Denizli Protokolünden 8 Mart Mesajları

08 Mart 2018 33 0


Denizli Protokolü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayımladı.

DENİZLİ VALİSİ HASAN KARAHAN

Denizli Valisi Hasan Karahan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Karahan yayınladığı mesajında şu sözlere yer verdi;

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadının hak ettiği değeri hatırlatmak, onların karşılaştıkları sorunların doğru olarak tespit edilerek, bu sorunlara çözüm üretilmesi için, gereken toplum bilincinin oluşturmak amacıyla 8 Mart  “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bir toplumun ilerlemesi, kadınıyla, erkeğiyle toplumun tüm fertlerinin, hep birlikte yücelmesiyle mümkündür. Kadının en önemli vasıflarından biri de hiç şüphesiz anne kimliğidir. Mustafa Kemal Atatürk; “Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.” sözleriyle Türk kadınına verdiği değeri açıkça belirtmiştir.Bu duygu ve düşüncelerle; başta şehit ve gazi anneleri ile eşleri olmak üzere; kuşakların yetişmesinde en önemli rolü üstlenen kadınlarımıza, topluma verdikleri katkılar, bilgili ve kültürel değerlerine bağlı, ahlaklı bireyleri yetiştirmek için gösterdikleri özveri nedeniyle minnet ve şükranlarımızı sunar, tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

 

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Hayatın en başından, sonuna dek, sevginin, fedakarlığın ve azmin anlamı olan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Başkan Osman Zolan, “Kadınlar, yaşamımızın her anında yanımızda olan, bizleri dünyaya getiren, büyüten, yetiştiren, eğiten, sevgisi ile kuşatan ve şefkatli yürekleriyle bir an olsun bile bizleri yalnız bırakmayan, en değerli varlıklarımızdır” dedi.

Türk kadınının ekonomi, bilim, hukuk, sanat, siyaset, spor ve pek çok alanda kendisini en iyi şekilde temsil ettiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, şunları kaydetti: “Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak pek çok çalışmamızda Denizlili hanım kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bizlere düşen görev, kadınlarımızı her platformda desteklemek ve pozitif ayrımcılık yapmaktır. Bu vesilelerle başta tüm şehit anneleri ve eşleri olmak üzere; yaşamın her anında her türlü fedakârlıkta bulunan, yokluğumuzu ve sıkıntılarımızı paylaşan, her zaman yanımızda olan tüm fedakar kadınlarımızın ve attığım her adımda bana güç veren eşim ve kızlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

 

PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN GÜRLESİN

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ekonomiden siyasete her alanda kendini cesurca göstermeye başlayan kadınlarla birlikte, Türkiye’nin daha ileri seviyelere taşınacağını belirterek, “Hem ailenin hem de toplumun temel direği olan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, hem birey olarak hem de yerel yönetici olarak kadın sorunlarının her zaman takipçisi olduğunu belirtti. Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın, istismarın ve şiddetin karşısında olduğunu söyleyen Başkan Gürlesin, “Hükümetimizin politikaları ile birlikte eğitimden sağlığa, ekonomiden yönetim mekanizmalarına kadar her alanda kadınların kendini daha göstermeye başlaması ülkemiz açısından umut ve güven vericidir” dedi. “Bizim kültürümüzde kadınların yeri her zaman önemli olmuştur” diyen Başkan Gürlesin, Pamukkale Belediyesi olarak kadınların toplumda yerinin daha da artması açısından önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Gürlesin, “Kadınlarımıza verdiğimiz değeri sadece bugün değil her zaman göstermemiz gerekiyor. Çünkü sevginin, şefkatin, fedakârlık ve sabrın simgesi olan kadınlarımız en değerli, en yüce varlıklarımızdır. Bizi doğuran, büyüten, yetiştiren fedakâr annelerimiz, kadınlarımız her zaman baş tacımızdır. Bu bilinçle, başta vatanını korumak adına canını feda eden şehitlerimizin fedakâr, cefakâr anneleri, eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım” dedi.

