Denizli’de Kanser Tanı ve Tedavisinde İlk Uygulama Yine PAÜ’den

12 Mart 2018 48 0


Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinde bazı özel kanser tiplerinin tanımı, görüntülenmesi ve tedavisinde kullanılan yeni yöntemler olan Galyum 68 ve Lutestum 177 İşaretli Peptidler, Denizli’de ilk ve tek olarak hizmete girdi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği’nde nöroendokrin tümörler ve prostat kanserine özel görüntüleme ve tedavi yapabilme olanağı sağlayan Radyoaktif (Galyum 68 ve Lutesyum 177) işaretli Peptid Görüntüleme ve Yataklı Tedavi Üniteleri 2018 Mart ayından itibaren hizmete başladı.

Nükleer Tıp A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olga Yaylalı uygulamalar hakkında bilgi verdi. PAÜ Hastanesinde Nükleer Tıp uygulamaları 1993 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır. Nükleer Tıp Anabilim Dalı ve Nükleer Tıp Kliniği olarak Kınıklı’daki PAÜ Hastanesi Plaza binasında nükleer tıp hizmeti vermekteyiz. Nükleer Tıp Anabilim Dalı ve PAU SARUM Kınıklı Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği’nde nöroendokrin tümörler ve prostat kanserine özel görüntüleme ve tedavi yapabilme olanağı sağlayan Radyoaktif (Galyum 68 ve Lutesyum 177) işaretli Peptid Görüntüleme ve Yataklı Tedavi Üniteleri 2018 Mart ayından itibaren hizmete başladı.

Denizli’de ilk ve tek olarak hizmete sunulan bu uygulamalar aynı zamanda Ege bölgesinde ve çevre illerde, en yakın İzmir ve Antalya’dan sonra, yalnız PAÜ Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği’nde hizmete başladı. Bundan önce hastaların bu özel görüntüleme ve tedavi hizmetinden faydalanmak için Denizli dışına gitmeleri gerekmekte iken artık Denizli’de PAÜ kliniğinde bu hizmetten faydalanabilecekler.  Üniversite ve bu radyoaktif işaretli peptidleri hazırlayan sentez cihazını (Scintomics GmbH GRP module 4V, Scintomics 8100 HPLC System) alarak kendi üretim kabiliyetine sahip hale geldi. Bu sayede Ga-68 DOTATATE, Ga-68 PSMA ve Lu-177 DOTATATE, Lu-177 PSMA direkt olarak Nükleer Tıp Kliniğinde üretilecek ve hastalara, gecikme olmadan, hızlı ve kaliteli şekilde bu hizmet verilebilecek. Kurulan sentez ünitesi, F-18 ve Ga-68 ile onkolojik, nörolojik ve metabolik hastalıklar için yeni geliştirilen tüm görüntüleme ajanları işaretlenebileceğinden, üniversitenin bilimsel araştırma potansiyelini ileri düzeye taşıyacak.

Prof. Dr. Yaylalı, Nöroendokrin tümörlere ve prostat kanserine özel reseptörlerin varlığının Radyoaktif İşaretli Peptid görüntüleme sayesinde gösterilmesi ile bu hastalarda Lutesyum-177 tedavi yöntemi uygulanabileceğini ve bu özel tedavi şansını yakalayan hastaların yaşam süresi ve yaşam kalitesinin artacağını belirtti.

The post Denizli’de Kanser Tanı ve Tedavisinde İlk Uygulama Yine PAÜ’den appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam