Denizli Valiliği O Malzemelerin Satışına Sınırlama Getirdi

26 Ocak 2017 52 0

Artık bakkallarda, oyuncakçılarda, hırdavatçılarda havai fişek, mantar, maytap ve kızkaçıran olarak bilinen piroteknik malzemeler satılamayacak. Denizli Valiliği’nin aldığı karara uymayanlara ceza var.

Denizli Valiliği havai fişek satışını bir dizi kurala bağladı. Buna göre yasal izni olmayan işyerleri havai fişek satamayacak, 18 yaşından küçüklere de satılamayacak. Maytap, mantar ve kızkaçıran gibi isimlerle bilinen piroteknik malzemelerin de 12 yaşından küçüklere satılması yasaklandı. Kurallara uymayanlar hakkında hem ceza kanunu, hem de Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapılacak.

Denizli Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

Untitled-1

Denizli Valiliğinin 20.01.2017 sayılı olurları ile Piroteknik maddelerin muhafazası, satışı, taşınması ve kullanılmasına ilişkin işlemler düzenlenmiştir.

Untitled-2

Piroteknik Maddeleri içeren ürünlerin;

– 12 yaş altı çocuklara kesinlikle satılmaması,

– 18 yaşından küçüklere de şenlik ve işaret fişeklerinin satılmaması,

– Satılmasına ve bulundurulmasına izin verilenler dışında, izin belgesi bulunmayan bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiyeci, oyuncakçı, seyyar satış yapan tablacılar, pazar ve panayır alanlarına açılan standlarda oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeleri, şenlik ve işaret fişeklerini bulunduranlar hakkında işlem yapılacağı yine  hükümlere aykırı oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı madde ile şenlik ve işaret fişeklerini bulunduran işyerlerinin ise (30) otuz gün içinde bu tür maddeleri derhal aldığı yere iade etmeleri gerektiği,

– Şenlik ve İşaret fişeklerinin belirlenen saatler dışında kullanılmaması Valilik Oluru ile karar bağlanmıştır.

Resmi törenler ile daha önceden programlanmış ve geleneksel hale gelmiş festival, şölen ve bunun gibi etkinliklerde havai fişek vb. kutlama materyalleri Valilik Makamından izin alınmak suretiyle kullanılabilecektir.           

Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya  işyeri hakkında  5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 170 ve 174. Maddeleri ve  5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince İdari Yaptırım Kararı Uygulanacağı Valilik Makamının 20.01.2017 tarihli olurlarıyla anlaşılmıştır.

Valilik Makamının Piroteknik Maddeler konulu yazılarının tam metni  www.denizli.pol.tr duyurular kısmından temin edilmektedir.

 “Ekiplerimizce piroteknik maddelerin bulundurulması, satışı, kullanımı ile ilgili denetimler aralıksız devam edecektir. Basın ve Kamuoyuna duyurulur.

MyDenizli

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam