Denizli’nin İlk Hastanesinin Az Bilinen Öyküsü

06 Aralık 2017 66 0


Eski Denizli’nin sosyal medya hesabında yayınlanan Denizli’nin ilk hastanesi olan Memleket Hastanesi ve ilk ambulansının hikayesini muhtemelen bir çok kişi duymamıştır. Örneğin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan hastanenin Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin katkılarıyla kurulduğunu biliyor muydunuz? İşte Denizli’nin ilk hastanesinin kuruluş öyküsü.

Denizli ve Kurtuluş Savaşı denildiği zaman ilk akla gelen isim hiç kuşkusuz, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’dir. Ülkemizin en karanlık günlerinde Türk Milleti’ne ön ayak ve önder olan, mühim simalardan biridir bu saygıdeğer müftümüz. Ahmet Hulusi Efendi, yakın arkadaşları Hacı Tevfik ve Nakip Ziya Beylerle Hastane Yaptırma Derneği’ni kurarlar.

1913 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun en karışık olduğu zamanlarda bu Derneğin kurulmasıyla Denizli’de bir sağlık kuruluşunun yapılma teşebbüsü ilk defa resmiyet kazanmıştır. Derneğe ilk yardım olarak, o yılın kurban derileri toplanarak satılır ve böylece elde edilen 30 Osmanlı altını, yapılacak hastanenin ilk maddi çekirdeğini oluşturur. Peşinden hayırsever Denizli halkının katkıları da yağmaya başlar.

Hastane Arsası Denizli’nin En Yüksek ve Hakim Konumundaydı

Dernek, arsa olarak Denizli’nin en yüksek ve hakim konumdaki İnançoğulları’nın saraylarının kurulmuş olduğu Saraylar Mahallesindeki araziyi seçer. Seçilen arazi İzmirlioğulları ve Kunduracı Haşiller’in ailelerinden çok düşük bedelle satın alınır.

Bu yer halen 1 Nolu Sağlık Ocağı ve Sağlık Müdürlüğü’nün misafirhanesinin bulunduğu alandır. O tarihlerde hastane çevresi ve bugünkü Doktorlar Caddesi’nin bulunduğu geniş sahada hiçbir bina yoktu. Her taraf bağ ve bahçelik olup, hastane bu hakim tepeden, tek başına Denizli’ye bakıyordu. Hastaneye gidip gelecek düzgün ve kısa bir yol yoktu. Bayramyeri’nden Karcı’ya doğru uzanan bir patika hastane ile şehrin bağlantısını sağlıyordu.

 

Hastane İnşaatında Mahkum İşçi ve Ustalarda Katıldı

1913 yılında hastanenin temeli atılır. 1914 yılında yeni kurulan Denizli Özel İdaresine, İzmir Özel İdaresi tarafından, hastane inşaatı için 800 lira yardım edilir. Bunun dışında sancak mutasarrıfı İsmail Fevzi Paşa, Tevfik Bey, Askeri idareden kalem reisi Bedri Bey, Belediye komiseri Göbekci Mustafa, Gıyasi Hoca, Tataroğlu Mustafa, Cillovoğlu Ali, Hacı Mehmet Bey ve diğer hayır sever vatandaşlar yardımda bulunurlar. Denizli cezaevindeki mahkumlar işçi ve usta olarak hizmete katılırlar.

1931 Yılında Atatürk Hastaneyi Ziyaret Etti

Hastane böylece 1916 yılında hizmete açılır. İlk ismi Menzil Hastanesi iken, 1919 yılında Memleket Hastanesi adını alır. 50 yatak kapasitesi ile çalışan hastanenin ilk başhekimi Dr. Mahzar German’dır.

İlk doktorları Mazhar Müfit, Belediye doktoru Haydar Bey, Emekli Binbaşı Mustafa Kerim, Hükümet doktoru Kazım Samanlı Beyler olur 1925 yılında yatak kapasitesi 75 yatağa çıkarılmıştı.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 4 şubat 1931 Çarşamba günü Denizli Memleket Hastanesini ziyaretinde Başhekim Op.Dr.Hamdi Berkman’a teşekkür etmiştir. Hastaneyi ve hasta koğuşlarını gezen, hastalarla konuşan ve “geçmiş olsun” dileklerinde bulunan Atatürk, kurumda gördüğü tertip, düzen, temizlik ve ciddiyetten memnun kaldığını dile getirmişti.

1955’te Denizli Devlet Hastanesi’ne Dönüştü

1955 yılında mevcut Memleket Hastanesi, Devlet Hastanesi haline çevrildi.Yönetimi Özel İdare ve Belediye bütçelerinden ayrılıp, genel bütçeye devredilmiş, ayrıca Hastanenin yatak kapasitesi 250’ye ulaşmıştı.

Yeni Bina, Temeli Atıldıktan 22 Yıl Sonra Açıldı

Bugün de halen kullanılmakta olan hastanenin inşaatı, Adnan Menderes’in Başbakanlığı döneminde, Belediye Başkanı Turhan Bahadır’ın gayretleriyle, istimlak çalışmalarının tamamlanması sonucu 1950 yılında başlatıldı.

İnşaatın temeli 1950 yılında Adnan Menderes tarafından atılmış, fakat açılışı, ancak 1972 yılında dönemin Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kemal Demir tarafından gerçekleştirilebildi.

“Yeni Bina”nın tamamlanarak son halini alması ve 5 katıyla beraber hizmete girmesi ancak 2000 yılında mümkün olabildi. Şu anda Kalp Merkezi adıyla hizmet gören pembe binanın inşaatına 2004 temmuz ayında başlamış, 2006 temmuz ayında bitirildi. Tamamına yakını hayırseverlerin eseridir.

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri sonucu Denizli SSK Bölge Hastanesinin binaları, Denizli Devlet hastanesine 2005 yılında devredildi. Buradaki poliklinikler restore edilerek yeniden hizmete sokuldu.( Ağustos 2006) Buradaki “ana bina” ve Pamukkale Üniversitesi’nden devralınan “Yüksek okul” binası da gerekli tadilatlar yapılıp, 2007 yılından sonra, Denizli Devlet Hastanesi’ nin binaları olarak hizmete girdi.

Haber: Gamze Yürektürk

No tags for this post.

The post Denizli’nin İlk Hastanesinin Az Bilinen Öyküsü appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam