Denizli’de Roma Dönemine Ait Heykel Ele Geçirildi

08 Temmuz 2019 190 0

Denizli’de tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda Roma dönemine ait “3 başlı güzel kadın” olarak tasvir edilen mermer heykeli ele geçirildi.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kültür varlığı eserlerden çeşitli objelerden oluşan antik dönemlere ait tarihi eserleri yurt içinde toplayıcı adı altında toplayan ve maddi değeri yüksek olan eserleri yasadışı olarak satış yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların tespit edilerek yakalanmasına yönelik Denizli’de çalışmalara başlanıldı.

Denizli’nin antik kent olması nedeniyle yurt içinde ve yurt dışında haksız kazanç elde etmek isteyen ve kültür varlıklarımızı yasadışı satışa sunmak isteyen şüpheli şahıslar, Denizli’de ekiplerce yürütülen çalışmalar sonucunda tespit edildi. Görevli ekipler, tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandıkları iki aracı tespit ederek takibe aldı. İlgili mahkeme kararı ile her iki araçta da yapılan kontrollerde 1 adet Roma dönemine ait “3 başlı güzel kadın” olarak tasvir edilen mermer heykel bulunarak el konuldu.

Ele geçirilen tarihi eser olabileceği değerlendirilen objenin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından inceleme raporu düzenlendi. Yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı antik heykel başı mermer heykelin Roma dönemine ait üç adet kadın başı olduğu ve her iki yanında ellerinde meşale figürü olarak tasvir edildiği, arkada kanat figürlerinin olduğu tespit edildi.

Ele geçirilen eserin korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi.

Operasyon neticesinde yakalanan 4 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

No tags for this post.

The post Denizli’de Roma Dönemine Ait Heykel Ele Geçirildi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.