Denizli Protokolünden 24 Kasım Mesajları

24 Kasım 2018 222 0

[ad_1]

Öğretmenler günün ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım’da kutlanır. Öğretmenler gününün Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanmasının nedeni; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.  Bakanlar Kurulu’nın Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiştir ve bu unvanın, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım dolayısıyla Denizli protokolü de kutlama mesajları yayımladı.

DENİZLİ VALİSİ HASAN KARAHAN

Denizli Valisi Hasan Karahan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Karahan mesajında şu sözlere yer verdi;

“1928 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verilişinin 90’ıncı, bu anlamlı günün 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmasının da 37’nci yılını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öğretmenlik mesleği, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülmeyecek kadar emek, sabır, fedakârlık isteyen saygın bir meslektir. Herkesin üzerinde emeği olan ve gönlünde müstesna bir yer tutan Öğretmenler, bizleri yetiştirdikleri gibi en değerli varlıklarımız çocuklarımızı, gençlerimizi de yetiştirerek yarınlara hazırlamakta, ülkemizin geleceği yönünden önemli ve sorumluluğu ağır olan bir görevi yerine getirmekteler. Başöğretmen Atatürk “Milletleri kurtaranlar; yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet; henüz millet adını alma kabiliyetini kazanamamıştır.” ifadesiyle öğretmenliğin önemini belirtmiştir. Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek ifade etmiştir. Bu vesileyle, başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere, bugün aramızda bulunmayan tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü, içtenlikle kutluyor ve aile bireyleriyle birlikte, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum.”

AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ŞAHİN TİN

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Milletvekili Şahin Tin, mesajında öğretmenlik mesleğinin bilginin yanında birikim, tecrübe ve irfanla genç nesillerin güçlü yarınlara hazırlaması için emek veren mesuliyeti ağır bir görev olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin ilerlemesinin, daha güçlü geleceğe kavuşmasının yolunun eğitime yatırım yapmakla mümkün olacağını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Medeniyetimizi ayakta tutan, ilkeli ve seviyeli umut ışığı saçan en mühim değer şüphesiz Öğretmenlerimizdir. Onlara hak ettikleri değeri ve hürmeti göstermek ülkemizin yarınlarını inşa sürecini daha da perçinleyecek, mümbit coğrafyamızı daha da güçlü kılacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlerimize çizdiği bu kutlu yolda hep birlikte yürümeye kararlılıkla devam edeceğiz. Bu topraklara öğretmenlerimizin ekeceği umut tohumları filizlenecek ve gelişmemize imkân sunacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta üzerimizde hakkı ve emeği olan Öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyor, ülkemize uzun yıllar hizmet etmiş ve emeklilik günlerini geçirenlere sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Ahirete irtihal eden Öğretmenlerimizi de rahmetle ve hayırla yâd ediyorum. Bu anlamlı gün vesilesiyle geleceğimizin teminatı gençlerimizi, evlatlarımızı kısacası yarınlarımızı siz kıymetli öğretmenlerimize emanet ediyorum” dedi.

CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ TEOMAN SANCAR

CHP Denizli Milletvekili H. Teoman Sancar, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili mesaj yayınladı. Kendisinin de bir öğretmen çocuğu olduğunu kaydeden Sancar şu ifadelere yer verdi:

“Gelecek aydınlık günleri inşa edecek yeni nesilleri emanet ettiğimiz, her koşulda görevlerini yerine getirmek üzere yılmadan çaba sarf eden öğretmenlerimiz kuşkusuz en değerli varlıklarımızdır. Bir öğretmen çocuğu olarak babamın mesleğine olan sevgisi, saygısı, bağlığı hayata bakış açımı değiştirmiştir. Babamın ülkemizin geleceği için yetiştirdiği öğrencilerin her birine büyük önem verdiğini, kendi çocuklarından bile ayırt etmediğini gözlemlediğimde öğretmenlik mesleğine hayatım boyunca gıptayla baktım. Bu müstesna günde geri kalmışlığın ve cehaletin ortadan kaldırılarak çağdaş bir toplum haline gelebilmenin ancak bilimsel yöntemlerle gerçekleşebilecek bir eğitim ve öğretimle mümkün olabileceğine işaret eden Başöğretmen Atatürk’ü büyük feragat ve fedakarlıklarla bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.”

CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ KAZIM ARSLAN

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Arslan mesajında şu sözlere yer verdi;

“Ülkemizin çocuklarını ve gençlerini eğitmek için emek veren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum. Onurlarını yitirmeden mesleklerini ülkemizin dört bir köşesinde özveriyle yürüten değerli öğretmenlerimize sevgi, saygı ve şükran duygularımızı sunuyorum. Türkiye’nin en ağır sorunu olan eğitim, ne süslü laflarla ne de karar kademesinde olanların dert yakınmasıyla çözülüyor. Eğitimin ve eğitimcinin birikmiş sorunlarının üstesinden gelmek için bu bütçe rahatlıkla yeter ama o bütçeyi yönetecek irade yetersiz.  Öğretmen maaşının, özlük haklarının dünya standardına kavuştuğu, devletin parasız eğitimden elini çekmediği bir düzeni hep birlikte kurmalıyız. Cumhurbaşkanı maaş zammı oranı neyse öğretmenin maaş zammı da öyle olmalıdır. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumda önder kabul ettiği, her türlü imkanı sağlamaya çalıştığı öğretmenlerimize borcumuzu ancak daha iyi yaşam ve çalışma koşulları sağlayarak, emeklilikte rahat ettirecek düzenlemeler yaparak, en azından 3600 ek gösterge uygulamasını gerçekleştirerek, bilimsel, laik eğitimi tüm kurallarıyla getirerek ödeyebiliriz.”

