Denizli’de Havai Fişek ve Dilek Feneri Yasaklandı

12 Mayıs 2018 52 0


Denizli’de özellikle yaz döneminde etkili olan orman yangınları ile mücadele konusunda Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu önemli tedbirler aldı. Bu kapsamda düğün, sünnet ve benzeri etkinliklerde kullanılan yanıcı ve patlayıcı içeren materyallerin kullanımı yasaklandı.

Denizli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Vali Hasan Karahan başkanlığında toplandı. 2018 yangın sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili “Yangın Protokolü Komisyon Kararı” imzalanırken Komisyon üyeleri, 2018 yılında orman yangınlarıyla mücadelede konusunda alınacak olan kararlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Denizli Orman bölge Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya, Vali Hasan Karahan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutan V. Albay Mehmet Baykal, İl Emniyet Müdürü Vekili Erdinç Gündüz, Denizli Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, DSİ 212. Şube Müdürü Mehmet Hakan İlhan, Karayolları 27. Şube Şefi M. Sait Arıduman, İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

Toplantıda, ormanlık alan bakımından 590 bin 989 hektar ormanlık alanı ile Türkiye ortalamasının üzerinde olan Denizli’nin, yüzölçümünün yüzde 48’inin ormanlık alan olduğu belirtilirken, orman yangınları konusunda riskli bölgeler içerisinde bulunan Denizli’de, orman yangını sezonunda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili kararlar ele alındı.

“ORMAN DENİZLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Orman ve Su İşler Bakanlığı’nın son yıllarda çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Vali Karahan, Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının azımsanmayacak derecede olduğunu belirtti. Çıkan orman yangınlarının büyük bir bölümünün ihmalden kaynaklandığını aktaran Vali Karahan, orman varlıklarımıza milletçe sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.
Vali Hasan Karahan yaz sezonu başlamadan önce alınacak tedbirler hakkında görüş bildirmek ve alınması gereken tedbirleri kararlaştırmak için bir araya geldiklerini belirterek; “Sahip olduğumuz kıymetlerden biri olan orman ülkemiz ve İlimiz için çok önemli. Alınacak tedbirlerle orman yangınında oluşabilecek kayıpları azaltmanın mümkün olduğunu düşünüyor, Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu ile belli tedbirlerin geliştirilmesine çalışıyoruz. Allah göstermesin ama oluşacak bir yangın durumunda da kimlerin ve nasıl müdahale edeceği, hangi kurum ve kuruluşların araç ve gereçlerinden nasıl faydalanılacağı konusunda da görev bölümü yapılması hususu bu toplantımızda karar altına alınacak. Orman yangınlarını il olarak, ülke olarak, hatta dünya olarak bu sene hiç yaşamayız temennisinde bulunuyorum. Bu toplantının başarılı olmasını, alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

PATLAYICI VE YANICI MATERYALLER YASAKLANDI

Toplantıda orman yangınları bakımından riskli bir döneme girildiği, bu dönemde Denizli sınırları içerisinde 01 Haziran – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında ormanlık alana 500 metre mesafede havai fişek atılması, dilek feneri vb. adı altında satılan, havada uzun mesafeler uçabilen ve düştüğü yeri yakma özelliğine sahip nesnelerin satışı ile kullanımının yasaklanmasına karar verildi. 1 Haziran’dan itibaren yasak olan dilek fenerlerini satan ve kullananlara yönelik yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

The post Denizli’de Havai Fişek ve Dilek Feneri Yasaklandı appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam