Denizli Protokolünden Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı Kutlama Mesajları

18 Mart 2018 38 0


Denizli protokolü, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yılı sebebiyle kutlama mesajları yayınladı.

 

DENİZLİ VALİSİ HASAN KARAHAN

“Bugün; vatan ve bağımsızlık sevdalısı Kahraman Türk Milletinin “ya hep, ya hiç” diyerek varlık ve yokluk mücadelesi verdiği, maddi imkânları neredeyse sıfırlanmış olan bir devletin maneviyatıyla düşman ordularını dize getirip zamana ve çağlara inancın ve azmin mührünü vurduğu, tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 103. yılını kutlamanın gururu ve onurunu yaşıyoruz.

Dönemin şartları düşünüldüğünde, adeta imkansızın başarıldığı Çanakkale Deniz Zaferi, Aziz Milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destandır. Çanakkale Zaferi, sonuçları itibarıyla, dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olmuştur. Milletimizin imkânsızlıkları ve olumsuzlukları da yenecek derecedeki üstün vatan sevgisi, “Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Çanakkale Savaşlarında verilen olağanüstü mücadele, büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine yazdığı şiirinde ifadesini bulan tarihe sığmayacak kadar büyük bir destandır.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözüyle Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü, ölümden korkmayan azim ve inancını, Türk Milletinin vatan uğruna canını feda etmekten asla kaçınmayacağını ve bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir.

Verdiğimiz 250 bin şehidin ulvi kanlarıyla çizilen tarihimizin en yüce şeref ve gurur tablolarından birisi olan Çanakkale Zaferi, alınması gereken derslerle doludur. Ecdadımızın canları pahasına koruduğu bu vatan, bize bırakılmış bir miras değil, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartarak gelecek nesillere aktarılacak en kutsal emanettir.

Bilindiği üzere Türk Milleti, tarih sahnesine çıktığı günden itibaren gerek yaşayış tarzı, gerek haksızlıklar karşısında gösterdiği tutum gerekse sergilediği kahramanlıklar ve kazandığı zaferlerle daima tarihin altın sayfalarında yer almıştır. Milli ve manevi değerlerinden asla taviz vermeyen milletimizi bu derece güçlü, sarsılmaz ve hür kılan ise vatanına ve bayrağına olan derin sevgisi ve bağlılığı olmuştur.

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu cennet vatanımız üzerinde geçmişte oynanan kirli oyunların bugünlerde de devam ettiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Milli birlik ve beraberliğimizi bozarak ülkemizde kaos ortamı yaratmaya ve nihayetinde de ülkemizi bölmek isteyen karanlık güçler iyi bilmelidir ki, Devletimiz üzerinde oynanan kirli oyunlara asla prim vermeyecektir. Dünya durdukça bu Millet var olacak, varlığından, milli ve manevi değerlerinden, insanlığa ve barışa hizmetten asla taviz vermeyecektir.

Çanakkale Zaferimizin yıl dönümünde, ecdadımızın manevi mirasının yılmaz bekçileri olarak, ezelden ebede bağımsızlığımız ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.

Bu vesileyle; Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle de; bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden Kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

 

AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ SEMA RAMAZANOĞLU

“Yokluğa ve imkânsızlıklara rağmen imanın ve azmin bir araya geldiği zaman nelere kadir olduğunu bize anlatan mücadelenin adıdır Çanakkale. Aynı zamanda “Çanakkale Geçilmez” sözünü tüm dünyaya nakşeden bir kahramanlık destanıdır.

Vatanın işgaline karşı kahraman askerlerimizin iman ve azmi, milletimizin de üstün fedakârlıklarıyla birlikte tarifsiz bir başarıya dönüşerek bu milletin “istiklâl ruhunu” her daim kamçılamıştır.

Çanakkale’yi ve oradaki ruhu çok iyi anlamalı ve gelecek nesillerimize anlatmalıyız. Ecdadımızın bayrağımızı indirmemek, ezanımızı dindirmemek, bağımsızlığımızı kaybetmemek için harcadıkları gayreti torunları da 101 sene sonra 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı verdikleri direnişle göstermişlerdir.

Geçmişte vatan uğruna verilen şanlı mücadeleler bu topraklarda var olan soylu damarı bize hatırlatır. Çanakkale ruhu bu topraklarda her zaman diri, her zaman canlıdır. Nasıl geçmişte bu vatana kast etmek isteyenlerin oyunlarını bozmuşsak bugün de Zeytin Dalı Harekâtı’yla terör örgütlerinin ve onları yönetenlerin oyunlarını bozuyoruz. Bu minvalde Afrin Operasyonu ile kısa zamanda elde edilen başarı, gücümüzü ve geçmişten aldığımız ilhamı tüm dünyaya ispat etmiştir.

Bu vesile ile 18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin 103. yıl dönümünün kutlu olmasını diliyorum. Bu vatanı bize miras bırakan başta aziz şehitlerimiz olmak üzere gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”

 

AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ŞAHİN TİN

“1915’TEKİ ÇANAKKALE RUHU BUGÜN AFRİN’DE”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 103 yıl önce emperyalizmi Çanakkale boğazının sularına gömen vatansever ruhun bugün Afrin’de yine emperyalistlerin tezgâhını boşa çıkarmak için kahramanca savaştığını söyledi. Şahin Tin, “Onların oyunları bitmiyorsa, bizim de kahramanlarımız ve vatan sevdamız bitmiyor, bitmeyecek.” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Bu toprakların tarih boyunca emperyalizmin iştahını kabarttığını, ancak bugüne kadar emellerine ulaşamadıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Bunu asla başaramayacaklar. İster silahla gelsinler, ister oyunlarıyla gelsinler, ister maşalarını sahaya sürsünler. Çünkü bu aziz milletin güçlü imanı, çelik iradesi her zaman oyunları bozacaktır. Çanakkale’de düşmanların bile takdirini kazanacak kadar olağanüstü bir mücadele sergileyen kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Onların bize miras olarak bıraktıkları bu mukaddes toprakları canımız pahasına korumaya, İslam âleminin umudu olma misyonumuzu sonuna kadar sürdürmeye ve bu uğurda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

AFRİN’DE ASLANLARIMIZ ÇANAKKALE MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

“Bugün coğrafyamız üzerinde yine oyunlar tezgâhlanıyor” diyen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “103 yıl önce onları hezimete uğratmıştık. Vazgeçmediler. Bir kez daha deniyorlar. Emperyalistler, bu kez kukla bir devlet vaat ettikleri maşalarını kullanıyorlar. Burnumuzun dibinde, ulusal güvenliğimizi tehdit eden, Ortadoğu coğrafyasının bağrına hançer gibi saplamak istedikleri bir oluşumun peşindeler. Afrin’deki harekât bu emperyalist planına büyük bir darbe indirmek için yapılıyor. Bu harekâtın başarılı olması hem ülkemiz, hem de İslam coğrafyası açısından büyük önem taşıyor. Bizim için son derece önemli olan Zeytin dalı harekâtını kahramanlarımız büyük bir başarıyla sürdürüyor ve tamamlamak üzereler. Çanakkale’deki atalarımızla aynı ruh ve imanı taşıyan Kahraman Mehmetçiğimiz’den zafer müjdesi almayı umutla bekliyor, şanlı ordumuzun muzaffer olması için dua ediyoruz. Bu vesileyle; Bedir’den bu yana bu topraklar için toprağa düşmüş Kahraman Şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Nice zaferlere ulaşmak dileğiyle Çanakkale Zaferimizin 103. Yıldönümünü kutluyorum” dedi.

 

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Çanakkale Zaferi’nin sadece Türk milletinin değil dünya tarihinin de seyrini değiştirdiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Bu kutsal millet genç-yaşlı, kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden vatanı ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan canını vermeye her zaman hazırdır” dedi.
16.03.2018
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, necip Türk milletinin Çanakkale’de yedi düvele karşı bir destan yazdığını kaydetti. Başkan Zolan, “Ecdadımız 103 yıl önce, topraklarımıza göz koyanlara karşı topyekûn bir mücadele içerisine girerek unutulmaz bir zafer kazanmıştır. Bu destansı mücadele sadece Türk milletinin kaderini değil, dünya tarihinin de seyrini değiştirmiştir. Bu şanlı zaferi her zaman gururla yüreklerimizde hissediyoruz” diye kaydetti.

Geçmişte, Türk milletinin birlik ve beraberliğine kast eden pek çok şer odağı olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini ifade eden Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Yüce milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşlik hukukuna ve barış içerisinde bir arada yaşama arzusuna göz koyanlar dün Çanakkale’de olduğu gibi, bugün 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Afrin’de ve daha birçok yerde en sert cevabı almıştır, almaya da devam edecektir. Şunu kimse unutmasın! Bu kutsal millet genç-yaşlı, kadın-erkek, çoluk-çocuk demeden vatanı ve bağımsızlığı için gözünü kırpmadan canını vermeye her zaman hazırdır.”

Çanakkale’nin Türk milletini birbirine kenetleyen önemli bir değer olduğuna değinen Başkan Osman Zolan, “Bu duygu ve düşünceler ile başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, 15 Temmuz hain darbe girişiminde canını veren aziz vatandaşlarımızı, Afrin’de ülkemizin bekası için şehit düşen Mehmetçiklerimizi ve bu vatan uğruna gözünü kırpmadan canını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

 

PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN GÜRLESİN

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürlesin, “Bu zafer, Türk’ün gücünü dünyaya ispatlayan kahramanlık mücadelesidir. Bu zafer uğruna canlarını hiçe sayan tüm kahraman ecdadımızı rahmet, şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi ile mesajında “Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i… Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi. Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? “Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın” diyerek Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine yazdığı şiirden alıntı yaptı. Bu zaferle birlikte Türk’ün gücünü dünyaya ispatladığını belirten Başkan Gürlesin mesajında şu görüşlere yer verdi; “Türk milleti Çanakkale’de elde ettiği üstün başarısı ile bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını tüm dünyaya en açık şekilde vermiştir. Çanakkale Zaferi, dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir zaferdir. O zaferin kahramanlarının torunları olarak, vatan, millet, bayrak sevgisini gelecek nesillere aktarmak bizlerin görevi olduğunun bilincindeyiz. Yerel bir yönetici olarak da, her zaman şehitlerimizin anılarını yaşatmaya, ailelerine sahip çıkmaya; şehit ailelerimizin ve gazilerimizin her zaman destekçisi olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere kahraman ecdadımızı rahmet, şükran ve minnetle anıyorum ve aziz şehitlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyorum”.

 

 