 

AK PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI NECİP FİLİZ

“ Kadın elinin değdiği her yerde bir güzellik, göz nurunun düştüğü ve emeğinin geçtiği her noktada bir derinlik bulunmaktadır” diyen AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Filiz mesajında şu ifadelere yer verdi: “Yıllardan beridir bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten çalışma hayatına kadar hayatın her alanında kadınların büyük çaba ve başarılarına şahit olunmuştur.Nitekim kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir yeri olması gerekir ve bunun artmasında da herkese büyük görevler düşmektedir.Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği için hayati rolleri olduğu ortadadır.Kadın haklarının evrensel, bölünmez, vazgeçilmez, ayrılmaz bir bütün olduğunu kabul eden vizyon genişliğinin yanı sıra; kadına saygının ve manevi olarak yükümlülüklerin bilincine ulaşmış ve gereğini yerine getiren sorumluluk kültürüyle de önümüzdeki sorunların aşılacağı kuşkusuzdur.”

Filiz mesajında , “Hiç şüphe yoktur ki ; Kahraman ve fedakar Türk kadının hak ettiği yerlerde olması, layık olduğu sosyal, siyasal ve ekonomik sıçramalar yaşaması bizim tehir edemeyeceğimiz bir gayedir. Bu vesileyle her şeyin en güzeline layık olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Türk-İslam coğrafyasındaki kadınların bu anlamlı gününü tebrik ediyor, hepsini hürmetle selamlıyorum. Aziz şehitlerimizin muhterem annelerine de en derin hürmetlerimi bildiriyor, şiddet ve cinayete kurban giden tüm kızlarımızı, kadınlarımızı rahmetle anıyorum. “ dedi.

 

  CHP DENİZLİ İL BAŞKANI ALİ RIZA ERTEMUR

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 8 Mart’ın çıkışı bir kutlama değil, üreten ve emek veren kadınların sömürüye başkaldırmasıdır diyen Ertemur, “Fabrikada çalışan 20 bin emekçi kadının çalıştıkları fabrikada çıkan yangında mahsur bırakılmasıdır.Kadına karşı bakış nasılsa çocuklara karşı da aynı zihniyete sahipler. Erkek egemen söylemlere sahip iktidar, kendilerinden olmayını dışlayan, kutuplaştıran bir tutum içerisinde; ülkemizin geleceği, aydınlık yarınlarımızın teminatı çocuklarımızı bir oyuncak gibi görüp kendi emellerine alet edebilecekleri, dindar, kindar yeri gelince istismar edilebilecek varlıklar olarak görmekte. Her gün okuyoruz gazetelerde tek bir gün bile istismar edilmemiş bir çocuğun haberine rastlamamak mümkün değil. Neden çocuk istismarları için bir komisyon kurulup araştırılmadı? Kimi ne için ve neyden koruyorlar? Aydınlık yarınlarımızı karanlık bir bataklığa çekmek işlerine geliyor. Çünkü ancak kadınlarımızı ve çocuklarımızı çaresiz, yasalar önünde savunmasız bırakırlarsa kendilerine oy verebilecek cahil ve itaatkar nesillere sahip olabileceklerini biliyorlar.

Kadınlar her daim üretkendir. Kadınların eğitimi bir toplumu eğitir. Kadınlar ekonomik üretim faaliyetlerine katılırsa o toplum kalkınır. Kadınlar için bu karanlık günlerde haklarını bilmelerinin ve korumalarının zor olduğunu biliyorum. Ancak çaresiz değilsiniz. Sizler ki bir toplumun en kıymetli varlıklarısınız. Cesur olun. Elbet bu karanlık günlerin sonu aydınlığa çıkacak. Gelin aydınlıkları, güneşin zerreciklerini beraber oluşturalım.”dedi.

 

DENİZLİ TİCARET ODASI BAŞKANI UĞUR ERDOĞAN

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Güçlü bir ruha ve yaradılışa sahip kadınlar, her alanda olduğu gibi ekonomimize de büyük katkı sağlıyor” dedi. Kadınları toplumsal barışın harcı olarak gören Başkan Erdoğan, onların bulunduğu yerde güven, huzur ve selamet olduğunu söyledi.

