Denizli Protokolünden 5 Aralık Mesajları

05 Aralık 2018 131 0

[ad_1]

Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü… Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa’dan Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı.

Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisidir.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

Denizli protokolü de 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 84’üncü yıl dönümü dolayısıyla mesajlar yayımladı.

AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ NİLGÜN ÖK

Ak Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün ÖK “Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 84. Yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ” için yayınladığı mesajda; “Ülkemizde kadınının konumu ve toplumsal alanda güçlenmesi için yapılan çalışmalar açısından dünyada istisnai ve özgün bir tarihsel deneyime sahip. Türk kadınını doğrudan etkileyen, kadınların yasal statüsünü bütünüyle değiştirerek gerek aile içinde gerekse birey olarak eşit haklar sağlayan 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu, Türk kadınlarına 1930’da yerel, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı gibi birçok hakkın elde edilmesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. Türk kadınının, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir ve Avrupa devletlerinden bile önce bu hakkın verilmesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.” dedi

“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 53’ü AK Partili olmak üzere 104 kadın milletvekili bulunduğunu, mimar ve avukatların yüzde 44’ünün, hâkim ve savcıların yüzde 31’inin, diplomatların yüzde 20’sinin kadınlardan oluştuğunu ve bu oranların yetersiz olduğuna değinen ÖK; “Öğretmelerde yüzde 56’yı, bankacılarda ise yüzde 51’i bulan oranların Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı, Hakim-Savcı mesleklerinde ve özel sektör yöneticiliklerinde de gerçekleşmesi ana hedefimiz olmalı.” dedi. “Önümüzdeki dönemde de gerek Partimiz gerekse kendi adıma kadının statüsünün güçlendirilmesi, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer alması için gayretle çalışmaya devam edeceğimizi ifade etmeliyim. Bu vesileyle; 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 84. Yıldönümü’nü kutluyorum” diyen Ök; “Biz Kadınlara bu imkanı sunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

İYİ PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI HASAN AKGÜN

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 84’üncü yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.Akgün mesajında şu sözlere yer verdi:

“Bugün Dünya Kadın Hakları Günü. Aynı zamanda “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmasının 84’üncü yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarımızın her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıdı. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa da ki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu. Seçme ve seçilme hakkına Fransa’da kadınlar 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971 yılında kavuştular.

İşte Türk Milleti olarak böyle üstün vasıflara haiz olan kadınlarımıza sahip olmanın mutluluğuyla, 5 Aralık 1934 tarihinden bu yana Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanan bu anlamlı gün dolayısıyla başta Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere, hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıldönümünü kutluyor, istiklal savaşımızda kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”

CHP DENİZLİ İL BAŞKANI MAHİR AKBABA

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Av. Mahir Akbaba, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 84’üncü yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Kadınların haklarının hem resmi hem de resmi olmayan yöneticiler tarafından ellerinden alınmak istendiğini vurgulayan Akbaba, “Bundan 84 yıl önce dünyadaki devletlerin birçoğu haklar anlamında kadın erkek eşitliğini dillendiremezken; ileri görüşlülüğü, insana olan saygısı ve öngörülülüğü tartışılmayan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk kadını seçme seçilme hakkına sahip olmuştur.84 yıl süresince bu anlamda nasıl bir yol alınmıştır. Maalesef, yıl 2018 bırakın eşit temsil hakkını kadınlar sokakta özgürce yürümek, istediği kıyafeti giyebilmek hatta can güvenliği için mücadele içerisine girmiştir. Ne yazık ki kadınlarımızın hakları; hem resmi hem de resmi olmayan  yöneticilerimiz tarafından bilinçli olarak ellerinden alınmak istenmektedir. Bu bağlamda Kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84.yılını kutlarken yaşamın her evresinde kadının eşit olmasını ve kadına dair tüm yasaların geçmesini istiyoruz.”

CHP MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ŞENİZ SÜZEK DOĞAN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan A. Adayı Şeniz Süzek Doğan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeni ile mesaj yayımladı. Doğan,  “Siyasette kadınlar olmadan huzura ve refaha ulaşmamız mümkün değildir” dedi.

Şeniz Süzek Doğan “Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. Fakat bu tarihin Türkiye’deki kadınlar için daha farklı bir önemi var. 84 yıl önce Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisi gerçekleşti. Anayasa ve Seçim Kanunu’nda kadınlara seçme ve seçilme hakkının önü açıldı. Ne mutludur ki dünyada ilklerin lideri olan Atatürk sayesinde, Avrupalı kadınların dahi sahip olmadığı bu hakka Türkiye’mizde, Türk kadınları sahip oldu. Böylesi bir hakka, Dünya’da ilk olarak erişen toplumun kadını olmaktan son derece gurur duyuyorum” dedi.

“Kadınlarımızın Gücüne İnanıyorum”

Merkezefendi Belediye Başkan A.Adayı Doğan “Kadın bir belediye başkan aday adayı olarak, kadınların gücüne ve bu sembolik temsilden çok daha fazlasını hak ettiğimize inanıyorum. Kadın olarak hayatı müşterek yaşadığımız erkeklerle siyasette, toplumumuzun geleceğini inşa sürecinde hak ettiğimiz yer kesinlikle bu değil. Bizler, kadınlar olarak, mücadele içine girdiğimiz her alanda başarılı olduğumuzu defalarca kez kanıtladık. Siyaset, bu alanlardan biri olmakla beraber, en iyi değerlendirmemiz, toplum için, gelecek için en fazla söz sahibi olmamız gereken alandır. Kadınlar olarak, siyaset arenasında yer almalıyız. Yer aldıkça birlik olmalı, güçlenmeli ve topluma huzuru, refahı ve barışı getirmeliyiz. Temsilde hakkımız olanı almak için hep birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz” dedi.

 

No tags for this post.

The post Denizli Protokolünden 5 Aralık Mesajları appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