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Öğretmenlik mesleğinin tarihin en eski ve en saygıdeğer mesleklerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Osman Zolan, “Vatanına, bayrağına, devletine ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek için bir ömür çalışan öğretmenlerimiz, aldıkları bu büyük sorumlulukları yerine getiren ilim neferleridir. Bizlere düşen en önemli görev ise öğretmenlerimize gereken saygı ve değeri vermektir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretmenlik insanlığın var oluşundan bu yana tüm toplumlarda en değerli ve saygın bir meslektir. Öğretmenlerimizin yetiştirdiği nesiller ise ülkemizi daha da ileriye götürecek yegane umutlarımızdır. Görevlerin en kutsalını yerine getiren, Denizlimizin ve güzel ülkemizin tüm kurumlarında mesleklerini ifa eden öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN GÜRLESİN

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Gürlesin, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiren, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak için özveriyle görevlerini icra eden öğretmenlerimizin hakkını ödememiz imkânsızdır” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, “Ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak adına, ülkemizin dört bir yanında çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirme gayretinde olan öğretmenlerimizin gününü kutlarım” dedi.  Öğretmenlerin, Türk Milleti’nin uygar medeniyetler seviyesine ulaşmasındaki emeğinin önemini belirten Başkan Gürlesin, “Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve saygıyla anıyorum. Ulu Önder’in bizlere gösterdiği hedefler doğrultusunda, Cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde emeği asla yadsınamayacak öğretmenlerimiz, ülkemizin dört bir yanında fedakârca, cefakârca görevlerini yapmaktadırlar. Öğretmenlerimiz, vatan, millet, bayrak aşkıyla dolu gönülleriyle, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı gençlerimizi daha da aydınlık yarınlara ulaşmamız adına yetiştiriyorlar. En değerlilerimiz olan evlatlarımıza en iyiyi, doğruyu öğretmek adına görevlerini gönülden icra ediyorlar. Pamukkale Belediyesi olarak bizler, okullarımız, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için, en iyi imkânları oluşturma gayret içindeyiz. Eğitime büyük önem veriyoruz. Bu noktada da dün olduğu gibi bugünde yarında öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, okullarımızın destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu kutsal meslek uğruna şehit olan tüm öğretmenleri rahmet ve saygıyla yâd ediyor; bu ulvi görevi hakkı ile yerine getiren bütün öğretmenlerinizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” dedi.

TAVAS BELEDİYE BAŞKANI TURHAN VELİ AKYOL

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Akyol, “Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında olan öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslektir. İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin değerlerimize bağlı yetiştirilmesinde, dolayısıyla ülkemizin geleceğinin şekillendirilmesinde en büyük görev öğretmenlerimizindir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, görevi başındayken şehit olan bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

DTO BAŞKANI UĞUR ERDOĞAN

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, “İlk öğrenimin temel taşı ailemizin büyüklerinden biri gibi, kişilik ve karakterimiz ile hayatımızın şekillenmesinde sorumluluk alan, bizi biz yapan değerlerin yerleşmesinde büyük emeği bulunan eğitimcilerimizin, Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Üzerimizdeki haklarını ödemek, devletimiz ve insanlık için faydalı birer insan olmanın haricinde mümkün değil. Başöğretmen Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet hedefine giden yolda yürüyen eğitim camiamızın her bir neferine, milletimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Şükran duygularıyla yad ettiğimiz bu dünyadan gelip geçmiş eğitimcilerimizin de ruhları şad olsun.” dedi.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı yazılı mesajında, şu görüşlere yer verdi: “Öğretmenlerimiz, sosyal yaşama adım attığımız ilk günlerimizin yön vereni. ‘Hayat’ dediğimiz uzun koşudaki ilk idollerimizden biri ve rehberimiz… Bugün geldiğimiz noktada en çok katkısı olan birkaç önemli isimden biri olmanın ötesinde çocukluktan yetişkinliğe uzanan hayat hikayelerimizin kahramanı. Onların temel öğretileriyle çıktığımız bu uzun yolda bize gereken donanım, bilgi ve birikimin de kaynağı. Milletimizin sağlam, sağlıklı ve yetkin bireylerden oluşmasındaki çabalarından dolayı, onlara minnettarız… Üzerimizdeki haklarını ödemek, devletimiz ve insanlık için faydalı birer insan olmanın haricinde mümkün değil. Onlar için ne yapsak, her birine ne kadar teşekkür etsek az kalır. İlk öğrenimin temel taşı ailemizin büyüklerinden biri gibi, kişilik ve karakterimiz ile hayatımızın şekillenmesinde sorumluluk alan, bizi biz yapan değerlerin yerleşmesinde büyük emeği bulunan eğitimcilerimizin, Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet hedefi uğruna kendi çocukları gibi bildiği öğrencileri için gecesini gündüzüne katan eğitim camiamızın her bir neferine, milletimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Şükran duygularıyla yad ettiğimiz bu dünyadan gelip geçmiş eğitimcilerimizin de ruhları şad olsun.”