Türkiye’de kadın istihdam oranının resmi kayıtlara göre  yüzde 28,2; Denizli’de ise bu oranın yüzde 33,5 dolayında olduğunu açıklayan Erdoğan, “2017 yılı sonu itibarıyla Denizli Ticaret Odası’na kayıtlı şirket yetkilisi kadın girişimci sayısı 2 bin 596; şirket ortağı kadın girişimci sayısı ise 2 bin 143. Ayrıca, odamıza kayıtlı gerçek kişi kadın girişimci sayısı da 773. İnsanımız, üretken ve çalışkan! Neredeyse hiç uyumuyor… Öyle ki; bu şehirde 7 gün 24 saat mutlaka bir çalışan var. Sadece 4/A kapsamındaki çalışan sayımız 230 bin. Denizli’de sosyal güvencesi bulunanların yüzde 80’i, aktif çalışan. Sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların il nüfusuna oranı, yüzde 31,29. Yani neredeyse her üç kişiden biri üretimin içinde. Sosyal güvencesi bulunanların yüzde 71,95’i ise özel sektörde ve bunların yaklaşık yarısı da kadın! Kadınlar, adeta Denizli’nin yükünü sırtlıyorlar. Onlar için ne yapsak azdır! Tarihimizde ki çeşitli örneklerde olduğu gibi kadınlarımıza hayatımızın her alanında hak ettikleri değeri vererek yanımızda bulundurursak, ülkemizi her açıdan güçlü hale getiririz. Ülkemizin en ücra köşesindeki kadınlarımızı bile gerek sosyal hayata gerekse üretime kazandırmak açısından Denizli Ticaret Odası olarak her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Kadınların toplumu inşa eden ailenin temeli olduğunu da belirten DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Gerektiğinde vatan savunmasında da yer alan kahraman Türk kadını, hemcinslerine her konuda eşsiz bir timsaldir. Sizin aracılığınızla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum; hepsine sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum” diye konuştu.

 

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HÜSEYİN BAĞ

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü; tüm dünyada kadınların haklarının savunulduğu, daha huzurlu yaşam özlemlerinin dile getirildiği, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘‘Dünyada her şey kadının eseridir’’, başta kutsal bir görev olan anneliğin yanında yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınların toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli hedefleri arasındadır. Ayrıca, tüm Dünyada ve ülkemizde olduğu gibi, iş hayatında yer alan kadınlarımız sayesinde hem aile hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmaktadır. Bugün, eğitim, sağlık, hukuk, sanat ve bilim gibi sayısız alanda çalışmalar yaparak dünya çapında başarılara imza atan kadınlarımızın sayısının artması bizler için övünç kaynağıdır.

Kadına yönelik her türlü psikolojik, cinsel ve fiziksel saldırının olmadığı, kadınlara ait hak ve özgürlüklerin erkeklerle eşit olduğu, kadının ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda etkinliklerini daha da artırdıkları, toplumda çok daha fazla görünür ve güçlü oldukları bir Türkiye dilerken, başta şahsım olmak üzere tüm Pamukkale Üniversitesi Ailesi adına üniversitemizde görev yapan kadın akademik ve idari personelimizin, ülkemiz ve dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ PAMUKKALE İLÇE BAŞKANI OSMAN TABU

CHP Pamukkale İlçe Başkanı Av. Osman Tabu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Tabu mesajında, “1857 yılında Amerika’da bir grevde fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçinin yanarak yaşamını yitirmesinin anısına 1911 yılından bu yana 8 Mart, Dünya Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kadınlar üzerinde asırlardır süregelen cinsiyet eşitsizliğine dayalı baskıcı yaklaşımlar, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak devam etmektedir. Kadınların iş yaşamına katılımından siyasi yaşama katılımına, eğitimden sosyal yaşama kadar bir çok alan hala eşitlikçi olmaktan uzaktır. Ve hatta son dönemlerde kadınların sosyal yaşamdaki konum ve hakları, yakın geçmişimizle kıyaslandığında gerilemiş durumdadır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Dünyada hiçbir milletin kadını, kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez” sözüyle kurtuluş ve kuruluştaki hakkı teslim edilen Türk Kadınının sosyal yaşamda, hukukta, iş yaşamında hakettiği yüce yere gelmesi Cumhuriyetin temel amaçlarındandır. Evde, işyerinde, tarlada, fabrikada emeğiyle değerler üreten tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyor, çağdaş ve uygar Türkiye’nin aydınlık geleceğinin öncüsü olarak kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.” dedi.

 

No tags for this post.

The post Denizli Protokolünden 8 Mart Mesajları appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam