhmal edilmemesi gerekir” dedi.

Sanayici Faruk Alyaz “46 yıllık sanayici olduğunu belirterek sanayi hammaddelerinin ithal hale geldiğini, mutlaka yerli üretime geçilmesi gerektiğini belirtti. Alyaz, sanayi teknoloji üretmeli, üniversiteler daha çok sanayiye katkı sağlamalı.” dedi.

Ekonomist ve tekstilci Kubilay Gürsoy ise “Denizli’nin Laodikya’dan beri tekstil ürünü sattığını söyledi. Makine ve hammaddede dışa bağımlılığın arttığını, enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, fason üretim nedeniyle markalaşılamadığını belirtti. Çok önemli üretim alanlarının özelleştirme ile ülkenin ekonomik işgale uğradığına vurgu yapan Gürsoy, yerli üretim yapmalı ve yerli malı kullanmalıyız.” ifadesini kullandı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Arkadaşlar durumu özetlediler. Ben böyle gitmez diyorum. Türkiye büyük bir kararın eşiğine gelmiştir. Bu duruma nasıl geldiğimizi kavrarsak çıkış yolu için de ipuçlarını yakalarız. Çözüm Atatürk’ün kamucu ekonomik programındadır. Atatürk “köylü milletin efendisidir.”diyordu, bunlar köylü millete yük diyor. KİT’leri ekonomiye kambur olarak görüyorlar” dedi.

ZORLUKLARI VE NİMETLERİ PAYLAŞACAĞIZ!

Türkiye’nin hem güvenlikte hem de ekonomide zor günler geçirdiğini belirten Perinçek, zorlukları belli bir kesime yıkmayacaklarını, tüm kesimleri birleştirerek zorlukları ve nimetleri paylaşacaklarını söyledi. Perinçek, Türkiye’nin önündeki tek çıkış yolunun üretmek, tasarruf yapmak ve Atatürk’ün planlı karma ekonomisine dönmek olduğunu belirtti.

Perinçek daha sonra Honaz ilçesindeki panele katılarak borcu borçla çeviren ülkeden üreten ülkeye geçileceğini söyledi. Perinçek, Honazlı kiraz üreticisinin ağaçlarını kesmek zorunda kaldığını ancak kendi iktidarlarında üreten Türkiye’nin saygın ve kişilikli yurttaşları olacağını belirtti.

No tags for this post.

The post Doğu Perinçek Denizli’de Konuştu: Çözüm Üretim Ekonomisi appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