DTB BAŞKANI İBRAHİM TEFENLİLİ

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Denizli, Tüccar, Sanayici ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, yayımladığı mesajında “Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği icra eden, toplumumuzun geleceğine şekil veren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun” dedi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e, Millet Mektepleri Başöğretmenliği’nin verilmesi vesilesiyle 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlandığı hatırlatan Başkan Tefenlili, geleceğimizin mimarı olan öğretmenlerimizin değerinin her gün bilinmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Tefenlili mesajının devamında şu görüşlere yer verdi:

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetişkin birer insan oluncaya kadar emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, onları yetiştirerek kutsal bir mesleği icra etmektedir. Bilgi, birikim ve donanımları ile toplumumuzun geleceği olan çocuklarımızı aydınlatmakta, onların, vatanımız, milletimiz ve insanlık için faydalı birer birey olması için yoğun çaba sarf etmektedirler. Mesleklerini icra ederken bir çok fedakarlıkta bulunan öğretmenlerimizi daima başımızın üstünde tutacak, onlara verdiğimiz değeri sürekli koruyacağız. Bu duygu ve düşünceler ile Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor, aydınlık yarınlarımızın teminatı olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında üstün başarılar diliyorum.”

AK PARTİ PAMUKKALE İLÇE BAŞKANI UĞUR GÖKBEL

 

AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Eğitimin bir ülkenin kalkınmasının en önemli unsuru olduğunu belirten İlçe Başkanı Uğur Gökbel, “Eğitim olmadan bilinç olmaz. Vatanseverlik, dayanışma ruhu, millet olma bilinci ancak eğitimle insanlara aşılanabilir. Gelecek, nesillerimizin gönüllerine atılan temeller üzerinde yükselecektir. Geleceğimizin mimarları da şüphesiz öğretmenlerimizdir” dedi.

Öğretmenlerin emeğine paha biçmenin, karşılığını maddi bir meta ile ödemenin imkânsız olduğunu belirten AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, “İlim öğretmenin, insan yetiştirmenin ne kadar yüce bir görev olduğunu Hazret Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözünden anlamak mümkün. Çünkü öğretmenlik, çileli, sabır isteyen bir meslektir. Fedakârlık olmadan sadece ücret karşılığı yapılabilecek bir iş değildir. O nedenle öğretmenlerimiz, emeği ödenmeyecek, ne kadar teşekkür etsek hakları ödenmeyecek değerlerimizdir. En değerleri varlıklarımız olan evlatlarımızı emanet ettiğimiz kutsal mesleğin fertleridir. Bu duygularla tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete göç etmiş tüm eğitimcilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

PAÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN BAĞ

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Bağ mesajında şu sözlere yer verdi; Eğitim ve öğretime verdiği büyük önemi her daim ifade eden Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele’den sonra memleketin selameti ve istikbali için bu alanda köklü inkılap ve yeniliklere imza atmıştır. Bu inkılâplardan biri olan Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928’de açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatan Atatürk, bu alanda yürütülen gayret ve çabalara “Başöğretmen” sıfatıyla katkı sağlamıştır. İşte bu nedenledir ki Millet Mektepleri’nin açıldığı tarih ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, ülkemizde 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu tarih; milletin geleceği olan yeni nesilleri eğiten, yetiştiren değerli öğretmenlerimizin ne kadar kutsal bir görev icra ettiklerinin herkes tarafından anlaşılması ve anımsanması adına önemli bir tarihtir. Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllardan itibaren ülkemizin kalkınması için sanayi alanında yapılan yeniliklerin yanı sıra eğitim alanında da çalışmalar yapılmış Köy Enstitüleri de bunların bir örneği olarak eğitim fakültelerinin temelini oluşturmuştur. Bizler Pamukkale Üniversitesi olarak Başöğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘‘Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.’’ sözüne istinaden eğitim-öğretim ve araştırma çalışmalarımızda gösterdiğimiz gayreti aynı şekilde Eğitim Fakültemizde de göstererek çağdaş, araştırmacı, çağın gerekliliklerini takip eden, yenilikçi genç öğretmenler yetiştirmenin yanında ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza özenle yetiştirdiğimiz bu genç eğitimcilerimizi sunmanın gayreti içindeyiz. Bu vesileyle, başta aziz milletimizin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı, rahmet ve şükranla anarken geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimizin de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.”

 

No tags for this post.

The post Denizli Protokolünden 24 Kasım Mesajları appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