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
‘‘18 Mart 1915 tarihinde kazanılan Çanakkale Zaferi; var olduğundan beri birçok şanlı zaferlere imza atan yüce milletimizin şeref destanlarından biri olmakla birlikte Kurtuluş Savaşı’mız için dönüm noktası sayabileceğimiz, Türk Milleti’nin siyasi ve askeri varlığını bir kez daha tüm Dünya’ya gösterdiği bir zaferdir. Vatanını korumak için imkânsızlıklar içinde var gücüyle mücadele eden bu azimli ulus, Çanakkale Zaferi’nden elde ettiği inanç ile Kurtuluş Savaşı’na devam etmiştir. Çanakkale’de yakılan kıvılcım ile şahlanan Türk Ordusu “Büyük Taarruz Harekâtı” sonucu vatanı düşman işgalinden kurtarmıştır. Tarihi boyunca birçok devlet kuran, bir çağın kapanıp yeni bir çağın başlamasını sağlayan bu Yüce Millet, düşmanlar tarafından tükendi gözüyle bakılırken, bir kez daha bağımsızlık arzusunun temellerini Çanakkale Boğazı’na, Conk Bayırı’na atmıştır. Zorlu kurtuluş mücadelesinden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolda “Çanakkale Destanı” aynı zamanda azim, kararlılık ve birlik olduğunda bir milletin neler başarabileceğinin destanıdır.
Aynı azim ve kararlılıkla bizler, atalarımızdan aldığımız bu kutsal mirası gelecek nesillere taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de vatanımıza karşı her türlü tehdit karşısında birlik olarak benzer mücadeleyi göstereceğimizin inancını yürekten hissediyoruz.
Pamukkale Üniversitesi Ailesi olarak; Ülkemizin bilim, sanat, spor, ekonomi gibi birçok alanda Dünya’da söz sahibi olan ülkelerden biri olması yolundaki sorumluluklarımızın biliciyle hareket etmeye devam ediyor, geleceğimizin teminatı olan değerli gençlerimizin vatanına ve milletine faydalı bireyler olarak öğrenim almaları konusunda gayretle çalışmaya devam ediyoruz.
Tüm bu duygu ve düşünceler ile Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü en içten dileklerimle kutlarken, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum’’

 

DENİZLİ BAROSU BAŞKANI MÜJDAT İLHAN

“Çanakkale Zaferi, tarihi şan ve şereflerle dolu ulusumuzun, vatan topraklarını korumak için, bağımsızlık ve egemenlik uğruna, canını vermekten çekinmeden kahramanlık destanı yazdığı ve büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni Türk devletinin temellerinin attığı kazanılmış ilk ve en önemli zaferdir.

İnancın, azmin ve kararlılığın simgesi olan Çanakkale Zaferi; kadını, erkeği, yaşlısı ile eşi benzeri görülmemiş bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhu ortaya koyup, var olma mücadelemizin bir sonucudur. Ulusumuz, 18 Mart 1915 tarihinde “Çanakkale Geçilmez” diyerek şehitlerimizin kanlarıyla vatan topraklarına bir duvar örmüştür. Umudun bittiği, gücün tükendiği bir anda millet büyük kayıplar vermesine karşın Çanakkale Boğazı’nda düşmanı Anadolu topraklarından söküp atarak büyük bir mağlubiyete uğratmıştır.

Bizler , ülke ve devlet olabilmek için canlarını feda eden kahramanlarımızın bizlere emanet ettiği vatanımızı sahip çıkmalı, sonsuza dek yaşatmalıyız. Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında ulusal değerlerimizi ve Cumhuriyetimizi korumalı, tarihimizin bu büyük destanını gelecek nesillere aktararak aydınlık yarınlara taşımalıyız.

Çanakkale Zaferimizin 103. yılında başta bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Türk ordusunun kahraman askerlerini, vatanımız uğruna yaşamlarını yitiren tüm şehitlerimizi minnetle, rahmetle sevgi ve saygıyla anıyoruz.”

 

