Denizli’de Tarihi Eser Operasyonu

08 Ocak 2019 143 0

[ad_1]

Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Denizli’de “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik iki ayrı operasyon yaptı.

Denizli’nin antik kent olması nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında haksız kazanç elde etmek isteyen ve kültür varlıklarını yasadışı satışa sunmak isteyen şüpheli şahıslar Denizli’de Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda tespit edildi. Görevli ekiplerce takibe alınan ve tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandığı araç, gerekli önlemler  alındıktan sonra durduruldu. Yapılan kontrollerde aracın sağ arka koltuğunun döşeme cebi içerisinde şeffaf naylon poşete sarılı tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik figür, işaret ve sembol bulunan 50 adet eski metal para ve 3 adet değişik figürlerde obje bulunarak el konuldu.

Ele geçirilen toplam 50 adet sikke ve 3 adet tarihi eser objenin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından inceleme raporu düzenlendi. Yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı bakır, kurşun, bronz cinsinde olan sikke ve objelerin tarihi eser olduğu Roma, Hellenistik, İslami ve Bizans dönemine ait olduğu tespit edildi.

Sikkelerin üzerinde Roma dönemine figürlerin ayakta cepheden erkek ve kadın tanrıça, at üzerinde süvari, cepheden İsa başı ve okunamayan eski döneme ait figürler olduğu ve Arapça yazıların bulunduğu bildirildi. Tarihi eser objelerin küpe parçası, at figürlü toka parçası ve göz biçiminde olduğu kaş kısmında geometrik şekiller bulunan yüzük olduğu tespit edildi.

Ele geçirilen eserlerin korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi.

Operasyonlar sonucunda yakalanan 1 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

No tags for this post.

The post Denizli’de Tarihi Eser Operasyonu appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