AK PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI NECİP FİLİZ

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve Şehitler Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.
Filiz mesajında “ Tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk miletinin vatan sevgisinin, şehadetle imtihan olduğu Çanakkale Zaferi’nin bir yıldönümünü daha kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu zafer; aziz milletimizin, varlığına yönelmiş ve artık sabır sınırlarını zorlayan tehditler için neleri göze alıp, nasıl başarabileceğimizin emsalsiz bir örneği olmuştur” dedi.
Başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:
“ Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin, bekası için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş “bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş” kahraman şehitlerimizin, yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile tarihte eşine rastlanmayan bir büyük destandır.
Bu açıdan Çanakkale Savaşları yalnızca bir askeri başarı değil, izzeti nefsi ve haysiyeti ile oynanmak istenen büyük Türk milletinin topyekün ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir.
Bugün de vatanımıza, birliğimize ve inançlarımıza yönelik her geçen gün artan tehditlere karşı mücadelede, aziz milletimizin ihtiyacı olan kudret ve ilhamın eşi bulunmaz kaynağı Çanakkale Ruhunun muhteşem anlamında saklıdır.
Milletimizdeki bağımsızlık tutkusunun destansı boyutu olan Çanakkale ruhunu genç nesillere vermeli ve aradan uzun yıllar geçse de düşmanlarımızın bizi bu coğrafyada müstemleke yapmak için hala büyük bir gayret içinde olduklarını öğreterek milli şuur kazandırmalıyız.
Allah bizi Çanakkale Ruhundan ayırmasın, zira Çanakkale Ruhu güç kaynağımızdır.
Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçikleri bir kez daha minnetle, şükranla anıyorum. Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş evlatlarımıza ve kahramanlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.”

 

CHP DENİZLİ İL BAŞKANI ALİ RIZA ERTEMUR

Bağımsız, özgür ve demokratik bir Türkiye’nin temellerini atan uzun yürüyüşün en önemli duraklarından biri olan Çanakkale Deniz Savaşı’nın 103’üncü yıldönümünde, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.
Bu topraklarda güvenle yaşamamız için eşine az rastlanır bir kahramanlıkla canlarını feda eden Çanakkale Şehitlerimizi ve büyük bir kararlılıkla terör odaklarıyla mücadele ederken toprağa düşen fedakar evlatlarımızı ebediyen kalbimizde taşıyacağız.
Ocaklarına düşen ateşi “vatan sağ olsun” diyerek kucaklayan şehit yakınlarımıza, büyük zaferin yıldönümü nedeniyle bir kez daha tüm milletimin adına şükranlarımı sunarken, toprağın bağrına emanet ettiğimiz şehitlerimizi minnetle anıyoruz.
Tüm şehit yakınlarımızı, şehitlerimizin bize bıraktığı, “Ya İstiklal ya ölüm” bilinciyle selamlıyoruz.

 

DENİZLİ TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI UĞUR ERDOĞAN

ÇANAKKALE’DE İMKANIMIZ YOKTU FAKAT İMANIMIZ VARDI!

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Erdoğan, mesajında şu görüşlere yer verdi: “18 Mart 1915’te, Türk Milleti olarak imkânımız yoktu fakat, imanımız vardı! Bu iman gücüyle askerlerimiz, yedi düvele karşı yürüttükleri mücadelenin seyrini değiştirmeyi başarmışlardı. Tıpkı yıllar sonra 15 Temmuz’da tanka, tüfeğe ve uçağa karşı genci yaşlısı, kadını erkeğiyle topyekûn sokağa çıkan milletimizin yaptığı gibi… O gün de bu millet, varlığına ve vatanına göz dikenlere geçit vermedi! 1915’te de sözde medeni devletler, çağın modern silahlarıyla, eline geçirdiği kazma ve kürekle cepheye yürüyen bir milleti yok etmek üzere taarruza geçmiş ancak, ‘Çanakkale Geçilmez!’ gerçeğiyle karşı karşıya kalmıştı. Kurtuluş Savaşı’na zemin hazırlayan bu büyük zafer, millet olarak birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya bir kez daha göstermişti. 103’üncü yıldönümünde, milletimizin adını tarihe altın harflerle yazdırdığı Çanakkale Zaferi’ni bir kez daha kutlamanın coşkusu yaşıyoruz. 18 Mart aynı zamanda Şehitleri Anma Günü… Bu vesileyle, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi de saygıyla anıyor, şehit yakınları ile gazilerimiz ve yakınlarına da en kalbi duygularla şükranlarımızı sunuyoruz.”

No tags for this post.

The post Denizli Protokolünden Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı Kutlama Mesajları appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam